незалежний спостерігач

Херсон зібрав Форум громадських організацій в день спонтанності

16 березня в Херсоні відбувся Форум громадських організацій, в день, коли «Все, що ти робиш – правильно!» Також в цей день відзначають День без селфі, День спонтанності, День свободи інформації  і День кольорових олівців. Також в цей день у 2014 році відбувся незаконний референдум у Криму, організований російськими окупантами, а в 2022 році в цей день росія скинула надпотужну бомбу на Драматичний театр у центрі Маріуполя. Знаменитий видався деньок! 
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Невипадкове співпадіння. Окупанти готують мобілізацію херсонців

На тимчасово окупованій території Херсонської області у часі співпало дві події: Подія перша. Малозрозуміла для невійськових. Росіяни включили наші окуповані території до свого південного військового округу. Для довідки: Військовий округ в росії - це ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » Завдяки системі Prozorro в Херсоні заощаджено 5 млн гривень

Завдяки системі Prozorro в Херсоні заощаджено 5 млн гривень

3 листопада в великій залі Херсонської міської ради відбулося засідання Громадської ради при Херсонському міському голові. Громадська рада у своїй діяльності неодноразово зачіпала тему державних закупівель, виступала за їх чесність та прозорість, приймала активну  участь в розробці Положення про Prozorro, яке почало діяти в Херсоні з лютого 2016 року. Минув майже рік, тож на засідання ГР була запрошена начальник відділу координації державних закупівель Наталя Сурма, яка презентувала звіт за 9 місяців про функціонування Prozorro в Херсоні та продемонструвала з поясненнями членам Громадської ради, як проходять торги в цій системі.

Члени Громадської ради наглядно побачили на екрані всі етапи проведення тендеру в системі Prozorro.

Так, аукціон проходить в 3 етапи, що називаються Раунди.

Спочатку з'являються учасники торгів зі своїми початковими цінами. У першому та другому раунді ціни "падають" (учасники їх зменшують). До речі, замовник визначає мінімальний крок, на яку ціну може падати – від 0,5 до 3% від вартості закупівлі.

 В третьому раунді система визначає найнижчу ціну й аукціон завершується. Далі замовник торгів роздруковує інформацію, дивитися, чи завантажені всі документи у переможця. На екрані члени ГР побачили, як деякі учасники зменшили ціну, переможцем став Учасник № 1.

"Якщо документи не  відповідають кваліфікаційним вимогам, пропозиція відхиляється і розглядається наступна пропозиція. Є такі випадки, коли всі пропозиції не відповідають вимогам", - прокоментувала Наталя Сурма.

Також начальник відділу координації державних закупівель зазначає, що не завжди той, у кого ціна найнижча, може стати переможцем, адже його документація може не відповідати кваліфікаційним та технічним вимогам.

До речі, участь у торгах не безкоштовна. Вони для участі в торгах здійснюють плату (540 грн –  якщо закупівля до млн., 1700 – якщо закупівля більше млн.) І незалежно від результатів торгів плата не повертається.

Що стосується звіту про функціонування Prozorro в Херсоні, Наталя Сурма розповіла, що на сьогодні в Херсоні функціонує 91 тендерний комітет. 67 тендерних комітетів у розпорядників коштів міського бюджету різного рівня. 8 тендерних комітетів в сільських, селищних та районних в місті радах, 21 тендерний комітет – у комунальних підприємствах міста.

"На сьогодні закон про публічні закупівлі забороняє укладення будь-яких договорів на витрачення коштів без проведення державних закупівель, якщо вони підпадають під дію закону", - зазначила Наталя Борисівна.  

Загальний обсяг бюджетних призначень, доведений до розпорядників коштів міського бюджету на 2016 рік, які були затверджені рішенням міської ради про міський бюджет на 2016 рік, складав 1 млрд  646 тисяч 80 грн. Обсяг бюджетних призначень на закупівлі товарів, робіт і послуг складав 328 млн. На закупівлі з застосуванням процедур (ті, що підпадають під дію закону) – 230 млн гривень. На закупівлі без застосування тендерних процедур –  97 млн гривень.

Як розповіла Наталя Сурма, міською радою за 9 місяців декілька разів вносилися зміни до міського бюджету. За результатами внесених змін цифри змінилися. На закупівлю з застосуванням тендерних процедур на 1.10.2016 планується витратити 266 млн грн., без застосування – 232 млн грн.

"На сьогоднішній день згідно з законом "Про публічні закупівлі" у нас нема поділу коштів на бюджетні і кошти підприємств, отримані від господарської діяльності. На сьогоднішній день це закупівлі за рахунок коштів громади", - прокоментувала Наталя Сурма.

Комунальним підприємствам міста на проведення закупівель товарів, робіт та послуг з застосуванням тендерних процедур за рахунок власних коштів заплановано на 2016 рік 22, 6 млн гривень, без застосування – 15, 9 млн.

За 9 місяців в місті було проведено 228 процедур державних закупівель за рахунок всіх власних коштів підприємств, за рахунок міського бюджету. Із них було проведено розпорядниками коштів на суму 266 млн гривень,  міста – на 22, 6 млн гривень, КП міста за рахунок власних коштів проведено на всі суми. В розрізі застосованих процедур згідно з діючим законом основна  процедура закупівлі – це відкриті торги.

За словами начальника відділу координації державних закупівель Наталі Сурми, було проведено загалом  105 тендерних процедур відкритих торгів. 18 процедур цінових пропозицій, 69 процедур на закупівлю у одного учасника (як правило, це монополісти, які постачають нам світло, газ, воду).

Участь у зазначених процедурах прийняло протягом 9 місяців 407 учасників, якими було подано 5 тисяч 66 пропозицій. І стали переможцями за результатами цих застосованих процедур 225 учасників торгів. На одну конкурсну процедуру в середньому припадало 2,2 учасника. Це достатньо для того, щоб торги відбулися ("торги відбуваються тоді, коли на участь у торгах подано не менше 2 учасників, якщо менше – замовник має їх відмінити" – пояснила Наталя Борисівна).

Як розповіла Наталя Сурма, за результатами застосованих процедур розпорядниками коштів, КП міста було укладено 2 тисячі 46 договорів на загальну суму 374 млн гривень. За договорами, укладеними розпорядниками коштів міського бюджету за результатами процедур, було сплачено коштів і придбано за 9 місяців товарів на суму 50,4 млн, отримано послуг на суму 64, 6 млн гривень і виконано робіт на 1 млн 600 тисяч гривень.

Система Prozorro містить декілька майданчиків. Один – "допорогові" закупівлі (ті, що менше 200 тисяч гривень), і "понадпорогові" відкриті торги: для товарів та послуг – 200 тисяч та вище, для робіт – від 1,5 млн гривень.    

Як розповіла Наталя Сурма, 30 % допорогових закупівель не відбулися або були відмінені (для порівняння: було проведено 345 допорогових закупівель, 228 – понадпорогових, допорогових здійснено майже на 23 млн., а понадпорогових – на 395 млн гривень).

Проведенням зазначених процедур державних закупівель дозволило розпорядникам коштів за 9 місяців заощадити коштів у сумі майже 3 млн гривень (це понадпорогові закупівлі). Це дало змогу розпорядником коштів придбати більше товарів, більше послуг і виконати більше робіт, чим було заплановано на початкових стадіях. На допорогових закупівлях  було зекономлено 2 млн гривень. В цілому – це 5 млн гривень зекономлених завдяки цій системі!

На питання, чи стало Prozorro мотивацією для підприємців, представників бізнесу більше брати участь в допорогових закупівлях, Наталя Сурма відповіла, що, на її погляд ні, адже для розпорядників коштів проходить навчання, а для учасників торгів ні. А участь все-таки не безкоштовна…

Таку точку зору підтвердили й підприємці, присутні на засіданні Громадської ради. Одні просто назвали системою абсолютно безглуздою й непотрібною, інші поскаржилися на те, що "завдяки" системі страждає якість товарів, послуг та робіт, які вона обирає, адже не завжди найнижча ціна – це добре.

Але все-таки сума заощаджених грошей говорить сама за себе.

Як зазначив член Громадської ради, експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Володимир Молчанов, серед переваг системи  те, що якщо б її не було, то все закуповували б по очікуваній ціні, а головне – застосування Системи до допорогових закупівель зробило для замовників безглуздим «дроблення» закупівлі на допорогові суми, щоб уникнути тендерів, наслідком чого є збільшення долі понадпорогових закупівель в загальному обсязі з 15-20% у 2015 до понад 53% у 2016, навіть при тому, що «щіль» для махінаторів у вигляді нерозповсюдження системи на допорогові роботи залишилась.

 Тож члени Громадської ради погодилися з тим, що Система Prozorro  корисна й потрібна, але в той же час потребує суттєвих доопрацювань та вдосконалень. Зокрема, претензії до неї присутніх підприємців є справедливими, хоча і повністю протилежними одні одним: «солідні» фірми кажуть про погано виписані технічні вимоги, що дозволяють брати участь і перемагати продавцям різного дешевого непотребу, тоді як малий бізнес обурюється зависокою вартістю участі в торгах, що дозволяє потужнішим конкурентам системно демпінгувати собі у збиток аж до повного відбивання у малого бізнесу бажання брати участь у безнадійних торгах.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica