Важка економічна ситуація, яку посилив вимушений карантин, змушує газетярів приймати непрості рішення й тимчасово призупиняти вихід видань. Найтяжче виживати невеличким міським та районним редакціям. Так, на Херсонщині на час карантину припинила діяльність міська газета «Нова Каховка», а все – через закриття основних точок продажу. Популярна обласна газета «Новий день» продовжує вихід, але скорочує кількість сторінок. Про це колеги інформують
Національну спілку журналістів України.
- Так сталося, що нам просто немає як збувати свої тиражі. Працюємо не на передплату, а на роздрібну реалізацію. Більшість тиражу збуваємо через відповідні кіоски та місцеві потужні ринки, частково також продаємося і в магазинах. Проте на сьогодні й кіоски, й базари – закриті, а самі лише магазини не здатні продати наш тираж – 5 тисяч примірників, - розповідає редактор видання «Нова Каховка» Лариса Новохижня.
Так, число від 18 березня уже було віддруковано скороченим тиражем на 500 примірників. І досвід показав, що збути все через маркети – надзвичайно важко.
- Порахували і закрилися, адже маємо великі збитки, - каже пані Лариса. – До всього почали відходити наші партнери-рекламодавці, призупинивши співпрацю на кілька тижнів. Для невеличкого видання, яке після роздержавлення тримається на плаву саме за рахунок реклами – покрити наклади самостійно надзвичайно важко. Хоча читачі чекають, коли ж таки з’явиться улюблена газета, днями до нас завітала постійна читачка, їй вже за 80 років, прийшла з іншого кінця міста, аби дізнатися, що трапилося з її улюбленою газетою… Тому остання надія на те, що, можливо, карантинні заходи хоч трохи послаблять і в нас з’явиться можливість реалізовуватися як і раніше.
Коли районні й міські газети, не витримавши жорстких обмежень, таки призупиняють друк, обласні все ще справляються з обмеженнями і виходять у звичному для себе режимі. Приміром, херсонське видання «Новий День» дотримується традиційного графіку виходу, хоча й тут довелося піти на певні обмеженні, зокрема, скоротити обсяги з 24 сторінок до 16.
- Колектив здебільшого перейшов на роботу з дому. На роботу двічі на тиждень приїздять лише верстальники, та збирається раз на два тижні редакційна рада. Ще декого відправили в оплачувані відпустки, але лише тих працівників, які «не догуляли» в попередні роки й мають, приміром, по 10-12 днів відпустки. Решта працює в скороченому режимі з додатковими вихідними, проте заробітну платню отримують всі і в повному, до карантинному обсязі, - розповідає головний редактор Анатолій Жупина. – Тим працівникам, які змушені приїздити до редакції, виплатили премію, так би мовити за ризик і відповідальне ставлення до своїх обов’язків.
Довідково. Як уже інформувала Національна спілка журналістів України, 82% редакторів, переважна частина яких очолює приватні регіональні газети, онлайн-видання та ТРК, скаржаться на втрату рекламодавців через запровадження карантинних заходів та економічну кризу, викликану епідемією коронавірусу. Редакції згортають реалізацію нових проектів (52%) та скорочують обсяги медіавиробництва (44%). При цьому 9% ЗМІ призупинили свою діяльність на час карантину. У редакціях масово впроваджують заходи зі скорочення витрат на персонал – відбувається зменшення заробітних плат (20% ЗМІ), співробітники відправляються у безоплатні відпустки (15%) або починається скорочення працівників (6%).