незалежний спостерігач

Херсон зібрав Форум громадських організацій в день спонтанності

16 березня в Херсоні відбувся Форум громадських організацій, в день, коли «Все, що ти робиш – правильно!» Також в цей день відзначають День без селфі, День спонтанності, День свободи інформації  і День кольорових олівців. Також в цей день у 2014 році відбувся незаконний референдум у Криму, організований російськими окупантами, а в 2022 році в цей день росія скинула надпотужну бомбу на Драматичний театр у центрі Маріуполя. Знаменитий видався деньок! 
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Невипадкове співпадіння. Окупанти готують мобілізацію херсонців

На тимчасово окупованій території Херсонської області у часі співпало дві події: Подія перша. Малозрозуміла для невійськових. Росіяни включили наші окуповані території до свого південного військового округу. Для довідки: Військовий округ в росії - це ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » В Татарбунарському районі врегульовано тривалий конфлікт щодо оренди землі

В Татарбунарському районі врегульовано тривалий конфлікт щодо оренди землі

У вересні 2008 року між селянами-власниками земельних ділянок, розташованих на території Дмитрівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області та одним із господарств, були укладені договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Зі слів селян, ці договори укладалися під видачу їм орендної плати – зернових та іншого збіжжя. Під час підписання договорів, частина була підписана «в темну» - тобто, селяни підписували чисті аркуші нібито для прискорення процесу. Частині селян говорили, що договори укладаються терміном на 5 років, іншим - на 7 років.

Як сказала мешканка села Дмитрівка пані Рогова, вона була рада укладенню цих договорів. Адже і земля не буде пустовати, і вона разом з чоловіком - інвалідм 2-ї групи, будуть отримувати зерно для годівлі домашніх тварин та птиці. Селяни очікували, що термін дії договору завершується у вересні 2015 року. Проте вже у 2014 році розпочинаються “чудеса”. Селянам, які отримували орендну плату, почали давати для підписання нові договори по “старій схемі”. Саме таке відношення орендаря обурило власників земельних ділянок. Пані Рогова вказала, що якби керівник господарства звернувся до неї або до інших та пояснив умови подальшої оренди, запропонував би послуги по підвозу зерна до помешкань селян - то більшість селян без проблем продовжила термін оренди земельних ділянок. Але цього не сталося — селяни не побачили людського ставлення, і почали проявляти незадоволення діями керівництва господарства-орендаря. Окрім цього, на протязі останніх двох-трьох років з кожного з орендодавців вираховувалось від 200 кг зерна в рахунок підготовки пакету документів на отримання ними кадастрових номерів. Всі такі дії спричинили затяжну конфліктну ситуацію між власниками землі та її орендарями.

18 серпня 2015 року Татарбунарський центр вторинних юридичних послуг на прохання місцевих жителів провели в позачерговому режимі сільські сходи з жителями с. Дмитрівка щодо розв'язання цього конфлікту. Ініціаторами цієї зустрічі стали мешканка села Рогова Д.П., голова болгарської громадської організації «Родолюбіє» Кічук Б.І. та голова ГО «Правозахист» Семененко Л.Г. До участі в заході були запрошені в.о. начальника районного управління юстиції Поджарова Т.О. та в.о. начальника реєстраційної служби управління Борденюк В.М. В сільському будинку культури зібралося більше 60 чоловік, які були, на їх думку, ошукані орендарями.

Розпочав зустріч селян з керівниками сільсьгосппідприємств, керівниками органів юстиції району та правозахисниками сільський голова. Селяни доводили свою правоту та хотіли отримати відповідь від орендарів на два запитання: - Коли будуть повернуті їхні земельні ділянки?; - Коли і у якому обсязі буде проведено розрахунок за оренду земельних ділянок та у якій кількості буде відраховано з їх орендної плати кошти за підготовку документації на отримання кадастрових номерів на земельні ділянки? Керівник агрофірми «Південна» розпочав свій виступ з того, що укладені у 2008 році договори були зареєстровані в органах Держкомзему лише у 2010 та 2011 роках, а отже, як вони вважають, термін дії оренди земельних ділянок буде завершений лише у 2017 та 2018 роках. Це збурило селян, між ними та представниками господарства розпочався спір. Кожна зі сторін вмотивовано надавала свої аргументи щодо термінів завершення оренди. Одна сторона посилалась на пункт договору, в якому йшлося про те, що договір набирає юридичної сили з моменту його підписання, а отже і термін його дії спливає у 2015 році, інша – що він набирає сили з моменту його державної реєстрації.

Виступаючі надавали і додаткову інформацію, наприклад про те, що частина договорів взагалі не реєструвалася. Ситуація виходила з під контролю і загрожувала перейти в більш активну фазу. До розмови підключилися юристи, представники районного управління юстиції, реєстраційної служби, громадські активісти. Мало помало розпочався діалог, сторони заспокоїлися. Виконуючим обов'язки начальника районного управління юстиції Поджаровою Т.О. було запропоновано дійти згоди та зупинитися на тому, що орендар не розпочинає роботу на спірних ділянках та надає можливість селянам використовувати їх на свій розсуд. Селяни ж повинні будуть пройти процедуру реєстрації додаткових угод щодо припинення оренди земельних ділянок, і при наявності витягу з реєстраційної служби про таку дію, отримають орендну плату в повному обсязі. Сторони дійшли згоди і погодилися на запропоновані пропозиції. Наразі такі дії практично виконані з обох сторін.

Водночас, до відома присутніх були доведені зміни у законодавстві України із земельних питань, які набрали чинності після 15 квітня поточного року та торкаються укладення договорів оренди землі. Представник ГО «Правозахист» та проекту «Земельні права: консультування, правозахист та вирішення земельних конфліктів на півдні України» Семененко Л.Г., звертаючись до присутніх, застеріг їх не допускалися помилок та не підписували договорів без тексту. Окрім цього, правники одностайно порадили селянам при укаладанні договорів визначати конкретні терміни початку та закінчення дії договору. Крім того, наголосили, що власник має право вносити зміни до типового договору про оренду земельної ділянки і передбачати додаткові умови та пункти, якщо вони не суперечать законодавству. Але це має відбуватися за взаємною згодою орендодавця і орендаря. Однією з порад фахівців було завірення договору у нотаріуса, та у подальшому його державна реєстрація. Такі дії убезпечать кожного власника від неправомірних дій нечистих на руку ділків.

Таким чином, завдяки проведеним заходам, була віднайдена можливість прийняття консенсунсного рішення щодо спірного питання. Це дало можливість уникнути судового вирішення спору, а отже кожна зі сторін зберегла немалі грошові кошті та час. Особливо це важливо було для власників земельних ділянок, адже в порівнянні з великим підприємством з власною юридичною службою, вони були беззахистні перед проблемою.

Татарбунарський центр вторинниї юридичних послуг функціонує в рамках партнерського проекту Херсонської обласної організації Комітету виборців України «Земельні права: консультування, правозахист та вирішення земельних конфліктів на півдні України», за підтримки Проекту міжнародної технічної допомоги «Агроінвест в Україні» (USAID).

Леонід Семененко

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica