Президентські вибори, які відбулися в Україні, знов повернули у порядок денний питання Конституційної реформи.
Команда новообраного Президента неодноразово говорила про нові підходи у політиці, активне залучення громадян до ухвалення рішень, про народовладдя, навіть про необхідність ухвалення однойменного Закону. Але ці підходи обмежуються поки що, соціальними мережами, короткими відеозверненнями та гулом голосів ботів, що синхронно із політичними телевізійними шоу, транслюють короткі ключові messages. Й це відбувається досить успішно, бо 73% виборців підтримують такий підхід.
Натомість, з протилежного політичного табору почали роздаватися голоси про необхідність обмеження повноважень Президента, перетворення керівника держави на британську королеву, з красивим титулом але без прав управління державою. В усіх цих «голосах» не вистачає розуміння, а що думає народ. Думка народу залишається поза межами обговорень.
Й виходить, що з одного боку – армія ботів, які своїми messages формують поведінку громадян. З іншого боку – народні представники, які, власне, відсторонили сам народ від ухвалення рішень. В результаті страждає легітимність нашої держави. Вже багато років рівень довіри до всіх представників інституту влади є вкрай низьким. А довіра – це один з фундаментів, засад успішної держави.
Як повернути засадничі принципи – легітимність та інклюзивність, тобто включення громадян при обговоренні та ухваленні найважливіших рішень в нашій державі.