Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
До нової Верховної Ради потрапляють 64 чинні народних депутати, що голосували за “диктаторські” закони 16 січня цього року, та ще принаймні 37 фігурантів журналістських антикорупційних розслідувань, повідомляє Рух “Чесно”. А ще — кілька сімейних кланів: три Балоги, Наталія Королевська з чоловіком, брати Михайла Добкіна та Андрія Клюєва, сестра і брат Льовочкіни, син президента Олексій тощо. Не обійдеться новий парламент і без “юних орлів” та співачок. Таїсію Повалій, яка була в лавах Партії регіонів, замінить Злата Огневич, що пройшла за списком Радикальної партії Олега Ляшка.
Микола киває на Івана
У 184-му окрузі на Херсонщині депутатський мандат виборов колишній підприємець, нині безробітний з Нової Каховки Іван Вінник. Він переміг діючого нардепа-регіонала Миколу Дмитрука. Цікаво, що на минулих виборах було з точністю навпаки. Тоді Вінник звинувачував Дмитрука в фальсифікаціях, тепер навпаки — Микола киває на Івана. Але тенденція в їхніх перемогах однакова — виграє той, хто балотується від президентської політичної сили.
“Комбат, батяня комбат...”
Аби нівелювати увагу суспільства до одіозних кандидатів, провідні партії включили у свої списки героїв Майдану та зони АТО, відомих журналістів і громадських діячів. Та проблема лише в тому, що Гаврилюк із Семенченком чи навіть Ярош з Березою не робитимуть погоди у Верховній Раді. Адже там повно досвідчених політичних важковаговиків, які вміють “рєшать вопроси” за лаштунками сесійної зали.
Комбати й активісти Майдану хіба що зроблять діяльність парламенту відкритішою для суспільства, зможуть розвінчувати нікчем і негідників, які правдами і неправдами пролізли до парламенту. А також матимуть змогу досконало вивчити внутрішню будову і опірність олігархічної системи влади для того, щоб її зруйнувати в майбутньому.
— Базару нема — хлопці проявляють героїзм, захищають країну, — каже знайомий юрист. — Але хоч убий не розумію, які з них законодавці.
Зарплата для депутата
Звісно, не обходиться і без повторення пройденого. Молоді депутати Мустафа Найєм від Блоку Петра Порошенка та Ганна Гопко від “Самопомочі” заявили, що нардепам треба підвищити зарплату. Нагадаємо, раніше рядовий парламентарій отримував біля 17 тисяч гривень. У липні поточного року в.о. Голови Верховної Ради Олександр Турчинов підписав постанову про позбавлення депутатів усіх надбавок. Тепер вони мають лише голу ставку.
Звісно, це було популістське рішення, тому ніхто з обранців не протестував, бо вони готувалися до нових виборів. Але як би там не було, а законодавці мають отримувати гідну платню, аби у них не було спокуси брати хабарі від олігархів за “потрібне” голосування. Та хіба з цього питання має починати діяльність новообраний нардеп?
Отже, бачимо лише деяке оновлення складу парламенту, а не політичної системи. Це сталося тому, що вибори пройшли за старими правилами. Було б дивно, якби вони призвели до радикальних змін. Поки що лише підфарбований фасад політичної надбудови. Докорінна реконструкція відкладена до наступних виборів.
Чим людей дрюкати?
Після виборів до Верховної Ради жителька Луганська опублікувала в мережі "Фейсбук" фрагмент розмови між двома сепаратистами на блокпосту.
— Украина, сука, не выбрала Фарион, Тягнибока, "Свободу" и "правосеков". Видно что-то затевают, — каже один “ополченець” з автоматом.
— Не выбрали, и слава Богу. Вроде нормальный у них там парламент получился, без фашиков, — відповідає інший.
— А нам теперь с кем воевать? У нас в отряде народ в шоке. Говорят, готовились-готовились к фашикам и вот укры нас обломали. Чем теперь людей дрюкать?
2 листопада в самопроголошених ДНР і ЛНР також відбулися вибори. Чоловікам призовного віку, які приходили голосувати, вручали повістки з військкоматів. Планують призвати до своєї армії 30 тисяч. Бойовики й російські найманці формують чотири ударних угруповання для наступу на українські війська. Хоч дрюкати людей на окупованому Донбасі тепер немає чим.
Знову не наша влада
— Цього разу, мабуть, буду за Ляшка голосувати, — каже мати за кілька тижнів до виборів. — Цей із вилами хоч порядок там наведе.
— Мамо, та це ж цирк! — сміюся. — У Верховній Раді треба головою працювати. А вилами — на фермі.
В останню мить мати передумує і голосує як завжди — за комуністів. Вони до парламенту не проходять. Але втіхи мало. Там знову опиняться чимало поплічників колишнього режиму — Льовочкін, Бойко, Вілкул, Клюєв, Звягільський та десятки інших. На Дніпропетровщині за “Опозиційний блок” набрав біля половини голосів. І це після того, як екс-губернатор Олександр Вілкул “со товаріщі” за колишнього режиму пограбував область на десятки мільярдів гривень. У Слов'янську на Донеччині у день виборів членів комісій від проукраїнських партій просто виштовхували з дільниць.
Я принципово голосував за "Правий сектор", дружина — за "Громадянську позицію". Вони до Ради не пройшли. По мажоритарці ми віддали голоси Вікторії Щербині, яка захищає права людей з обмеженими можливостями. Шансів вибороти мандат вона не мала, але потребувала моральної підтримки.
Ми з дружиною підсумовуємо: за діючого президента не голосували, нових нардепів не обирали, у місцевій владі наших висуванців теж нема. Отже, знову не наша влада.
Олександр ГУНЬКО
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый