Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОБОТИ ФОКУС-ГРУПИ «ПРОБЛЕМИ САМООРГАНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ ТА СПОСОБИ ЇХНЬОГО ВИРІШЕННЯ ЗА ДОПОМОГИ МІНІ ГРАНТІВ З БОКУ МІСЬКОЇ ВЛАДИ»
В сфокусованій дискусії щодо проблем самоорганізації у місті Херсоні взяли участь представники всіх типів органів самоорганізації населення, які є в нашому місті, а також представники громадських організацій та райвиконкому.
Мета фокусованої дискусії – виявлення проблем та потреб для подальшого фінансування з боку міської влади, а також для поліпшення комунікацій з боку влади та органів самоорганізації.
Серед найбільш гострих проблем, які були визнані учасниками проектів, став благоустрій. Називалися погане освітлення вулиць, незадовільний стан доріг та між-будинкових проїздів, проблеми із прибиранням вулиць, вивіз сміття, виникнення стихійних звалищ сміття. Нарікання викликало те, що після ремонту труб та інших комунікацій, залишається розрити канаву та пошкоджене покриття тротуарів та доріг. Більш детальний перелік проблем та актуальних питань можна ознайомитися у додатку.
Учасники фокусованої дискусії вважають позитивним рішення про збільшення фінансування потреб органів самоорганізації за рахунок оголошення конкурсу міні-грантів з боку міської влади. Вони вважають, що мешканці будинків візьмуть активну участь у реалізації проектів органів самоорганізації населення.
Серед пропозицій щодо умов фінансування пропонувалися наступні форми:
- міська влада виділяє гроші на придбання матеріалів, а мешканці будинків проводять роботу;
- міська влада допомагає у придбанні необхідного обладнання, яке потім можна багато років використовувати для проведення робіт по благоустрію;
- робота ведеться на «паях» по спів фінансуванню з різною частиною участі. Або влада фінансує якусь частину роботи, наприклад, розробку проектної документації;
- в окремих випадках, коли можуть бути складі роботи, за рахунок гранту оплачуються підрядні роботи, а мешканці будуть брати участь у допоміжних роботах.
Від міської влади потрібна й інша допомога. Наприклад, у сприянні відведенню територій для створення додаткових зелених зон або дитячих майданчиків замість місць для стихійного звалища сміття.
Зі свого боку, органи самоорганізації готові взяти на себе додаткові контрольні функції по вирішенню проблем благоустрію. Так, була позитивно сприйнята ідея по отриманню додаткових функцій по прибиранню сміття на вулицях зусиллями органів самоорганізації населення. Пропонувалося зробити постійною практикою укладання актів приймання робіт з боку органів самоорганізації населення, якщо роботи відбуваються на території ОСН (детальніше дивися у додатку).
Серед пропозицій для пріоритету в реалізації ідей для конкурсу пропонувалися в першу чергу найрізноманітніші питання благоустрію:
- Створення замість стихійних сміттєзвалищ зелених зон, у тому числі газонів, скверів, будівництво або реконструкцію нових дитячих та спортивних майданчиків;
- Проведення колективних толок по прибиранню дворів та кварталів, приведення до ладу дренажних систем тощо;
- Створення більш зручних умов для повсякденного життя мешканців, наприклад, створення інформаційних дощок, щоб подолати хаотичну розклейку приватних оголошень;
- Створення умов для більш системних робіт по покращенню стану дворів та вулиць (придбання необхідного обладнання чи інвентаря, наприклад газонокосилки);
- Реалізація більш серйозних ідей, вирішення яких кардинально покращить життя багатьох людей (відкриття скважини, підготовка каналізації, подолання підтоплення тощо);
- Проекти по покрашенню рівня безпеки дітей (наприклад, покласти «лежачого поліцейського» біля школи або встановити новий знак).
Прозвучали й інші ідеї: щодо розповсюдження позитивного досвіду органів самоорганізації населення. З цією метою створити інформаційні програми на місцевому телебаченні та радіо із розповідями про досвід конкретних органів самоорганізації населення, а також організації візитів обміну.
Необхідним для керівництва органів самоорганізації є проведення навчальних семінарів з актуальних питань змін у законодавстві. Наприклад, розповідь про те, як організовувати життя без ЖЄКів.
Прохання надавати юридичну та іншу правову допомогу органам самоорганізації населення.
З учасниками фокусованої дискусії були обговоренні питання стратегії комунікації з представниками влади для вирішення проблем мешканців.
Як виявилося, у представників органів самоорганізації населення виникають регулярні проблеми із працівниками Херсонського міськвиконкому.
По-перше, часто офіційні запити та листи із проханням вирішити ті чи інші питання, залишаються без відповіді.
По-друге, наради керівництва міста із представниками органів самоорганізації не досягають своєї мети. Конкретні проблеми не можливо не тільки вирішити, але й проговорити.
Третє, зусилля представників ОСН по контролю над витрачанням бюджетних коштів або проведенням капітального ремонту за кошти міського бюджету, часто просто ігноруються.
Що пропонують представники органів самоорганізації для покращення ситуації.
1. Продовжити зустрічі із Херсонським міським головою. Але, для підвищення ефективності цих зустрічей, - проводити їх окремо з представниками ОСББ та окремо – з представниками ОСН. Ці структури мають різні проблеми та потреби.
2. На подібних зустрічах запрошувати представників інших установ, не тільки міськвиконкому, але й Херсонсвітла, Херсонгазу, Водоканалу, щоб відразу отримувати кваліфіковані поради або вирішувати питання та проблеми.
3. Підвищити можливість контролю з боку органів самоорганізації населення за виконанням усіх видів робіт за бюджетні кошти на території ОСН. Введення Журналу виконаних робіт, в яких могли б ставити свої підписи представники ОСН. Й оплачувати підрядникам роботи лише після погодження із ОСН. Якщо це протирічить правилам та нормам, то про лобіювати зміни до цих правил та норм. Наприклад, заключати додаткові угоди, де прописувати роль контролю з боку ОСН. Внести відповідні зміни в місцеві НПА.
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый