Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Останні дні жовтня 2016 р. мають запам'ятатися херсонцям Днями «Товариша-Горх Фока» – легендарного вітрильника, який продовжує залишатися одним з символів Херсону.
Як відомо, барк “Товариш-ІІ”, портом приписки якого тривалий час був Херсон, зараз під своїм першим іменем “Горх Фок-І” знаходиться у місті Штральзунд в Німеччині. За час свого перебування у Херсоні “Товариш” став справжнім символом міста. І зараз у Херсоні “Товариш” час від часу нагадує про себе культурними та бізнесовими ініціативами. Існують підстави вважати, що “Товариш/Горх Фок” має суттєвий культурний, економічний, туристичний та політичний потенціал, який можна використовувати на користь територіальної громади Херсона.
З 25 жовтня у Херсоні проходять Дні «Товариша-Горх Фока». В цей час на різних майданчиках міста заплановано проведення низки подій самого різного характеру: конференція, круглий стіл, пленер-перформанс і мистецька виставка.
25.10 – Пленер з «Товаришем», Набережна, пр.Ушакова. Початок о 12-00. Орієнтовна тривалість заходу – 3 години.
Пленер з «Товаришем» – це спільний проект Херсонського відділення Соціологічної асоціації України та Навчально-естетичного комплексу “Художня школа” (м.Херсон). Пленер становить собою перформанс, присвячений періоду, коли місцем приписки “Товариша” був порт Херсон. Перформанс проходитиме на пірсі, де перебував вітрильник, коли він знаходився в Херсоні. Заходу передував тижневий воркшоп в Художній школі, під час якого учні школи ознайомлювалися з історією “Товариша-Горх Фока” та такими жанрами сучасного мистецтва як перформанс і гепенінг. Куратори перформансу – Микола Гоманюк і Ганна Файнштейн.
28.10 – Конференція і круглий стіл КУЛЬТУРНИЙ, ТУРИСТИЧНИЙ ТА ПОЛІТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ІСТОРИЧНОЇ СПАДЩИНИ БАРКА «ТОВАРИШ-ГОРХ ФОК», Конференц-зал «Конгрес», вул.Ярослава Мудрого, 7. Початок об 11.00. Тривалість заходу – 3 години.
Головними питаннями круглого столу будуть питання: якщо Херсон втратив “Товариша” фізично, то чи можна його зберегти як символ? Чим є “Товариш” для херсонської громади, що він символізує, чи варто цю пам’ять зберігати, у який спосіб і що вона може нам дати? Відповіді на ці запитання має підказати яким чином культура пам’яті “Товариша” може бути продуктивною не тільки для теріторіальної громади Херсона, а й України взагалі. На конференції та круглому столі ми маємо вирішити, як ми можемо реалізувати потенціал “Товариша” для: а) розвитку туризму в Херсоні; б) розвитку міжнародного співробітництва; в) розвитку культури; г) концептуалізації “культури пам’яті” для цього випадку.
з 28.10 – Виставка «Мій друг ”Товариш”», галерея ”Синій” кіт, вул.Потьомкінська, 18. Відкриття виставки – 28.10 о 16.00. Виставка триватиме один тиждень.
На виставці будуть представлені роботи-рефлексії херсонських художників Максима Афанасьєва, Олени Афанасьєвої, Станіслава Волязловського, Миколи Гоманюка, Олександра Жуковського, В’ячеслава Машницького, Лукаша Наласковського на теми пам’яті, культури пам’яті й історії “Товариша-Горх Фока”. Жанр робіт – живопис, графіка, інсталяція, фото і відео. Спеціально до вистави було зроблено відео-арт – віртуальну екскурсію по музею “Горх Фок-І” у місті Штральзунд (Німеччина). Також на виставці будуть представлятися роботи учнів Художньої школи, зроблені під час пленеру, та відеозапис перформансу «Пленер з “Товаришем”». Частина живописних робіт виставки представляються у публічному просторі міста Херсон у вигляді білбродів, що суттєво розширює її аудиторію. Виставка організована за сприянням Херсонського міськвиконкому, Навчально-естетичного комплексу “Художня школа”, Центру “Тотем”, Музею сучасного мистецтва (Херсон) та організації Tall-Ship Friends (Німеччина).
Усі заходи проводяться Херсонським обласним відділенням Соціологічної асоціації України за підтримки Goethe-Institut у рамках програми «Культурно-освітня академія» в рамках проекту “Спільний товариш”. Проект фокусується на концептуалізації та формуванні культури пам'яті та діалогу стосовно до спільного україно-німецького історичного спадку, який уособлюється барком “Товариш-Горх Фок”.
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый