незалежний спостерігач

«Це книга-пам’ять і книга-повага»: В Києві вийшло унікальне історико-культурне видання з історії кримськотатарського народу


«Це книга-пам’ять і книга-повага»: інтерв’ю з керівником проєкту «Календар пам’яті» про унікальне двомовне видання з історії Криму.
Нещодавно у Києві презентували унікальне історико-культурне видання — «Календар знаменних і пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу». Унікальність цього проєкту — у поєднанні наукової точності, візуальної культури та глибокої поваги до національної спадщини. Ми поговорили з керівником проєкту Ібрагімом Сулеймановим про зміст, структуру, команду та виклики, з якими довелося стикнутись. Тим паче, що протягом року, ми періодично намагалися висвітлювати як саме просувається цей проект.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Політика » Херсонщина за день: "Провал місцевої влади, і про меседжі для центральної…"

Херсонщина за день: "Провал місцевої влади, і про меседжі для центральної…"

- На Херсонщині пройшли вибори, маємо наднизьку явку, і такі ходи політиків, як мінування. Думаю, що подібні результати в майбутньому можуть негативно вплинути не тільки на розвиток Херсонщини, але й загалом країни. Впевнена, що такі результати явки показують руйнацію. Хотілося б від вас почути вашу власну думку, тому що організація КВУ, як ніхто спостерігала за самим процесом виборів та настроєм людей. Чому так сталося? До чого це може призвести? Та що ж робити, щоб уникнути негативних наслідків?

- Я повністю згоден з тим, що ці вибори показали зниження тих, хто голосує. Явка виборців була дуже маленькою. Є кілька факторів, котрі вплинули на ситуацію, по-перше, це вибори проміжні. Зазвичай на таких округах, якщо немає ярких особистостей, якщо немає мобілізації виборців, то явка буде невеликою. По всій Україні у нас близько 35% виборців була явка, такою повинна була бути і у нас, в Херсонській області. Але у нас проголосувала навіть не третина - а 16%. Ця цифра показує абсолютний провал, в першу чергу, діючої влади. По-друге, це серйозна криза довіри виборців до нашої влади, це показує повне розчарування людей. Думаю, що це має бути меседжем для Києва, бо виборці не пішли на дільницю ще й тому, бо не розуміють навіщо цей народний депутат мажоритарний, що він буде робити у Верховній Раді, якщо не може вирішити проблеми з такими нагальними питаннями як тарифи, економічна криза, безробіття. Ці питання із року в рік не вирішуються, влада демонструє повну неспроможність це вирішити, тож люди не хочуть втрачати свій час, який вони краще будуть втрачати на дачі, городи і на відпочинок…

- Одначе маємо цифри: позачергові вибори 2016 року, представник діючої влади від ББП Андрій Путілов отримав 4 587 голосів. Тоді як в 2012 Андрій Станіславович завоював 29 816, хоч і при явці в 47%. Різниця довіри вражає… Тоді, як для прикладу, кандидат Опанащенко Михайло тоді представляв Партію Регіонів, зараз представляє іншу партію, в 2014 році він отримав 7 тисяч голосів, то зараз 4 тисячі. Бачимо, що так звана ситуативність на людей вже не діє, діючі політики стрімко втрачають довіру, нової «крові» у нас ще немає, а в соціальній мережі все більше шаржів типу «янукович повернись». До чого це може привести Херсонщину?

- Дійсно, Херсонщина, це маленька мапа України, у нас є свій Схід, у нас є свій Захід, у нас є свій Центр. І є дуже різні електоральні групи, котрі голосують за одного чи за іншого кандидата. Спочатку бачили тих, хто підтримував Януковича, Партію регіонів, східний напрямок розвитку, вони бойкотували вибори і не йшли на вибори, зараз час змінився і багато з них пішли голосувати, ви зараз це побачили. Ті, хто раніше голосував за союз з Росією, вони повернулись на дільниці, хоча повертаються ще далеко не всі. Ми не побачили сильної позиції діючою влади, тож можемо спостерігати таку картину: ті, хто прийшов голосувати, це найміцніше ядро своїх політичних уподобань. Тобто, ми можемо говорити, що у нас не більше 6 тисяч відданих представників партії Батьківщина, тих хто голосував за Юрія Одарченка, не більше 4 тисяч виборців, хто голосує за БПП. Наприклад, ми бачимо, що за Анну Середу, представника «Опоблока» і Опанащенка голосують так само, як за демократів. Також ми бачимо розкол між електоральними ядрами в нашій області. Наприклад, як і бачимо те, що заклики Майдану вже не працюють. І ось ці проміжні вибори показують що восени у нас буде гаряче, гаряче від незадоволених людей, у яких немає роботи, і які вимушені платити великі тарифи. Вже зараз влада повинна зробити якісь кроки, щоб якось ці настрої стримувати. Ці кроки можуть бути різноманітними… В першу чергу – це пошуки нових робочих місць, це майже фантастично, але для людей це головне!

- Якщо підбивається будь-який підсумок виборів, говориться про командну гру. В соціальних мережах вилилось чимало звинувачень в бік БПП якраз з приводу командної гри місцевої еліти. Що ж сталося з командою та чи спрацювала вона на всі 100%?

- Тут знову маємо повернутися до нашої явки та причини, що привели до низької явки, адже, підкреслюю, така явка аномальна навіть на фоні всіх проміжних виборів в Україні. Звісно, замінювання трохи зменшили кількість голосуючих, але люди не поверталися на дільницю, хоча страху вони не мали. Тут головне, щоб люди бачили сенс…

Команда Путілова та Гордєєва працювала з 2012 року дуже активно в цьому окрузі, і завдяки зусиллям Андрія Станіславовича, він був нардепом, потім губернатором, потім головою обласної ради, Андрій Гордєєв був його помічником і лобіював інтереси Білозерського району, Корабельного району, в результаті вони дуже багато внесли коштів з державного фінансування саме в інфраструктуру указаного округу. Навіть у багатьох депутатів місцевого рівня виникало питання, чому фінансується тільки Білозерський район. І ось Білозерський район повинен був прийти і підтримувати, а вони не прийшли. На багатьох дільницях фактично виграв Одарченко, Путілов був другий, лише на окремих дільницях переміг Путілов, а ще на деяких і Опанащенко. Це такий провал, була робота, команда працювала. Але люди не повірили, вони сказали, що нам цього не потрібно, потрібно щось інше. Я впевнений , що люди із вдячністю сприймають заслуги Путілова і його роботу, і фінансування, вони із вдячністю сприймають. Але вони вважають, раз ось є губернатор Гордєєв, голова обласної ради Путілов - нехай працюють, нехай знаходять кошти і вирішують проблеми. Так що ж потрібно було для перемоги?

Спрацювали дуже ефективно штаби інших кандидатів. Штаби Одарченка, Опанащенка працювали різноманітно, перемагали кількістю методів і ефективністю своєї роботи. Вони перемогли технологічно штаб Путілова, але було й найважливіше, те, чого не вистачило Путілову і чому люди голосували за Одарченка…

- Невже те, що херсонці не побачили реального куратора БПП в Херсонській області Романа Романова призвело до фатальних наслідків для місцевої еліти?

- Це елемент з усієї системи командної гри, він, можливо, зіграв свою роль. Як приклад наведу, Одарченко спілкувався з виборцями, він об’їздив всі села. Далі на допомогу приїхала Юлія Тимошенко. Вже ніхто з виборців не пам’ятає, хто що з політиків зробив, будучи у Верховній Раді, вони просто побачили їх, поторгали за руку, подивилися як, наприклад, Юля Тимошенко ходить, як вона виглядає і це дійсно спрацювало. Чому не використав свій шанс БПП, потрібно звертатися до них. Адже цей метод дуже старий, його використовували американські політики, які сказали що перемога сенатора в Америці залежала від того, скільки рук той потиснув. Справа в тому, що наша країна стала більш демократичною, і прийом адміністративного ресурсу, як при Януковичі, коли збирали сільських голів і їм погрожували, вже не працює. Ми стали більш демократичним суспільством, відповідно нам треба використовувати більш демократичні методи - від дверей до дверей, їздити по селам і не лише кандидатам депутати а й віпперсонам. Знову приклад Америка - як одна з найкращих демократій світу, президент США їздить по округам своїх кандидатів і теж бере участь у масових заходах. Юлія Тимошенко теж продемонструвала, що вона хотіла перемоги свого кандидата і вона їздила по селам. Андрій Путілов не використав цей метод, він сам дуже мало їздив по селам, і не зустрічався з виборцями. Замість нього виїжджав голова ОДА Андрій Гордєєв, він дуже гарний політик, управлінець, в нього є дуже багато перспектив, але це не перша особа в Україні. Це не та людина, яка на рівні країни приймає рішення, і ніхто, на жаль, не приїхав підтримати Андрія Путілова. Навпаки, ми бачили, що деякі депутати від ББП агітували проти того ж Андрія Станіславовича. Команди ми не бачимо це дійсно, публічної площини ми не бачимо. Звісно у нашої провладної еліти є свої керівники і лідери, вони приймають рішення, але публічно ми цього не побачили. Був приклад, коли народний депутат Олександр Співаковський із Андрієм Путіловим відкривали їдальню, але я вважаю, що це не той розмах, котрий необхідно демонструвати виборцю… Ми повинні розуміти: в Україні живе особливий народ, він не сприймає владу, якщо влада його забуває, тому потрібен був діалог, а цього не було. Не було єдиної команди, не було діалогу, не було агітаторів, щоб приїжджали. Лише адмінресурс, або державне фінансування. Тож бачимо - воно не працює. Тож БПП має провал в роботі з виборцями, в прямому діалозі із виборцями, а це повинно бути в будь-якій політичній партії. «Батьківщина» в цьому перемогла.

- В результаті БПП втратила два штика в Парламенті (Путілов, Гордєєв). На даний період це досить серйозні втрати, чи зроблять висновок в Києві?

- Скажу й за результат всіх округів - до влади прийшли 7 депутатів, котрі не будуть підтримувати розмову щодо децентралізації, розмову про те, щоб підвищити тарифи. Вони будуть лише негативно сприяти на нас, як на суспільство, буде підвищуватися рівень негативних чинників і це дестабілізує нашу ситуацію. Ми повинні очікувати серйозної політичної кризи або восени, або взимку. Окрім того, ми повинні розуміти, що ми країна, в котрій йде війна, і в такий випадок мова повинна йти про консолідацію політичних настроїв. Я не хочу казати, що це стабільна влада і давайте не розкачувати човен, я цього не хочу говорити. Я хочу говорити про те, що повинна бути політична консолідація в період війни. Але перед проблемою бідності, безробіття, економічної кризи, цього не відбувається. Чи зроблять висновок в Києві? Побачимо… Що ж стосується ситуації на місцях, від нас теж багато залежить - на жаль, у нас немає критичної маси активних людей на місцях, щоб вони могли змінювати цю ситуацію, тож поки будуть лише політичні конфлікти. Вихід бачу в тому, що створюються нові політичні рухи, прийдуть хлопці з АТО, котрі захищають не інтереси, а державу, тож в будь-якої кризи є перелом…

Спілкувалася Тетяна Дергачева

Джерело: інтернет-видання "Херсонщина за день"

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica