» » Як із сміття можна отримати прибуток. Естонський приклад

Як із сміття можна отримати прибуток. Естонський приклад

Талінський центр переробки відходів 

Проблема утилізації сміття є однією із найгостріших для нашої області. Найбільший в області полігон твердих побутових відходів в Херсонській області вже давно вичерпав свій ресурс. Більшість сміттєзвалищ в сільській місцевості є незаконними. Закон про сортування сміття в області не виконується по різним причинам, бо людини не вміють та не знають, а підприємства не готові. Жоден із сучасних проектів по утилізації в області так й не був реалізованим. 


Україна вже потопає у смітті

Херсонська ситуація не є унікальною для нашої країни. За підрахунками Всеукраїнської екологічної ліги кожен українець за рік у середньому “виробляє” до 300 кілограмів сміття. З усіх цих кілограмів у подальшому переробляється лише до 5% відходів. Й цей показник є вкрай низьким. До того ж в Україні лише кожне шосте сміттєзвалище діє на законних підставах. 

Проблема із сміттям, за останніми опитуваннями, хвилюють кожного третього українця. 

Для порівняння - вже сьогодні в Німеччині, Австрії та Швейцарії звичні в нашому розумінні сміттєзвалища зачинені, бо переробляється або спалюється... 97% сміття. 

Цього європейці змогли досягти завдяки єдиній політиці у вирішення “сміттєвого питання” . 

Як це відбувається на практиці ми змогли побачити на свої очі завдяки візиту до Естонії, який був організований Естонським центром Східного партнерства та Українським кризовим медіа-центром. Один з днів ми присвятили питанню збирання та сортування й переробці сміття. 


Результати переробки 
Лише 10% сміття залишається на сміттєзвалищах

Естонія за короткий час перебування у складі Європейського Союзу пройшла гігантський шлях для вирішення проблеми сміття. На початку 2000-х років лише 2,4% сміття перероблялася. Зараз переробляється вже майже третина. Ще близько 60% спалюють на електростанціях та сміттєспалювальних заводах. Тобто, залишається на полігоні близько 10% відходів.

Таллінський полігон, на якому побували наші журналісти є один з чотирьох в Естонії Щороку він приймає до 170 тисяч тонн сміття. Полігон займає 67 гектарів. Це складна система майданчиків, по яким мандрує сміття й під час тих мандрів перетворюється на паливо або добрива, або будівельні матеріали. Маленька ж частина ховається “на горі”. Офіційно полігон називається Центром відходів. 


Збирання пляшок. Естонія 
Де у сміття початок?

Кожна людина є джерелом сміття, й тому в Європейському Союзі кожен громадянин повинен платити за утилізацію сміття. А також проводити його сортування. Тому збирання сміття є прибутковим бізнесом, й за право його збирати змагаються різні фірми - розповідає заступник директора Талліннського центру відходів Свєтлана Сюгіайнен. 

Але є ще одна боротьба. За чисте довкілля. Й ця боротьба починається із загальноестонської системи депозиту… збирання відходів. 

За кожну пластикову або скляну пляшку чи банку, яка була вироблена в Естонії можна отримати 10 євроцентів. 

Процес обміну пляшок на гроші відбувається  у спеціальних автоматах або пунктах прийому. Таких пунктів 800 по всій країні - у всіх великих продуктових магазинах. До речі, ці магазини зобов’язані створювати подібні пункти. Для порівняння - Естонія за площею в півтори рази більше Херсонської області. 

- Така система виявилася дуже ефективною, оскільки за зібрану тару можна отримати реальні гроші. Першими запровадили її в Швеції, потім у Норвегії, — розповів представник  компанії «Eesti pandipakend», що займається збором упаковки, Каупо Карба. 

Зібрані пластикові та скляні пляшки йдуть у подальшу обробку.


Господарски талінського сміттєзвалища 


Ми працюємо 24 години та 7 сім днів на тиждень...

Наступним кроком до утилізації сміття є Талліннський центр відходів. Усього в країні  чотири подібних комплекси. Щороку в Таллінському центрі приймається до 170 тисяч тонн сміття.


- Ми працюємо в режимі 24/7, без вихідних та перерв. Робоча зона нашого полігону — 12 гектарів. Все інше - місце для постійного зберігання. Сміття до нас привозят всі - й фірми, й звичайні люди. Для останніх діє система знижок: якщо людина привезла до  500 кг сміття на квартал з однієї особи та розсортувала відходи: папір, дерево, метал, електроніку, то вона сплачує символічні гроші - розказує Свєтлана Сюгіайнен.


На в’їзді – окремо ваговий комплекс та окремо зона для приватних осіб, які прямо на очах сортують сміття, які щойно привезли своїми машинами.  Весь полігон складається з секторів. Один з головних – пункт подрібнення неорганічних відходів, де відсортоване сміття подрібнюється й далі продається у якості палива електростанціям та підприємствам. 


Органіку - гнилі фрукти, овочі, залишки їжі, опале листя та скошену траву відкладають на визрівання компосту. Компостні купи час від часу перегортаються спеціальними машинами. А далі знов переміщують, й так поки сміття не перетвориться на справжній компост. Центр отримав всі необхідні сертифікати якості й продає цей компост місцевим фремерам, а також в інші країни. Коштує такий компост 4,80 євро за тонну.  До речі, компост з Таллінського “сміттєзвалища” продається й в Україну, де його фасують в яскраву упаковку та маленькими партіями продають любителям квітів та дачникам. 


Ось такий компост продають в Україну 

Як бачимо, в Естонії до сміття ставляться, як до прибуткового бізнесу. На продаж йде все, що можуть зараз переробити та отримати із сміття. Скло, пластик чи папір відправляють на повторну переробку. З органічних відходів виготовляють компост.  Неорганічні відходи перетворюють на топливо. Біогазом намагаються грітися. 

«Ми ще не придумали, що робити з отриманою золою, - зазначила Свєтлана Сюгіайнен - Для Естонії поки це просто сміття. Але сподіваємося, що така зола зрештою стане товаром, який можна буде спрямовувати частково, наприклад, на будівництво доріг або інші потреби в промисловому секторі. І ми зможемо на цьому заробляти зовсім не зайві для нас гроші».


А ті відходи, котрі не можна переробити, зберігаються окремою великою купою. В ній – система труб і свердловин для збору біогазу. Зібраний газ потрапляє до комбістанції, а потім – до Талліннської газової корпорації. Залишками опалюють приміщення для персоналу.  


Впевнений, що таке ставлення до сміттєвого питання є вартою уваги та використання у наших реаліях. Але є одне “але”. Всі ці заходи потребують по-перше, зусиль громадян по сортуванню сміття, по-друге, повній зміні підходів у роботі по збиранню та утилізації відходів. Й, нарешті, це потребує необхідності кожному регулярно сплачувати за регулярний вивіз сміття. За все треба платити...

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 1008191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый