незалежний спостерігач

Громадськість – невід’ємна компонента національної стійкості


В Українському кризовому медіа-центрі відбувся Круглий стіл «Культура безпеки в умовах війни: як забезпечити стійкість суспільства та інституцій?». Головним завданням обговорення стало бажання допомогти українцям розібратися, як жити під час тривалої невизначеності
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Політика » Робота депутатів місцевого самоврядування або прозорість Каховських рад

Робота депутатів місцевого самоврядування або прозорість Каховських рад

Так згідно ч. 4 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування ” депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. За ч. 5 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування” у разі пропуску депутатом, протягом року, більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад», пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії є підставою для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради. 

Зацікавившись цією темою, вирішив перевірити роботу наших місцевих депутатів. Користуючись законом «Про доступ до публічної інформації», відправив запит до Каховської районної і міської рад, з такими проханнями: надати відомості про відвідування депутатами пленарних засідань ради та засідань постійних комісій в період з листопада 2010 року по березень 2015 року із зазначенням порядкового номеру сесії та факту відсутності депутатів (у разі відсутності депутатів – із зазначення причин пропуску); надати відомості про сесії, які відбулися в період з 1 листопада 2010 року по 1 березня 2015 року, із зазначенням їх номеру та черговості (позачерговості); зазначити, які запити виносилися депутатами на розгляд ради в період з листопада 2010 року по березень 2015 року.

Аналізуючи відповіді, які надійшли, склалося враження, що міська і районна ради, не дивлячись, що перебувають в одній будівлі та нібито діють згідно закону, існують у різних часових і юридичних просторах.

Міська рада. На перший погляд, відповіді на запит чіткі і повні. Але, так і не зрозуміло, чому у всіх депутатських комісіях однакова кількість засідань протягом 5 років? Як відомо, засідання депутатських комісій відбуваються один раз на місяць. Але якась комісія може засідати за рік 9 разів, якась 11 разів і так далі. А тут – все чітко, у всіх все рівно. Наприклад у 2011 році у всіх комісіях рівна кількість засідань – 12. У 2012 році – 11. У 2013 році – 11 і так далі. Виникає підозра у не професійності роботі депутатів та ради в цілому. Також бувають спільні засідання комісій але протокол не пишуть, бо приймають спільне рішення. Беручи до уваги цей існуючий факт, вичислити прогульників засідань комісій не має змоги. Стосовно відвідувань сесій, то тут картина більш – менш зрозуміла. Пропуски депутатів вказані по роках і в цілому за 5 років, але не вказані причини пропуску. Також, виявляється, що депутатами міської ради не було здійснено жодного депутатського запиту в усній чи письмовій формі, лише одні звернення (звернення і запит це дві великі юридичні різниці). Але як би там не було, інформацію надали, тому справа залишалась тільки в обробці.

Депутати, які відвідали менше половини засідань сесій по роках – Пожитько М. В. (2011 рік, 2012 рік, 2013 рік, 2014 рік), Рищук Є. М. (2011 рік, 2012 рік, 2013 рік, 2014 рік), Сурін Є. В. (2011 рік, 2014 рік), Приходько М.О. (2011 рік), Макаров О.М. (2011 рік), Дяченко А.А. (2012 рік), Єрохін Д.Ю. (2013 рік), Жар І.Й. (2013 рік, 2014 рік).

За період з 1 листопада 2010 року по березень 2015 року, список прогульників сесій виглядатиме так: Пожитько М.В., Рищук Є.М., Сурін Є.В.

Згідно з даними Центральної виборчої комісії (http://www.cvk.gov.ua/), ці депутати належать (належали) до слідуючих партій:
б/м Пожитько М.В. – політична партія «Сильна Україна»;
б/м Рищук Є.М. – «Партія регіонів»;
б/м Сурін Є.В. – «Партія регіонів»;
б/м Приходько М.О. – Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»;
Макаров О.М. – «Партія регіонів»;
б/м Дяченко А.А. – політична партія «Сильна Україна»;
Єрохін Д.Ю. – «Партія регіонів»;
Жар І.Й. – «Партія регіонів».

Звичайно роки як і партійність, має звичку змінюватись, але на офіційному сайті Каховської міської ради (http://kakhovka-rada.gov.ua) інформація про належність цих депутатів до будь – яких «нових» чи «старих» партій – відсутня. Натомість вказано, що вони позафракційні, їхня домашня адреса та комісії.

Перечисленні прізвища теоретично могли б бути позбавлені депутатського статусу. Але, чи то не знання закону виборцями або складний механізм позбавлення депутатського мандату, а можливо партійність - залишили їх у статусі. Нажаль причини прогулів не вказані, тому знову виникають варіанти: хвороба або відрядження. Як би там не було, ця таємниця на совісті міської ради.

Районна рада. Відповідь районної ради, можна прокоментувати народною мудрістю: «У них і снігу взимку не випросиш». Її робота схожа на бюрократичною системою «совкових» часів, коли все тримається на паперах. Коли, звичайному смертному, заборонено щось знать таке, чого, в принципі і так повинно бути відомим. Відписка, перепрошую, «культурна відповідь» на мій запит, якраз є свідченням того, що систему потрібно міняти. І міняти саме ту, яка вже не одну п’ятирічку протирає штани. Виникає два варіанти: або не ведеться статистика присутніх і відсутніх, або технічний прогрес ще не дістався кабінету організаційного відділу районної ради. Вся їхня інформація на папері (близько 400 сторінок) і не відомо коли і як опиниться в електронному вигляді. А раптом пожежа і що тоді?

Інформація, яка була отримана автором, від органів місцевого самоврядування на рівні міста та району, свідчить про те, що їхня діяльність – це каламутна вода, яку вже давно не чистили і яку потрібно очистити. Це можна зробити тоді, коли контролювати діяльність депутатів не тільки на словах, а й на ділі. А також не допустити замкненого кола звичних відписок і відмовок. Для цього потрібно, як мінімум – цікавитися законами, відвідувати сесії, спілкуватися з депутатами (хоча б на рівні соціальних сітей). А як максимум – пробувати ставати депутатами рад, при цьому не втрачати свою людську гідність. Також не забувати про закон «Доступ до публічної інформації» і кошмарити своїми запитами органи місцевої влади в цілому.

Олег Терещенко 

Джерело: газета "Каховская зоря" №33 від 13 серпня 2015 року.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica