Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Голова Правління ГО "Громадська ініціатива Луганщини" Тетяна Кіріллова сказала, що цікаво буде обмінятися досвідом, адже в умовах ситуації, що склалася в країні, і Херсонщина, і Луганщина є територіями, які межують з тимчасово окупованими регіонами і непідконтрольними Україні районами.
«Вперше ми проводимо такий захід в форматі телемосту між регіонами та обговорюємо практичні аспекти використання механізмів впливу на місцеву владу. Потрібно чітко розуміти, коли і чи завжди корисна «вулична» демократія, нам потрібні професіонали або «аматори» демократії, чи можливі «стартапи» від демократії», - зазначила Тетяна.
Як розповів координатор Громадської ради при голові міста Херсон Олександр Мошнягул, до Майдану в Херсоні механізми демократії участі не користувалися популярністю, вважалися неефективними. А зараз ситуація змінилася – вільний досвід у міськраду, на сесію, хоча раніше для того, щоб попасти туди, потрібно було за 5 днів до сесії написати заяву на ім'я секретаря міськради.
"Люди просто заходять до сесійної зали, навіть часто заважають роботі. Нещодавно нашого екс-мера облили червоною фарбою, роздавали свинячі вуха", - розповідає Олександр Дмитрович.
Прості громадяни так і не почали користуватися механізмами демократії участі, але є група активних громадян, які входять в Громадську раду при мері, і не мають проблем з винесенням питань на сесію. Але останнє слово все одно залишається за депутатами.
Депутат Сєвєродонецької міськради, голова правління ГО "Кризовий медіа-центр "Сіверський Донець" Олена Ніжельська в свою чергу розповіла, що зараз в міській раді вперше нема монополії однієї політичної сили, є представники фракцій «Опозиційного блоку», «Нашого краю», «Солідарності», «Батьківщини». Але політична ситуація нестабільна – то депутати «Опозиційного блоку" вирішили припинити повноваження міського голови, то вирішили призначити нового секретаря, не звільнивши попереднього. Сесії не проходять в нормальному режимі, вже накопичилось 150 нерозглянутих питань. За словами депутатки, тільки нещодавно сесія вперше відбулася в приміщенні, розрахованому на велику кількість людей, але воно в основному було заповнене працівниками бюджетних установ. Робота сєвєродонецької Громадської ради на сьогоднішній день заблокована.
Експерт Ресурсного центру сприяння розвитку місцевої демократії Володимир Молчанов зазначив, що схожа ситуація в місті Каховка Херсонської області, де також нещодавно обрали секретаря, що святкував «Опозиційний блок». Але в цілому ситуація в Херсонській області краще, ніж в Луганській.
Член Громадської ради (м. Старобільськ), представник ГО «Вікторія» Віра Флят розповіла, що в Старобільську сесії та комісії відкриті для активістів, але з механізмами демократії участі також є проблеми – після громадських слухань на скандальну для міста тему їх оголосили нелегальними, підмінивши відповідні положення в Статуті. В громадській раді також криза, люди просто не приходять на засідання.
Олександр Мошнягул зазначив, що Громадська рада в Херсоні була створена за ініціативи міського голови, тому, наприклад, спірні земельні питання за рекомендацією ГР були зняті, хоча все ж далеко не всі пропозиції підтримуються, все-таки революційні рішення конструктивне керівництво ще не готове приймати.
Керівник ОСН № 28 в Херсоні Андрій Щербаков розповів, що районний виконком ніяк не може змиритися з тим, що ОСН – самостійний орган.
Як розповіли колеги з Луганщини, у них теж діють ОСН, але здебільшого вони виконують функції контролю за наданням послуг ЖКГ. Частина ОСН навіть створено формально, була спроба їх політизувати, використати як механізм роботи з електоратом. У Старобільську ОСН нема, але є ОСББ, розповіла Віра Флят.
Перша спроба телемосту між Херсоном та Сєвєродонецьком вдалася, спікери залишились задоволені та вирішили обов’язково повторити подібний обмін досвідом.
Захід відбувся в рамках проекту «Ресурсній Центр сприяння розвитку місцевої демократії на сході України, або 50 відтінків місцевої демократії Луганщини» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый