незалежний спостерігач

Херсонська область посіла 6 місце в рейтингу інтеграції регіонів України в європейський економічний простір


Індекс євроінтеграційного економічного поступу Херсонської області протягом п’яти років зріс у півтора рази. За підсумками 2019 р. регіон посів 6 місце в рейтингу областей за ІЄЕП, поліпшивши свою позицію з 2014 р. на 17 сходинок
Результати багаторічного дослідження оголошені під час онлайн-конференції, проведеної Херсонською міською громадською організацією «Центр досліджень південноукраїнського прикордоння» спільно з Херсонським державним університетом, Поліським фондом  міжнародних і регіональних досліджень та Асоціацією регіональних аналітичних центрів за сприяння Програми «МАТRA» Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Учасники онлайн-конференції отримали електронні версії фінального аналітичного звіту.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Довгий слід радянської брехні

Я неодноразово стикався із тим, як радянська влада при будь-якій можливості намагалася приховати правду. Приховувалося все, що завгодно. Наприклад, радянські кадебісти у 50-70-ті роки, тобто вже після смерті Сталіна, намагалися приховати справжній розмах ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Політика » Моніторинг прозорості виборчих фондів - фінансування виборчої кампанії та політичної реклами

Моніторинг прозорості виборчих фондів - фінансування виборчої кампанії та політичної реклами

ЗАЯВА
Попередні результати
моніторингу фінансування виборчих кампаній
на міських виборах 2015 р. в Україні

Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» проводить моніторинг фінансування виборчої кампанії кандидатами на посаду міського голови. Моніторинг проводиться в п’яти пілотних містах: Рівне, Херсон, Черкаси, Мукачеве, Тернопіль. Моніторинг передбачає перевірку прозорості виборчих фінансів та моніторинг політичної реклами на телебаченні.

Витрати кандидатів на посаду міського голови та звітування регулюються Законом України «Про місцеві вибори» та відповідною постановою ЦВК. Відповідно до закону, витрати кандидата на посаду міського голови здійснюються виключно з його виборчого фонду. Виборчий фонд кандидата має один поточний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації і з якого здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. Відкриття рахунку не є обов’язковим. Про відкриття рахунку виборчого фонду повідомляє територіальну виборчу комісію установа банку.

Значна частина кандидатів не відкривають рахунки. Зокрема, в м. Херсон інформація про відкриття рахунків надійшла про 11 кандидатів з 21, що беруть участь у виборах, у м. Рівне – про 7 з 11 кандидатів, у м. Тернопіль - про 4 з 11 кандидатів, у м. Мукачеве – про 2 з 16 кандидатів. Тільки у м. Черкаси інформація надійшла про відкриття рахунків всіх 16 кандидатів на посаду міського голови.

Закон України «Про місцеві вибори» не забезпечує належних умов для публікації інформації про рахунки кандидатів. А саме, закон стверджує, що інформація про відкриття рахунку виборчого фонду та його реквізити може оприлюднюватися у друкованих засобах масової інформації за рахунок коштів виборчого фонду. З п’яти міських територіальних виборчих комісій тільки дві (м. Черкаси та Мукачеве) опублікували інформацію про виборчі рахунки. ТВК м. Черкаси опублікувала інформацію в одній з газет, а ТВК м. Мукачеве – на своїй дошці оголошень. КВУ вважає, що таких форм публікації недостатньо для громадського контролю та забезпечення належної прозорості. КВУ рекомендує ТВК в майбутньому публікувати інформацію про рахунки на сайтах відповідних міських рад, де зазвичай і публікується виборча інформація.

Кандидати на посаду міського голови переважно не публікували за власною ініціативою інформацію про відкриття рахунків. В м. Рівне спостерігачі відмічають, що два кандидати опублікували таку інформацію на своїх сторінках у Facebook.

Відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» при реєстрації кандидат обов’язково подає декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. З іншого боку, Закон стверджує, що помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та підлягають виправленню. Таке формулювання є нечітким і дозволяє трактувати як помилки не тільки технічні моменти, як то помилка у прізвищі тощо, а і неповні дані про фінансовий стан. Таким чином, нечіткість формулювання Закону створює враження необов’язковості подання повної та достовірної інформації в декларації про доходи. Така ситуація є несприятливою для фінансової дисципліни кандидатів.

Відповідно до Закону, після реєстрації кандидата у на посаду міського голови, інформація з поданої ним декларації, за винятком інформації, що є конфіденційною, оприлюднюється територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб. За результатами моніторингу КВУ, ТВК переважно не публікують декларації кандидатів, або ж роблять це у спосіб, несприятливий для громадського контролю та забезпечення належної прозорості. Не опублікували декларації кандидатів ТВК м. Тернопіль та Рівне. ТВК м. Херсон опублікувала на сайті міської ради декларації тільки 6 з 21 кандидатів. ТВК м. Черкаси опублікувала декларації тільки в одній з газет. Тільки ТВК м. Мукачеве опублікувала декларації всіх 16 кандидатів на сайті міської ради.

Закон України «Про місцеві вибори» стверджує, що розпорядник поточного рахунку виборчого фонду кандидата на посаду міського голови зобов'язаний не пізніш як за п'ять днів до дня голосування (в даному випадку 19 жовтня 2015 р.) подати до відповідної територіальної виборчої комісії проміжний фінансовий звіт за період з дня відкриття поточного рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. При цьому кандидат, який не відкрив рахунок, не зобов’язаний подавати фінансовий звіт.

За результатами моніторингу КВУ, значна частина кандидатів не подала вчасно проміжні фінансові звіти. Ситуація досить сильно відрізняється в різних містах. Зокрема, з 7 кандидатів на посаду міського голови Рівного, які відкрили рахунки, тільки 4 вчасно подали звіти: Володимир Хомко, самовисуванець; Дмитро Якимець, Всеукраїнське Об’єднання "Громадський Контроль"; Олексій Муляренко, Блок Петра Порошенка "Солідарність" та Зураб Кантарія, "Сила людей". В Херсоні з 11 кандидатів, які відкрили рахунки, 7 вчасно подали звіти: Борис Сіленков, Партія Зелених України; Володимир Миколаєнко, самовисуванець; Юрій Погребний, "Громадянська позиція"; Олена Голобородько, самовисуванка; Владислав Мангер, Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"; Тетяна Томіліна, самовисуванка; Михайло Опанащенко, "Відродження". В Тернополі всі 4 кандидати, які відкрили рахунки, вчасно подали звіти: Петро Ландяк, "Громадянська позиція"; Михайло Ратушняк, Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"; Сергій Надал, Всеукраїнське об’єднання "Свобода"; Ігор Вонс, Блок Петра Порошенка "Солідарність". З 16 кандидатів на посаду міського голови Черкас, які відкрили рахунки, жоден не подав вчасно проміжний фінансовий звіт.

В законі не передбачено механізмів для реагування з боку ТВК на неподання фінансових звітів або подання їх із запізненням. ТВК міст, де проводився моніторинг, не проявляли ініціативи у вигляді ухвалення рішення про звернення до кандидатів із зауваженням щодо невчасного подання.

Закон передбачає, що відомості проміжних та остаточних фінансових звітів оприлюднюються територіальною виборчою комісією протягом двох днів з дня їх отримання у місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший, визначений нею спосіб. В той же час, більшість ТВК формально підходять до оприлюднення цих звітів – оприлюднення здебільшого зводиться до розміщення на дошці оголошень ТВК, або до друку в одному періодичному виданні. Цього недостатньо для інформування громадськості. КВУ рекомендує ТВК в майбутньому публікувати повні проміжні фінансові звіти кандидатів на сайтах відповідних міських рад, де зазвичай і публікується виборча інформація.

Кандидати на посаду міського голови не публікували за власною ініціативою проміжні фінансові звіти.

КВУ рекомендує Верховній Раді сформулювати однозначно зобов’язання ТВК публікувати у відкритому доступі на своїх сайтах чи сайтах міських рад всю фінансову документацію суб’єктів виборчого процесу: інформацію про відкриття рахунків, декларації про доходи, фінансові звіти.

Спостерігачі КВУ проводять моніторинг маркованої політичної реклами на підтримку кандидатів на посаду міського голови в п’яти пілотних містах: Рівне, Херсон, Черкаси, Мукачеве, Тернопіль. Проводиться моніторинг «прайм-тайм», коли розміщення реклами є найбільш дорожчим, (з 19:00 до 22:00). Моніторинг проводиться щоденно, з моменту реєстрації кандидатів до 23 жовтня, коли політична реклама заборонена. В разі призначення другого туру моніторинг політичної реклами продовжиться до 13 листопада.

Спостерігачі КВУ отримали розцінки на політичну рекламу від телеканалів. Відповідно до Закону, телеканали встановлюють розцінки на політичну рекламу заздалегідь, виходячи з середньоарифметичного значення ціни за комерційну рекламу. Всім учасникам виборчого процесу гарантується однакова ціна на ефірний час. Знижки чи надбавки забороняються.

Спостерігачі КВУ порівняють інформацію з фінансових звітів кандидатів із їх затратами, розрахованими з врахуванням фактичного виходу політичної реклами на телебаченні. Мета перевірки – встановити достовірність фінансових звітів та можливих проблем із прозорістю виборчих фінансів.

На даному етапі вже виявлено розбіжності між задекларованими витратами окремих кандидатів на оплату ефірного часу на телебаченні, та розрахунками реальних затрат, що значно перевищують задекларовані. Оскільки проміжні звіти не охоплюють останні 10 днів до дня голосування, кандидати ще мають можливість подати повну інформацію про витрати у фінальних звітах. КВУ закликає всіх кандидатів до своєчасного подання фінансових звітів, повного розкриття витрат у цих звітах, а також публікації звітів в мережі Інтернет для доступу громадськості.

Фінансовий моніторинг здійснюється в рамках діяльності КВУ «Моніторинг фінансування виборчої кампанії на місцевих виборах 2015 року в Україні» за підтримки Ради Європи. Висловлені тут думки жодною мірою не відображають офіційну позицію Ради Європи». 

Відео з виступом Галини Бахматової можна подивитися тут.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica