незалежний спостерігач

65% українців вважають нашу Перемогу дуже ймовірною, – результати соцдослідження


Українці вірять в в ЗСУ (63%), сім’ю, родичів та близьких (49%), щоденну працю (27%) та в Бога (21%). Віри у державу та у суспільство в українців менше - лише 12% і 8% відповідно. Ці результати показало опитування, яке було проведено на замовлення Національної платформи стійкості та згуртованості весною цього року.
Про ці та інші відомості йдеться в матеріалі, який ми оприлюднили на нашому сайті.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » Публічна дискусія: люди мають право на безоплатну правову допомогу!

Публічна дискусія: люди мають право на безоплатну правову допомогу!

 12 квітня об 11.00 в малому залі Херсонської міської ради відбулася публічна дискусія щодо організації безоплатної правової допомоги на Херсонщині. У заході взяли участь представники органів місцевого самоврядування, депутати, представники судів, громадські активісти, які займаються питаннями надання безоплатної правової допомоги.

Захід організовано Мережею правового розвитку в рамках проекту «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей», який реалізується громадською спілкою «Мережа правового розвитку» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Сотні тисяч громадян в Україні сьогодні зіштовхуються з потребами захисту власних прав. У таких ситуаціях вони намагаються або діяти самостійно чи через знайомих, або звертаються за правовою допомогою. Безоплатну правову допомогу (БПД) надають громадські організації та державні установи. При цьому суб’єкти, що надають правову допомогу, не завжди знають одні про одних, та ще гірше - про них не завжди знають «клієнти». Виникає потреба переадресування клієнтів у мережі безоплатної правової допомоги для більш спеціалізованих консультацій, для забезпечення територіальної доступності, оперативності та своєчасності такої допомоги. Крім того, громадяни мають право очікувати єдиних стандартів отримання правової допомоги, і саме держава разом с громадськими організаціями  повинна сформувати таку політику.

Тож публічна дискусія була покликана виявити нові виклики на цьому шляху, зробити ідентифікацію типових звернень запитувачів правової допомоги, визначити «прогалини» в законодавстві про надання правової допомоги, зокрема щодо неврегулювання на законодавчому рівні питання перенаправлення запитувачів безоплатної правової допомоги та відсутності стандартів якості надання первинної правової допомоги. Основна ідея діалогу влади та громади – формування на державному рівні розділу про перенаправлення в електронній базі запитувачів безоплатної правової допомоги.

Спочатку виступив керівник Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ХОО КВУ Василь Касьянов. Він розповів, що до громадської спілки МПР входить 26 організацій в 16 областях України. На Херсонщині діє чотири офіси МПР: у Скадовську, Білозерці та два офіси в Херсоні.

«Мережа правового розвитку - один із потужних провайдерів надання первинної правової допомоги, яка постійно працює над підвищенням якості своїх послуг. Наприклад, зараз ми впроваджуємо пілотний проект «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей», - розповів Василь Миколайович.

Про цілі та завдання проекту розповіла Елла Петренко, голова ГО «Білозерський центр регіонального розвитку». Вона зазначила, що, за останніми даними державної системи БПД, більше 8 млн. українців потребують безоплатної правової допомоги. І лише 800 тисяч з них (тобто лише  10%) протягом минулого року зверталися по таку допомогу до державної системи БПД.

«Але окрім державної системи на ринку надання БПД є ще інші провайдери: громадські організації, громадські приймальні політичних сил, депутатів, органи місцевого самоврядування. Усі разом вони забезпечують українцям доступ до захисту своїх прав.  Але бувають ситуації, коли виникає необхідність перенаправлення громадян до іншого провайдера. І тоді постає питання якості наданої БПД та, відповідно, збереження довіри клієнта», - зазначила Елла Петренко.

Якраз саме для цього в результаті проекту було налагоджено ефективну комунікацію між надавачами безоплатної правової допомоги в Херсонській області, створено координаційну раду, учасники якої розробили та підписали Протокол взаємодії та перенаправлення, напрацювали проекти єдиних облікових документів для використання усіма провайдерами БПД.

Елла Петренко повідомила, що експерти проекту розробили методологію моніторингу перенаправлення, створили єдину для 3 областей базу перенаправлень та здійснюють їх моніторинг. Так, з вересня 2017 по березень 2018 в цій базі зареєстровано 209 перенаправлень. В результаті їх моніторингу виявилося, що 81% клієнтів повністю задоволені отриманою БПД, 18% - частково і 1% - незадоволені. Це питання забезпечення доступу вразливих категорій населення до правосуддя, якості наданої БПД та, відповідно, репутації провайдерів.

Також в ході проекту для підвищення кваліфікації та напрацювання методології перенаправлення були проведені тренінги для представників провайдерів БПД.

Як зазначила голова Правління Мережі правового розвиту, директор ІРЦ «Правовий простір» Наталя Бімбірайте, «ми мріємо про єдину базу клієнтів в Україні, щоб людина, яка звернулася до надавача безоплатної правової допомоги, вносилася в цю базу, як це відбувається в розвинених країнах. В центрі цього всього людина і повага до людської гідності».

Директор Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Денис Милокостий розповів про найтиповіші проблеми, з якими звертаються люди до місцевого центру безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД).

Так, більше 25% людей звертаються з загальних цивільних питань. Це усунення перешкод у здійсненні права власності, врегулювання спірних цивільних правовідносин як, наприклад, розірвання договорів. На другому місці за популярністю (16% звернень) –сімейне право: скасування шлюбу, збільшення аліментів, позбавлення батьківських прав, виїзд дитини за межі України. З земельного та зі спадкового права було 8% звернень. 9% звернень стосувалися соціального забезпечення, 4% - трудового права. Договірне право і виконання судових рішень - майже 7%, медичне право - 1%.

Плахотнюк Сергій, адвокат Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» у свою чергу розповів  про ідентифікацію типових звернень запитувачів правової допомоги до Херсонського офісу МПР. З 11 листопада 2017 року по 11 квітня 2018 року до Херсонського офісу МПР при ГО «ІРЦ «Правовий простір» звернулось 1097 осіб, яким була надана 1131 правова консультація.

Найбільше питань надійшло щодо проблем, які  виникають у мешканців міста у сфері надання (отримання) житлово-комунальних послуг. На другому місці за популярністю - різноманітні питання щодо соціального забезпечення. На третьому місці - питання, які виникають з сімейних правовідносин. На четвертому місці - "житлові питання". І на останньому місці - питання щодо спадкування. Запитують, як оформити заповіт, про порядок наслідування тощо.

Наталя Бімбірайте, голова Правління Мережі правового розвиту, директор ІРЦ «Правовий простір» нагадала, що юридична приймальня працює з понеділка по п’ятницю в кабінеті 115 Херсонської міської ради з 9 до 17 з обідньою перервою з 12.00 до 13.00 (в п’ятницю - до 15.45), що роботу приймальні забезпечують 3 організації, і вони готові до співпраці.

Директор Херсонського регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Марина Єлісєєва  зазначила, що всі центри БВПД є підписантами протоколу перенаправлення клієнтів, та відзначила, що найбільш доцільно впровадити систему перенаправлення клієнтів на базі всеукраїнської бази даних (наприклад, КІАС).

Присутня на дискусії депутат Херсонської міської ради Оксана Д’якова  відзначила, що робота центрів надання правової допомоги дуже потрібна людям. За її словами, до неї, як до депутата, звертаються багато мешканців Херсону, і вона часто перенаправляє їх до офісів МПР.

На думку Оксани Д’якової, на місцевому рівні слід проводити широкі інформаційні кампанії, щоб члени територіальних громад мали змогу ознайомитися з організацією та діяльністю системи БПД, та відзначила, що є потреба створення єдиної бази даних для всіх надавачів БПД. Голова ГО «Білозерський центр регіонального розвитку», експерт проекту в Херсонській області Елла Петренко в свою чергу запропонувала за аналогією з електронною медичною карткою пацієнта створити електронну картку запитувача БПД як універсальний інструмент фіксації всіх деталей справи (справ). Це дозволить спростити процедуру надання правової допомоги провайдерами БПД та підвищити довіру клієнта до провайдерів БПД.

Начальник управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти в Головному територіальному управлінні юстиції у Херсонській області Світлана Горшкова розповіла, що у Херсоні біля Площі Свободи працює мобільно-консультативний пункт надання безоплатної правової допомоги в рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!».  Кожен бажаючий отримує первинну юридичну консультацію, інформаційно-методичний матеріал щодо захисту своїх прав, а також може дізнатись адреси найближчих центрів та бюро безоплатної правової допомоги.

Координатор південноукраїнського офісу ГО «Крим СОС» Олексій Тільненко відзначив, що його організація підписала Протокол перенаправлення клієнтів в Херсоні, але вони чекають на відкриття всеукраїнської бази по всій Україні, адже в цій базі буде вищий рівень захисту персональних даних.

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної ради України з прав людини в Херсонській області Оксана Тропіна вказала на те, що співпраця та взаємодія Представництва Уповноваженого з прав людини в Херсонській області з центрами БВПД та офісами МПР сприяє більш ефективній допомозі херсонцям. Наприклад, 11 квітня до іхнього офісу звернулись 11 херсонців, дев'ять із яких вони направили до центру МПР для отримання первинної правової консультації.

Адвокат Херсонського офісу МПР при ХОО КВУ Данилов Олександр розповів, що у період з грудня 2017 року по квітень 2018 року Херсонським офісом в Херсоні надано 122 консультації. При цьому найбільш поширеними є питання сімейного права (16,5 % від загальної кількості консультацій), соціального забезпечення (в т. ч. щодо учасників бойових дій - 13%), земельні справи (11%) Також громадяни зверталися з питань ЖКГ, банківських та спадкових справ.

«Найчастіше люди звертаються з причини незнання процедури або через незаконні чи аморфні дії органів місцевого самоврядування», - прокоментував юрист.

Представник ГО «10 квітня» Анна Найдьонова розповіла, що ця організація безкоштовно надає юридичну допомогу: консультації з вирішення питань, пов'язаних зі статусом переселенця (виплата адресної допомоги, пенсій та інше) та судовий супровід окремих категорій справ. Також вона надає інформаційну підтримку переселенцям (проведення тренінгів, колективних зустрічей та інше). Громадська активістка вважає, що на сьогодні недостатньо інформування Міністерством юстиції населення про державну систему БПД, тому потрібно проводити широкі інформаційні кампанії.

Головний спеціаліст сектора аналітично-консультативної роботи юридичного відділу Херсонської міської ради Христина Костенко підтримала ідею створення єдиної бази перенаправлення клієнтів та відзначила, що співпраця органів місцевого самоврядування та громадських організацій - це великий і важливий крок у співпраці між владою та громадою, і що відділ відкритий для співпраці з громадськими організаціями.

Громадська активістка Віра Задніпряна зазначила, що введення новацій щодо представлення позивача в суді тільки адвокатами і зростання судових витрат унеможливлює цивілізований, європейський підхід.

«Треба на державному рівні дозволити людині самій захищатись в суді, а не тільки за допомогою адвокатів; та знизити, чи взагалі відмінити судові збори для громадян, у яких зарплата не перевищує три мінімальні зарплати», - зазначила активістка.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica