Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Місцеві вибори – які вони?
Ніхто нікому не підпорядковується, але комісії вищого рівня можуть розпускати комісії нижчого рівня
У останню неділю жовтня ми будемо обирати собі місцеву владу, а саме – депутатів обласних та районних рад, глав та депутатів рад територіальних громад. Вибори до всіх рад є самостійними та окремими. Для виборів у кожній сільській, селищній та міській територіальній громаді, у кожному районі та області створюються незалежні територіальні виборчі комісії. Вони нікому не підпорядковуються в питаннях організації виборів. Більш того, будь-яке втручання у роботу територіальних комісій з боку органів влади забороняється. Хоча законодавець все таки надав повноваження комісіям вищого рівня розпускати виборчі комісії нижчого рівня навіть в разі одноразового грубого порушення.Тут виникає цікава колізія, що комісії вищого рівня мають повноваження втручатися у організацію виборчого процесу лише щодо "своїх" виборів.
У зв'язку з тим, що у країні одночасно проводяться різнорівневі вибори (до сільських, селищних, міських рад, до районних та обласних рад), то одна й та ж територіальна виборча комісія може виконувати різні функції та мати різне підпорядкування.
Так, сільська виборча комісія в організації виборів сільського голови та депутатів сільської ради є абсолютна незалежним органом. Але одночасно ця сільська виборча комісія може виконувати функції окружної по виборам вищого рівня (наприклад, районної ради). Відповідно, у питаннях організації виборів до районної ради, сільська виборча комісія підпорядковується районній виборчій комісії. Але районна виборча комісія не має повноважень втручатися в процес організації виборів депутатів сільської ради та голови. При цьому вона може розпустити комісію нижчого рівня за одне грубе порушення. Це ступінь "грубості" порушення комісія вищого рівня буде визначати самостійно.
Хто зможе проконтролювати правильне застосування норм законодавства у цих випадках? ЦВК. Саме воно здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України й за власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення або прийняти необхідне рішення.
Тобто, ЦВК має повноваження для контролю та скасування рішень ТВК. А тепер уявимо ситуацію - в країні створено близько одинадцяти тисяч територіальних виборчих комісій. Чи зможе ЦВК адекватно контролювати застосування виборчого законодавства всіма цими комісіями й чи зможе оперативно відміняти незаконні рішення? Моя відповідь, що це виглядає малоймовірно.
На виборах застосуються різні виборчі системи.
Депутатів рад будуть обирати двома способами – за мажоритарною системою будуть обирати депутатів сільських та селищних рад та за модернізованою пропорційною системою з елементами відкритих списків будуть обирати депутатів обласної, районних та міських рад.
Голів громад також будуть обирати двома способами, але іншими. Херсонського міського голову будуть обирати у два тури, а голів всіх інших громад – у один тур (по-науковому обрання мера Херсона називається – мажоритарна система з абсолютною більшістю голосів. А вибори всіх інших голів - мажоритарна система відносної більшості).
Таким чином, в Україні з 5 вересня одночасно розпочнеться більше ніж двадцять тисяч незалежних один від одного виборів.
На Херсонщині одночасно відбудуться вибори до 319 рад та ще вибори 298 міських, селищних та сільських голів. Для цього будуть створені 319 територіальних виборчих комісій. Й процес їхнього створення вже розпочато.
Етапи виборчого процесу
Виборчий процес, який розпочнеться через два дні, включає в себе сім головних та ще кілька додаткових етапів, а саме – формування територіальних виборчих комісій, утворення одномандатних та територіальних виборчих округів, складання списків виборців, їх перевірка та уточнення, висування та реєстрація кандидатів, проведення передвиборної агітації (як бачимо це можливо лише після реєстрації кандидатів), формування дільничних виборчих комісій, голосування у день виборів, підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків виборів.
Формування територіальних виборчих комісій
(Перший етап – закінчується 6 вересня. До 8 вересня відбуваються перші засідання комісій. Другий етап – до 12 вересня)
Спочатку формуються територіальні виборчі комісії. Вони розділяються на два типи й тому формуються в різний час. На першому етапі ЦВК до неділі 6 вересня сформує обласні, районні, міські (міст обласного значення) територіальні виборчі комісії.
Тобто, вже в неділю 6 вересня в Херсонській області будуть створені 1 обласна, 18 районних та 4 міських виборчих комісій.
Для того, щоб ці комісії розпочали свою роботу на законних підставах, на перших засіданнях члени комісій повинні скласти присягу. Ці перші засідання повинні відбутися на другий день після рішення про їхнє створення, тобто, до 8 вересня. Й вже на цьому етапі можна говорити про те, чи все в країні йде по плану та по закону чи виникли перші складнощі.
Далі територіальні виборчі комісії так званого першого рівня повинні зробити своє перше надзвичайне завдання: створити територіальні виборчі комісії так званого другого рівня (районні в містах, сільські та селищні виборчі комісії). Контрольна дата – до 12 вересня. А щоб все відбулося у визначений законом термін, районні та міські організації політичних партій до наступної середи 9 вересня вже повинні подати кандидатури до цих комісій. Й ми маємо побоювання, чи зможуть наші політичні партії зробити ці подання якісно та в терміни, що визначені законом. Якщо не встигнуть, то на наступних етапах, які проходять в дуже стислі терміни, також можуть виникати проблеми. Бо наступне завдання повинно бути реалізовано вже через чотири дні.
Створення округів (до 16 - 19 вересня)
Нагадаємо, що у зв’язку з двома виборчими системами у нас будуть два головних типи округів – одномандатні мажоритарні та територіальні виборчі округи.
В одномандатних мажоритарних округах обирають депутатів сільських та селищних рад та сільських, селищних та міських голів. Для виборів голови в один округ перетворюється вся територія громади, а для виборів депутатів громаду розділять на кількість територій, в яких будуть мешкати приблизна рівна кількість виборців. Ця кількість територій буде дорівнювати депутатським мандатам. Кандидат після свого обрання зобов’язаний підтримувати зв'язок із своїм округом та представляти його інтереси в раді.
Для виборів до обласної, районних та міських рад створюються багатомандатні виборчі округи, в яких будуть змагатися виборчі списки партій. Для задоволення забаганки законодавців, ці багатомандатні виборчі округи розділяються на територіальні виборчі округи, в яких за голоси виборців будуть боротися члени виборчих списків партій. Принцип створення округів такий же, як й в одномандатних: кількість округів дорівнює кількості депутатських мандатів. Кількість виборців в цих округах повинна бути приблизно однаковою.
До 16 вересня сільські, селищні, міські, крім Херсону та Нової Каховки та районні в містах територіальні виборчі комісії повинні створити одномандатні виборчі округи.
До 17 вересня будуть створенні територіальні виборчі округи в Херсоні, Новій Каховці та районах області. Й 19 вересня будуть створені територіальні виборчі округи по виборах до обласної ради.
Підкреслимо, що округи створюють не місцеві чиновники, а члени виборчих комісій. На сьогодні по області розповзаються схеми розташування різних виборчих округів. Однозначно можна сказати, що останнє слово залишиться за виборчою комісією, яка зможе сама перекроїти карту округів.
Грошова застава
Обласні, районні та міські виборчі комісії до 10 вересня повинні оприлюднити у засобах масової інформації відомості про розмір грошової застави та спеціальний рахунок, на який вона вноситься. Розмір грошової застави вже відомий для кожного виду виборів.
Так, політична партія, яка захоче взяти участь у виборах до обласної ради повинна заплатити 41104 грн. Для участі у виборах до Херсонської міської ради 13169 грн. Цю ж суму потрібно буде заплатити й кандидату на посаду Херсонського міського голови. А ось для участі у виборах Голопристанського міського голови потрібно буде заплатити 657 грн застави.
А коли ж можна проводити передвиборчу агітацію? Для того, щоб відповісти на це запитання необхідно розуміти одну річ: законодавці забороняють непрозоре використання коштів під час виборів. Всі витрати на вибори кандидати та партії повинні здійснювати лише через спеціальні виборчі фонди. Оббіг коштів на рахунках цих фондів буде контролюватися. Відповідно, все, що йде не через фонди – вважається проявами політичної корупції та забороняється. Виборчі фонди партій та кандидатів відкриваються лише після реєстрації партії або кандидата на виборах. Тому передвиборчу агітацію можна проводити лише після реєстрації. А це буде на початку жовтня. Всі інші прояви фінансування можна вважати корупцією.
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый