Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Чому так? У цьому аспекті Харківський інститут соціологічних досліджень провів аналіз громадської думки. Про результати опитування розповів Андрій Черноусов, експерт цієї громадської інституції, на прес-конференції, що відбулась днями в Херсоні.
Дослідження проводилося не просто заради наукового інтересу, а з конкретною практичною метою – створити альтернативну систему оцінки діяльності органів міліції. Тобто наблизити оцінку результатів роботи правоохоронних органів, і звісно саму роботу, то тих очікувань, які висуває суспільство в цілому, і кожен громадянин особисто, перед міліцією.
В рамках дослідження, яке має красномовну назву: «Оцінювання міліції за допомогою громадської думки», було опитано 15 тисяч респондентів у 349 населених пунктах, в усіх областях України. «Цим опитуванням ми хотіли показати МВС України, у доповнення до існуючої системи оцінювання рівня злочинності і діяльності міліції, іншу, більш об’єктивну оцінку – оцінку з боку громадян», - зазначив Андрій Черноусов.
Дослідження дає реальне уявлення про те, як суспільство сприймає міліцію, і що треба робити для посилення взаємодії міліції з населенням.
Основні висновки такі:
- Страх стати жертвою злочину відчувають 64% опитаних – це дуже високий відсоток.
- Більш, ніж половина респондентів вважають, що рівень злочинності є незмінним за останній рік.
- Ефективність роботи міліції по подоланню криміногенної ситуації населення оцінює досить низько – 51,3% вважають, що міліція працює незадовільно.
- Громадяни вважають, що робота міліції закрита і її діяльності не видно для місцевої громади. Більш, ніж половина опитаних не знає нічого про свого дільничного: хто він, де його знайти.
- Морально-етичний бік спілкування особисто з міліціонерами виглядає так: 64,5% констатують ввічливість з боку правоохоронців у спілкуванні з простими громадянами; близько 25% зіштовхнулись з байдужістю з боку міліціонерів; а 9,3% стверджують, що з ними поводились брутально.
- Рівень довіри до міліції невисокий – лише 25,9% опитаних висловили довіру, але на фоні загальної недовіри до всіх державних інституцій, міліція входить у трійку тих, кому довіряють більшою мірою.
- Біля 30% респондентів готові допомагати міліції у будь-якій ситуації.
- Виявилося, що далеко не всі жертви злочинів звертаються до міліції – лише біля 62%, що є підтвердженням недовіри.
- Важливим є той фактор, що біля 40% злочинів є скритими, тобто про них не повідомляють. Звідси висновок, що рівень розкриття злочинів, що є головним показником ефективності роботи правоохоронців, є викривленим і не є цілком об’єктивним критерієм.
Нажаль, у дослідженні не був врахований такий фактор як страх громадян перед самою міліцією, страх бути безвинно звинуваченим, стати жертвою міліцейських тортур, грубості, упередженості. А це на думку автора є одним із важливих аспектів недовіри. І правоохоронцям важливо було би знати, наскільки дружньо до них ставляться ті, кого вони покликані захищати, і на чиї гроші існує це відомство.
На останок треба зазначити, що дослідження було зроблене на замовлення Міністерства внутрішніх справ, а фінансову підтримку надав Міжнародний фонд «Відродження». Результати дослідження були з цікавістю сприйняти замовником, вони уважно вивчаються в МВС України. А нам, громадянам, залишається чекати, як правоохоронці дослухаються до громадської думки, і сподіватися на позитивні зміни.
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый