незалежний спостерігач

Ібрагім Сулейманов: Ворог, апелюючи до статті про колабораціонізм, говорить кримчанам, що їм в Україну не треба тому що всі опиняться за ґратами

В гостях у "Політичної Херсонщини" відомий громадський діяч, медійник Ібрагім Сулейманов. Це вже четверта зустріч й вже перетворилася на добру традицію.  Й ми говоримо про Крим, Херсон і чим живе громада кримських татар в такі складні часи.

Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Політика » Експерт ХОО КВУ Олександр Мошнягул: «Вибори може врятувати тільки активна громадська кампанія»

Експерт ХОО КВУ Олександр Мошнягул: «Вибори може врятувати тільки активна громадська кампанія»

Оголошене на Сході перемир’я досить нестійке. Поновлення бойових дій може призвести до введення надзвичайного стану та відміни виборів.

Вкрай складна фінансова ситуація та існуюча криза бюджетних платежів робить реальною загрозу зриву фінансування виборчих комісій, а значить і проведення дня голосування. Нагадаємо, що на минулих президентських виборах дільничні виборчі комісії (ДВК) отримали фінансування за лічені дні до голосування.

Однак, не дивлячись на вказані проблеми, всі суб’єкти виборчого процесу готуються до перегонів. І вже можна казати про певні тенденції нинішньої кампанії в області.

Партія Регіонів суттєво втратила рейтинг і тому взагалі не йде на вибори. Її колишні лідери або підуть як само висуванці (наприклад, Володимир Сальдо, Микола Дмитрук та Єгор Устінов), або від дрібних партій з красивою назвою (як Михайло Опанащенко від Ліберальної партії України).

Це, в свою чергу, може суттєво вплинути на явку виборців. Не маючи мотивації, представники біло-блакитного електорату скоріш за все знову, як й на позачергових виборах Президента, залишаться вдома. І таким чином колишні регіонали залишаться без підтримки. Необхідність зупинки демобілізації біло-блакитного електорату є серйозним викликом для «Сильної України».

Патріотично налаштовані виборці більш охоче підуть на виборчі дільниці. Але на них чекатиме протилежна проблема: велике розмаїття вибору. На національно-демократичному електоральному полі сьогодні чимало партій та кандидатів, які розраховують на перемогу. Таким чином, між колишніми соратниками по Майдану поступово розгортається гостра боротьба за голоси виборців із взаємною критикою, яка переходить у звинувачення та викиди компромату. Це може дезорієнтувати і демобілізувати виборців.

В цих умовах можуть виграти мажоритарні позапартійні кандидати або представники маловідомих політичних партій, які сьогодні перебувають в тіні політичної боротьби.

Нинішні вибори скоріш за все не будуть такими чесними та прозорими, як позачергові Президентські:

• Процес реєстрації ще не завершився, але вже на повну йде непрямий підкуп виборців. Майбутні кандидати роздають гречку, аптечки, спортивний інвентар, будують майданчики, фонтани, парки. Ця «благодійна допомога» з боку народних депутатів та потенційних кандидатів зафіксована в усіх виборчих округах. Її розміри є суттєво меншими, ніж у 2012 р., але ці порушення складають найбільшу частку серед усіх зафіксованих.

• Суттєвою проблемою виборів буде застосування брудних технологій. У 184 окрузі, наприклад, закидані фарбою та розмальовані образливими висловами біг-борди Івана Вінника, біг-борди партії «Свободи», у 182 окрузі така ж доля спіткала біг-борди Володимира Сальдо, у 185 окрузі розгортається війна листівок. І схоже, це тільки дрібниці. Можна очікувати поширення у великому обсязі більш «дієвих засобів» у формі «чорних» газет та листівок із образливими текстами та інформацією, яка буде дискредитувати кандидатів.

• Виборці в умовах війни проявляють більше агресії та нетерпимості до політичних опонентів, яких вважають ворогами країни. Це призводить в окремих випадках до порушень політичних та громадянських прав деяких діячів з боку звичайних городян. Ця ситуація провокується тим, що влада під час війни замість введення військового стану проводить вибори народних депутатів. Нас радує, що таких порушень фіксується дуже мало.

Ми сподіваємося, що на цих виборах не буде застосовано адміністративного ресурсу. Й новопризначений голова облдержадміністрації Андрій Путілов зосередиться на вирішенні проблем області та підготовки до оборони й захисту мирного населення від можливої агресії.

Нинішня виборча кампанія ще до висування кандидатів відмічається високою агітаційною активністю. Потенційні кандидати активно зустрічаються із виборцями, друкуються в пресі. А по містах області вже розміщено безліч агітаційних біг-бордів. Нинішня агітаційна кампанія обіцяє бути значно активнішою за попередню президентську.

Окружні виборчі комісії (ОВК) сформовані вчасно, перші засіданні пройшли своєчасно на відміну від виборів 2012 року, коли були порушені строки проведення перших засідань.

Члени ОВК прийняли присягу та почали працювати. Але залишаються старі проблеми. Найголовніша - це відсутність досвіду у членів комісій. З 90 чоловік у всіх 5 округах, тільки 37, або 41% раніше працювали в окружних комісіях. Це краще, ніж весною на президентських (тоді досвід мало 30%), але проблема залишається. У 182 окрузі з 18 членів ОВК лише 6 досвідчених. Залишається лише сподіватись, що штаби та кандидати більш відповідально поставляться до навчання членів комісій.

Є велике побоювання, що комісії будуть скаржитись на недостатнє матеріально – технічне та фінансове забезпечення, про що було сказано вище.

На жаль, виборчі округи в Херсонській області залишилися в старих кордонах й зі старими центрами. Це буде одним з джерел організаційних проблем і може привести до чисельних порушень як в день голосування, так й під час підрахунку голосів (великі відстані між центром округу та дільничними виборчими комісіями утруднює комунікацію та належне виконання виборчих процедур, провокують порушення. Велика кількість сільських виборчих комісій приведе до перевантаження членів окружних комісій. Так, в сільських виборчих округах на кожного члена ОВК припадає в двічі більше обсягу роботи тощо).

Що можна порадити в цій ситуації?

Вибори, в результатах яких зацікавлені конкретні особи на місцях, завжди супроводжуються вказаними проблемами. Звести їх до мінімуму можна лише шляхом активної громадської кампанії. 

Всі факти порушень з боку кандидатів та членів комісій повинні бути зафіксованими, оприлюдненими, і найголовніше, по кожному з них повинна бути відповідна реакція правоохоронців.

А для покращення роботи комісій їх треба краще навчати. Досвід останніх виборів показує, що більшість порушень - через не знання закону та виборчих процедур.

Херсонська обласна організація Комітету виборців України разом із своїми партнерами здійснює моніторинг виборчої кампанії на предмет дотримання виборчих стандартів та громадянських прав людини. За довідками звертайтеся cvu.kherson@gmail.com або за телефоном 34 44 26 (Дементій Бєлий)

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica