незалежний спостерігач

«Це книга-пам’ять і книга-повага»: В Києві вийшло унікальне історико-культурне видання з історії кримськотатарського народу


«Це книга-пам’ять і книга-повага»: інтерв’ю з керівником проєкту «Календар пам’яті» про унікальне двомовне видання з історії Криму.
Нещодавно у Києві презентували унікальне історико-культурне видання — «Календар знаменних і пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу». Унікальність цього проєкту — у поєднанні наукової точності, візуальної культури та глибокої поваги до національної спадщини. Ми поговорили з керівником проєкту Ібрагімом Сулеймановим про зміст, структуру, команду та виклики, з якими довелося стикнутись. Тим паче, що протягом року, ми періодично намагалися висвітлювати як саме просувається цей проект.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Колонки » Станіслав Бєлий » Пенсіонер з Миколаїва приїхав за правдою до херсонського губернатора

Пенсіонер з Миколаїва приїхав за правдою до херсонського губернатора

На табличці напис: "Падлюки Яценюк, Аваков і Порошенко не дають інваліду пенсії, мучають голодом щоб взяв паспорт з російським язиком". Після короткої бесіди протестувальник-одиночка розповів яка біда змусила його приїхати з міста-сусіда до Херсону. 

Публікуємо його грунтовне пояснення ситуації:

"Я з Миколаєва – нашим чхати що напишуть на президента. Взагалі, сказати як казали в Радянському союзі – там навіть радянської влади нема. Там дикість. Миколаїв багатомовний, Херсон суржикомовний – отже тут середовище краще.

В чому річ – я пенсіонер, інвалід. У мене стаж є – я працював 32 роки. Був закон, прийнятий ще в УРСР, де було сказано, що паспорт оформляється українською і російськими мовами. Ну, був закон і був. Я отримав паспорт по такому закону. Але в 2012 році прийнятий був закон Ківалова-Колісніченко Закон «Про засади державної мовної політики». Дуже сильно протестували, голодували – оті от, Свобода і Фаріон. Ну, я, почитавши закон, побачив що не такий він і страшний, що тим законом мову можна захищати. І я багато мовних позовів подавав і вигравав в Миколаєві. Але там вказано, що паспорт громадянина України виконується державною мовою і однією з регіональних мов або мов меншин України за вибором особи. В січні 2013 року я подаю заяву за місцем проживання, з просьбою видати паспорт українською і німецькою мовою, або тільки українською. В законі вказано, що мовою меншин теж можна, а меншин всього  17 і вони стосуються всієї країни, а не окремого регіону. Ну, я обрав німецьку.

Мені дає відповідь міграційна служба тільки російська. Ну, тут порушення мого права на вибір мови.

У законі про Єдиний демографічний реєстр (прийнятий у 2012 році), ст.17, і ще якась, говорить що паспорт громадянина України виконується українською мовою.

Мені видали паспорт з російською мовою, хоча я просив в 2013 році, коли вже діяв закон що тільки українською можна. Ну, я все російське замалював, повністю затушував. Міграційна служба  - не дійсний, і знову «Ми вас оштрафуємо». Я їм – ви мені видали такий недійсний, він не відповідав вимогам закону. Вони мене зрозуміли і не оштрафували. Але потім я подав позив до суду, який зобов’язав відділ міграційної служби видати мені паспорт, оформлений українською мовою в обмін на паспорт, оформлений українською і російською мовами.

Я подав виконавчий лист до виконавчої служби, відкрито виконавче провадження. Скажу – воно вже закрите без виконання рішення суду. Паспорт оформлений без російської мови мені не виданий. Вони написали замість російської мови – ще раз українською. Я кажу: «навіщо?». Це вже не передбачено процедурою.

Що каже Путін – «там де російська мова, там мої і я буду їх захищати». Я не хочу щоб він мене захищав, бо в мене в паспорті російська мова. Хоча б для того, щоб Путін мене не захищав.

Але чому я у вас. Я сподіваюсь що ваші звернуться до кабміну що інвалід, сидить і голодує. Я ж 22 травня здав паспорт на обмін. А мені не видали інший. А 8 червня у мене пенсія в ощадбанку – мені не видали. І 8 липня ще одна і мені не дали і я залишився без засобів для існування. І я звертався в нашу Миколаївську ОДА багато разів, а там чхали. І ніхто зі мною не говоре, ніхто до мене і не вийшов. Тут, принаймні, до мене вийшли, я їм сказав що можна робити щоб ситуацію виправити.

А те що я написав – так це не для образи, це щоб увагу привернути. Губернатор повинен захищати честь і гідність президента. Я думаю що це погано, так. І я думаю що ваш голова ОДА щось зробить. Щоб не було такого – щоб на президента, прем’єра та й на міністра не писали такого.

Я так порівнюю Херсон і Миколаїв. Як кажуть – Херсон вище Миколаєва по своєму.. Культурі, інтелекті і поведінці! Хоча я і у вас тут падлюк бачив сьогодні (про комуністів, що мітингували на площі Свободи). Тож, у вас теж є падлюки, але менше!"

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica