«Не секрет, що я був співавтором альтенативного законопроекту, що не був підтриманий. Після цього я допускав, що підтримаю прийнятий за основу законопроект, вважаючи його «меншим злом», порівняно з діючим законом Януковича-Лукаш», - написав на своїй сторінці в Фейсбуці Олександр Черненко.
«Але в ході підготовки до другого читання у ньому з'явилася норма про імперативний мандат і можливості відкликання депутатів місцевих рад. І ключова роль у цьому відкликанні належить не виборцям, а саме партії.
Якщо забити в Google слова «черненко» та «імперативний мандат» - то можна отримати десятки публікацій, де я категорично виступаю проти цієї норми, як антидемократичної. І це останніх років 10.
Наступити на горло власній пісні я не зміг, тому і утримався.
Але закон прийнято. Немає сумнів, що він буде підписаний. Ризиків для виборів у ньому більш , ніж достатньо. Але зараз всім разом треба думати яким чином мінімізувати ці ризики», - повідомив народний депутат.
Після схвалення закону президентом наступні місцеві вибори в Україні у жовтні цього року відбуватимуться за так званою гібридною системою, у якій зберігається частина мажоритарної та частина пропорційної системи. Відповідно до цього у виборчому бюлетені виборець бачитиме перед собою назву партії і поряд прізвища від одного до трьох кандидатів, які її представляють в регіонах, та ще прізвище кандидата, за яким гарантовано закріплюється місце у місцевій раді, якщо його партія подолає 5-відсотковий виборчий бар’єр. Потім після виборів відбувається ранжування серед кандидатів, які її представляли.
"Система складна - якщо б зараз провести вибори, то вони б провалились. Треба час для навчання членів дільничних та окружних виборчих комісій, як рахувати голоси на цих виборах, а його обмаль", - нарікає голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
Разом з тим він позитивно оцінює нові виборчі правила. За його словами, будь-яка виборча система краща за мажоритарну, яка до цього діяла в Україні на місцевих виборах.
"Мажоритарка - це підкуп виборців, маніпуляції. А нова система змушує кандидатів нести політичну відповідальність не тільки перед виборцями, а й перед політичними партіями, які не хочуть втрачати рейтинги", - каже Кошель.
Він також схвалює проведення виборів мерів великих міст у два тури, хоча жителі маленьких містечок, де населення менше 90 тисяч, такої "привілеї" не матимуть. Там вибори міських голів відбуватимуться в один тур.
Голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементій Бєлий вважає, що детально проаналізувати закон про місцеві вибори можна буде тільки тоді, коли буде відомий остаточний текст закону з усіма правками.
«Поки ясно одне, що новий закон:
1. Закріплює монополію парламентських політичних партій, дає їм переваги в порівнянні з іншими партіями завдяки медійный популярності парламентських партій і наявності їх представників у виконавчих органах влади.
2. Заохочує продаж партійних брендів, що згубно позначається на розвитку демократичних інститутів. І затверджує подвійні стандарти в політиці.
3. Обмежує право громадян на неучасть у діяльності політичних партій, тому як стати депутатом місцевих рад можна тільки через партійну організацію. І партія отримує право відкликати депутатів. Тобто стати депутатом без згоди партії ти не можеш. Але навіть якщо ти переміг на виборах і отримав депутатський мандат, то тебе партія може позбавити депутатства», - прокоментував Дементій Васильович.
«Для вирішення місцевих питань територіальних громад нам знову нав'язали посередників в особі всеукраїнських власників політичних брендів, яких через непорозуміння називають політичними партіями. Хоча, нагадаю, що Конституція гарантувала жителям громад можливість вирішувати питання місцевого життя самостійно, без будь-якого втручання з боку будь-яких посередників. А, значить, з точки зору розвитку місцевої громадської активності на рівні локальних громад, результати виборчої реформи виходять більш ніж сумнівні», - підсумував голова ХОО КВУ.
Нагадаємо, що місцеві вибори заплановані на жовтень 2015 року.