незалежний спостерігач

Ібрагім Сулейманов про Крим, Херсон та історичну пам’ять

Кілька місяців тому, ми в нашій редакції зустрілися із паном Ібрагімом Сулеймановим. Результатом зустрічі стало інтерв’ю: Ібрагім Сулейменов: в Україні завершується підготовка унікального календаря пам'ятник дат кримськотатарського народу.
Сьогодні ми продовжили розмову на актуальні теми Великої Війни, долі Криму та кримських татар, Херсонщини та історії.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Невипадкове співпадіння. Окупанти готують мобілізацію херсонців

На тимчасово окупованій території Херсонської області у часі співпало дві події: Подія перша. Малозрозуміла для невійськових. Росіяни включили наші окуповані території до свого південного військового округу. Для довідки: Військовий округ в росії - це ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » Вибори: Законодавці примушують нас знов наступати на ті самі граблі

Вибори: Законодавці примушують нас знов наступати на ті самі граблі

Як все починалося?

28 квітня 2012 р. ЦВК без публічного обговорення своєю постановою № 82 створила на постійній основі 225 виборчих округів, визначив їхні кордони. При створенні округів ЦВК повинна була дотримуватися двох обмежень: по-перше, виборчі округи не виходять за межі області. По-друге, у квітні 2012 р. було визначене, що  відхилення у кількості виборців не повинно бути більшим 12% від середньої кількості по Україні, відповідно не менше 141,8 тисячі  й не більше 180,5 тисяч виборців.

У зв’язку із цими нормами ЦВК вимушена була зайнятися складною виборчою геометрією. В результаті райони в окремих випадках розривалися між кількома округами, створювалися штучні анклави, тобто території, які не межували із основною частиною округу. Іноді межа проходила через сільську раду. Й все це робилося в рамках закону й на виконання норм закону.

Але сутність виборчого округу, як цілісної території, від якої обирається народний депутат й яку намагається розвивати разом із місцевою владою – ця сутність - вихолощувалася.

Зв'язок виборців із депутатом в таких випадках був досить умовним: народним депутатам було б дуже важко захищати та лобіювати інтереси усіляких «апендиксів» та анклавів своїх виборчих округів.

Насправді, часто ця «виборча геометрія», фактично, планувалася під окремих кандидатів. Такі собі викрутаси від тодішнього ідеолога виборчої казуїстики Андрія Портнова.


«Виборча геометрія» зробила свою справу

На Херсонщині ця виборча геометрія зачепила чотири виборчі округи (182 та 183, 185 та 186) між якими розділили три райони області: Чаплинський, та два райони міста Херсона - Суворовський й Дніпровський. Тоді, у 2012 р. це робилося на користь провладних кандидатів: щоб підірвати шанси на перемогу представникам комуністів у Цюрупинському та Каховському виборчому окрузі та звести нанівець шанси Ігоря Семенчева. Й це вдалося зробити: Ігор Семенчев в результаті відмовився від участі у виборах, а комуністи програли в обох своїх базових округах – у 185 та 186.  Хоча й провладні не всюди перемогли. Так, в Цюрупинському окрузі замість регіонала Олексія Журавка перемогу отримав підприємець Федір Негой.

Також, можна вважати, що «постраждав» й п’ятий виборчий округ – Новокаховський № 184: Два райони (Великолепетиський та Горностаївський), які входять до його складу, відділенні від іншої території округу Дніпром. Й до них можна добратися лише через Нову Каховку, яка знаходиться на значній відстані від цих двох прибережних районів.

Закон старий, а значить округи залишилися порізаними

Всі сподівання на зміну виборчого законодавства залишилися марними. Не була проведена публічна дискусія щодо доцільності збереження «розірваними» трьох районів області. Хоча, деякі прагматики можуть мені заперечити, що й сьогодні розділення Чаплинського району залишається привабливим для представників вже нової влади: знову комуністи позбавляються значних шансів на свою перемогу.

Наша точка зору полягає у тому, що всі політичні партії та кандидати у народні депутати, які балотуються, повинні бути забезпечені рівними можливостями для участі у виборах. А виборців не повинні розділяти у залежності від примх політичної ситуації.

Інша справа, якщо б нині діючі політики, які або голосували за закони від 16 січня, що всупереч Конституції різко обмежували права та свободи людини, або публічно підтримували прийняття цих законів, були б позбавлені через суд права на участь у законодавчій роботі. Але такого рішення суду не має.

Й знову негатив непродуманої системи територіальної організації виборів

Довгострокові спостерігачі КВУ вимушені констатувати, що відсутність реформування в організації виборчого процесу в сільських  виборчих округах несе в собі виклики та загрози належній організації виборів на Херсонщині. Ми знов сподіваємося, що «якось вибори відбудуться» й знов нас чекають вже, нажаль, традиційні проблеми, що характерні для організації виборів на малозаселеній території, якими є наші степові райони.

У двох виборчих округів (Суворовському № 182 та Комсомольському № 183) менше всього очікується організаційних проблем. Вони розташовані компактно. Кількість виборців та виборчих дільниць в них є найменшою. Більшість дільниць є великими.

В Суворовському виборчому окрузі № 182, який розташований на території двох районах міста Херсону, в списках виборців значиться близько 160 тисяч виборців. Всього в цьому окрузі розташовано 94 виборчі дільниці, з них 68 – великих, а 13 - середніх. Відповідно малих – усього 13. Тобто, в ніч підрахунку голосів до приміщення окружної виборчої комісії з’їдуться усього 470 осіб (чотири делегати від кожної дільничної виборчої комісії у супроводі міліціонера та з кількома мішками виборчої документації).

Ці делегати без проблем зможуть добратися до своєї комісії у разі необхідності уточнити протокол підрахунку голосів (цей протокол уточнюється на засіданні комісії): всі комісії знаходяться в межах кількох кілометрів від центру округу. 

Можна не очікувати й багато організаційних проблем в Комсомольському виборчому окрузі № 183.  Він складається з одного району обласного центра та з Білозерського району області. В окрузі 108 дільниць, з яких 55 знаходяться в сільській місцевості. 66 великих та 30 середніх дільниць. Не зважаючи на наявність сільського району, округ є більш – менш компактним. Так від однієї з крайніх точок – дільниці в селі Новотягинка до центру округу – їхати шляхами різної якості 42 кілометри або приблизно 40 хвилин на машині. У разі необхідності виправити протокол підрахунку голосів делегатам від комісії прийдеться проїхати вже 168 кілометрів. Додамо, що серед поїздок до цієї комісії буде також поїздка за чистими бюлетенями перед днем голосування, а також поїздки до районного відділу державного реєстру, який знаходиться в Білозерці (це ще далі, ніж центр округу),  за списками та регулярно – із заявами виборців про уточнення списків. Але відстань все таки не є занадто великою у порівнянні з іншими округами області.

Залишається питання до розмістити 540 членів комісії із міліціонерами та ящиками й пакетами із використаними та запакованими бюлетенями. Але й це можна вирішити.

Проблеми виникнуть у трьох сільських округах, які були створені із максимально можливою кількістю виборців. Відповідно, у Цюрупинському виборчому окрузі  № 186 –близько 179 тис. виборців, у найбільшому за територією Каховському виборчому окрузі № 185 – близько 178 тис. виборців та у Новокаховському виборчому окрузі № 184 - 176 тис. виборців.

Чому так багато?  Бо менше не можна у зв’язку із тим, що в межах Херсонської області не набереться виборців на ще один виборчий округ, тому «розпихували» по округах всіх.  

В результаті реалізації цього принципу пропорційності із допуском, території сільських округів дорівнюють територіям окремих держав світу. У 2012 році ми вже проводили ці розрахунки. Й знову вимушені повторитися:

Каховський виборчий округ № 185 за своєю площею (10,6 тис. кв км) є більшим ніж територія Лівану (10,4 тис. кв. км) та майже дорівнює площі Косово (10,8 тис. кв. км).

Територія Цюрупинського виборчого округу № 186 (8,8 тис кв. км) є більшою, ніж площа Брунею (5765 тис. кв. км),  Люксембургу (2586) та Ліхтенштейну (166), разом узятих.

Територія Новокаховського виборчого округу № 184 (7,1 тис. кв. км) трохи більша ніж половина території Чорногорії (13812 тис. кв. км).
В результаті будуть ускладнені комунікації окружної з дільничними виборчими комісіями в трьох з п’яти виборчих округах області. Так, відстань від окремих дільниць до окружної виборчої комісії у ВО № 184 більше 100 кілометрів, у ВО № 185 між центром округу та крайніми точками відстань більше 120 кілометрів шляхів різної якості, які потрібно ще проїхати.

Вже після підготовки цього матеріалу члени Каховської окружної комісії із досвідом, уточнили, що найбільша відстань між ОВК та дільницею в цьому окрузі, це 155 кілометрів. Відстані від Верхнього Рогачика до Каховки – 125 кілометрів, від Фрунзе до Каховки – 130 кілометрів.

Комунікації також ускладнюються ще й непродуманими рішеннями по визначенню центрів округів. Так, ЦВК залишила центр лівобережного степового округу № 185 в Каховці, в місті, яке знаходиться у самому західному куті цього величезного округу. Раніше центр розміщувався у Новотроїцькому районі, а в 2012 р. вирішили перенести цей центр до Каховки, бо у Новотроїцьку були сильні позиції комуністів чи просто ніхто не подумав про проблеми із відсоннями. Перенесли й так залишили.

За умови обмежених бюджетів виборчих комісій, стану дорожньо-транспортної інфраструктури, й навіть якості телефонного зв’язку, контакти між дільничними виборчими комісіями та окружною виборчою комісією будуть ускладнені.

Можна очікувати також проблеми при транспортуванні бюлетенів та протоколів для  підрахунку голосів для виправлення неточностей та помилок, що може збільшити кількість поїздок представників ДВК до ОВК.

Також вкрай складним буде процес оперативного реагування на порушення виборчого процесу в цих сільських округах. Відповідно, збільшаться порушення при виправлені протоколу про підрахунок голосів, що може спровокувати наявність різних протоколів про підрахунок та збільшить ризик фальшувань.

Крім того, у зв’язку із тим, що це є малозаселеною сільською місцевістю, то виборчі дільниці створювалися там, де це було можливо: по малочисельним селам. Відповідно, у Каховському виборчому окрузі № 185 створено 215 виборчих дільниць, з яких 100 – середні, а 81 – малі. У Новокаховському виборчому окрузі № 184 – 191 дільниця, з яких 87 – середніх, а 67 – малих виборчих дільниць. У Цюрупинському виборчому окрузі створено 166 дільниць, з яких 78 середніх та 43 мали.

Відповідно, протягом ночі та наступного дня до Каховки прибудуть 1075 осіб, а комісії доведеться опрацювати 215 комплектів виборчої документації (в 2,3 рази більше, ніж буде опрацьовувати  така сама окружна виборча комісія № 182 в обласному центрі).

До Нової Каховки та Цюрупинську з’їдуться менше, але все одно – це буде від 800 до тисячі осіб, яких потрібно десь розмістити, а потім прийняти їхні документи.
Слід зауважити, що згідно закону до окружної виборчої комісії в ніч підрахунку повинні приїхати п’ять осіб. Разом на одній машині. Це викликає додаткове напруження: не всі легкові машини мають п’ять посадочних місць. А ті, хто мають – ще тисячі раз подумають  чи везти представників комісій на тих умовах, що пропонує держава… Й це також є викликом для організаторів виборчого процесу.


Таким чином, всі ці об’єктивні загрози й проблеми, які виникають у зв’язку із непродуманою системою територіальної організації виборів вони:

негативно впливають на загальний процес організації виборів,

провокують збільшення порушень виборчого законодавства. Представники дільничних виборчих комісій часто не дотримуються процедури уточнення протоколів підрахунку голосів – уточнюють не виходячи з приміщень окружних виборчих комісій, що провокує наступні порушення та збільшує різноманітні загрози. Взагалі, великі відстані та обмеженні ресурси провокують порушення виборчих процедур, що передбачені законом та утруднюють контроль.

Зменшують можливість ефективно реалізувати своє право на  оскарження та нейтралізацію порушень виборчого законодавства: якщо в якомусь далекому селі порушують виборче законодавство, то подати скаргу до окружної комісії потрібен значний час та гарні автомобілі. 

Підвищують можливість застосування адміністративного ресурсу, бо незалежна окружна комісія далеко, а голова районної держаної адміністрації дуже близько.

Як можна вирішувати ці проблеми?

Є різні способи вирішення цих проблем. В першу чергу – треба було переносити центр округу № 185 з Каховки до Новотроїцька, в дійсний центр цього великого степового округу. Це те, що можна було зробити без зайвих зусиль.

Також необхідно ввести жорстку норму, яку може обслуговувати окружна комісія. Наприклад, не більше ста виборчих дільниць. Якщо це порушує пропорційний принцип обрання депутата від визначеної кількості виборців, то можна ділити округи на під округи, якими б опікувалася підкомісія. Але краще запровадити багатомандатні мажоритарні округи: коли визначені території обирають не одного, а кількох депутатів. Тоді окружні комісії були б територіальними й можна було б збільшити їхню кількість в залежності від кількості дільниць.

В будь якому разі, безвідповідальне ставлення наших депутатів породжує безліч проблем та провокує порушення виборчого законодавства з боку комісій, утруднює реалізацію виборчих прав суб’єктів виборчого процесу. 

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica