15 грудня об 11:00 у Херсонському кризовому медіа-центрі відбулася презентація результатів соціологічного дослідження щодо стану освіти в місті Каховка.
На презентації були озвучені головні проблеми освітньої сфери типового міста області, на прикладі Каховки, а також шляхи їх вирішення та пріоритетні напрямки розвитку.
Освітяни вважають головними проблемами галузі недостатнє матеріально-технічне забезпечення і фінансування навчальних закладів, незадовільний розмір зарплат у вчителів і вихователів, серед інших проблем – кадрова проблема (дефіцит висококваліфікованих педагогічних кадрів, які належать до молодого, сучасного покоління освітян), невмотивованість вчителів і учнів, переповненість класів і груп в школах і дитсадках, харчування дітей в навчальних закладах.
Однією з проблем використання нових інформаційних технологій в школі є, по-перше, недостатня оснащеність класів, по-друге, відсутність комп’ютерної грамотності значного числа вчителів, перш за все, похилого віку. За приблизними оцінками вчителів лише 70% їхніх колег повноцінно користуються комп'ютером, мають адресу електронної пошти, спілкуються в соціальних мережах.
Помітна частина батьків стурбована необхідністю звертатися до репетиторів для того, щоб їхні діти змогли підтягнути шкільні оцінки або підготуватися до іспитів, ДПА, ЗНО. Для багатьох проблемою є переповненість класів в школах і груп в дитячих садках. Сучасна дитина потребує більшої уваги з боку вихователя і вчителя, тому 30 і більше осіб у класі, як було за радянських часів, - це забагато. Також у значної кількості батьків викликає занепокоєння необхідність здавати гроші на потреби школи, класу, дитячого садка.
Важливими проблемами є недоліки в організації харчування, стан навчальних приміщень і слабке опалення приміщень навчальних закладів у зимовий період.
Шкільні побори на потреби навчальних закладів батьків безумовно хвилюють, але батьківські комітети, котрі збирають ці «добровільні внески», тиску на батьків практично не здійснюють. Також мало хто вказує в якості проблеми хабарництво в навчальних закладах, наприклад, за прийом дитини в дитячий садок або виставлення позитивних оцінок у школах. Про ці проблеми ніхто не згадав і під час проведення фокус-груп.
«Дані масового опитування свідчать про те, що проритетність проблем освітньої галузі для пересічних містян відрізняється: батьків хвилює перш за все надмірне навантаження на дітей, 45% - занадто важкий рюкзак з підручниками, 43% - занадто велике навчальне навантаження на дитину» - відзначив керівник дослідження соціолог Володимир Коробов.
Надаємо результати відповідей на запитання «Які напрямки розвитку і реформування освіти міста Каховка ви вважаєте пріоритетними?»
В цілому, шкільна та дошкільна освіта у Каховці оцінюється і батьками учнів, і працівниками навчальних закладів досить високо. Якістю освіти і батьки, і вчителі скоріше задоволені, перспективи оцінюються, як цілком позитивні. Працівникам навчальних закладів батьки в цілому довіряють.
Особливу увагу потрібно приділити сфері використання електронних технологій. Всі шкільні класи повинні бути обладнаними комп'ютерами, проекторами, електронними дошками. Підручники в планшетах і електронних книгах повинні стати доступними кожному школяреві. Технології Інтернет-комунікацій повинні активно використовуватись в навчальному процесі. А головне, самі вчителі повинні бути готові до нових форм освіти, які є звичними і зрозумілими для сучасних школярів – відзначив голова обласного відділення Соціологічної асоціації України Микола Гоманюк.
Відповіді на питання: «Впровадження яких електронних технологій в навчальних закладах ви вважаєте пріоритетним?»