» » Заповіт можна оскаржити!

Заповіт можна оскаржити!

До приймальні Вознесенського центру вторинних юридичних послуг, що функціонує в рамках проекту “Земельні права: консультування, правозахист та яскрава просвіта” за підтримки USAID АгроІнвест, звернулася особа з таким питанням:

Після смерті батька мені стало відомо, що він заповів будинок із земельною ділянкою тільки моїй сестрі, хоча в мене є заповіт в якому він заповідає нам цей будинок в рівних частках. Чи можу я оскаржити цей заповіт. Якщо так, то скільки в мене є часу, щоб подати позов про визнання заповіту недійсним?

Юрист центру роз’яснив  клієнту, яким чином можна вийти із цієї ситуації і розповів покроковий алгоритм дій.

Якщо ви потрапили у схожу ситуацию, для подання позову у Вас є три роки. Це загальний строк позовної давності. Обчислювати його треба з дня, коли Ви довідалися або могли довідатися про порушення свого права. Але не раніше ніж з дня відкриття спадщини, бо саме із цього дня згідно ст. 1223 Цивільного кодексу України заповіт набуває чинності.

Але звернутися до суду з позовом про визнання заповіту недійсним Ви можете і після закінчення трирічного строку позовної давності. Оскільки згідно з ч. 2 ст. 267 ЦКУ «Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності». А  ось якщо відповідач у суді подасть заяву про застосування позовної давності, тоді суд має право відмовити у позові.

Додаємо зразок Позовної заяви про визнання заповіту недійсним.

Зразок позовної заяви 
про визнання заповіту недійсним
(підготував Трандафіл В.І.)


До Вознесенського міського суду Миколаївської обл.
56500, м. Вознесенськ___

Позивач:   ___________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
яка проживає за адресою: ______________________
номер засобів зв’язку: _________________________

Відповідач:    ________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
яка проживає за адресою: ______________________
номер засобів зв’язку: _________________________


ПОЗОВНА ЗАЯВА 
ПРО ВИЗНАННЯ ЗАПОВІТУ НЕДІЙСНИМ



«____» ______________ р. мій батько _____________________ (ПІБ) склав заповіт, яким заповів мені та моїй сестрі в рівних частках свою квартиру, яка знаходиться за адресою: __________________________________________________________________________, що підтверджується доданою до заяви копією заповіту.

«____» ______________ р. заповідач помер. Після його поховання, отримавши свідоцтво про смерть, я звернувся до нотаріуса _________________________________ (вказати назву нотаріальної контори та ПІБ нотаріуса) із заявою про прийняття спадщини. Але нотаріус повідомив мене, що мій батько за місяць до смерті склав інший заповіт, в якому вищезазначене майно заповідав виключно моїй сестрі ______________________________ (вказати ПІБ). Від неї я  отримав копію цього заповіту. Заповіт був посвідчений «___» _______________ р. __________________________ (вказати назву нотаріальної контори та ПІБ нотаріуса).  (Копія заповіту додається).

Вважаю, що згаданий заповіт є недійсним з таких причин. За два місяці до смерті батько переніс ішемічний інсульт, який вплинув на її психічний стан. Після стаціонарного лікування він проходив обстеження у лікаря-психіатра та лікаря-невропатолога. (довідки додаються).

Як мені стало відомо від сусідів батька ________________________ (вказати ПІБ) в день посвідчення останнього заповіту батько їх не впізнавав, не міг пригадати, хто вони. А вони прожили разом на одному поверсі 15 років.. Це дає мені підстави вважати, що через хворобу він не сприймав дійсність і не міг керувати своїми діями.

Відповідно до ч.1 ст. 225 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) «правочин який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені».
Окрім цього, згідно з ч.2 ст. 1257 ЦКУ «за позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі».

Оскільки, заповіт від «____» __________________ р. (вказати дату) порушує мої права, як спадкоємця, я є  зацікавленою особою, яка має право на позов. Окрім того, відповідно до ст. 15 ЦКУ кожна особа має право на захист свого цивільного права, а одним зі способів захисту згідно ч.2 ст. 16 ЦКУ є визнання правочину недійсним.
На підставі зазначеного вище, керуючись ч.1 ст.88, п.5  ч.6 ст.130, ч.1 ст.132, ст.143, п.2 ч.1 ст.145 Цивільного процесуального кодексу України,

ПРОШУ СУД:

1. Визнати недійсним заповіт ____________________ (ПІБ)  від  «___» _____________ р.
2. Стягнути з відповідача на мою користь суму судового збору в розмірі _________ грн.
3. Під час попереднього судового засідання вирішити питання про:
призначення судово-психіатричної експертизи для вирішення питання про можливість _________________ (ПІБ батька) усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент складення заповіту;
виклик до суду свідків: __________________________ (ПІБ та адресні дані сусідів).


До позовної заяви додаються:
1. Копія позовної заяви – 1 прим.
2. Оригінал та копія квитанції про сплату судового збору.
3. Копія свідоцтва про смерть заповідача – 2 прим.
4. Копія заповіту на користь відповідача – 2 прим.
5. Копія заповіту на користь позивача – 2 прим.
6. Копія довідки про останнє постійне місце  проживання заповідача - 2 прим.
7. Копії правовстановлюючих документів на заповідане майно




Підпис      ________________ /_______________________/

«___» ___________________ р.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 1008191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый