Презентація результатів аналізу програмних обіцянок двох кандидатів у президенти, які вийшли у другий тур, відбулася 17 квітня у місті Херсоні. ГО “Центр UA” проаналізували позиції кандидатів у тих сферах політики, на які має прямий або опосередкований вплив президент.
Йдеться про сферу національної безпеки та оборони, міжнародну політику, розподіл повноважень між різними гілками влади, права людини та соціально-економічний розвиток.
До основних компетенцій президента належить діяльність у сфері міжнародної політики, фактично він є головним дипломатом країни, а також він керує оборонною сферою та має гарантувати незалежність, територіальну цілісність та національну безпеку країни (стаття 106 Конституції).
Обидва кандидати підтримують європейський напрямок розвитку України, але у різний спосіб:
“У програмі Володимира Зеленського немає згадки про євроінтеграційні наміри, утім, його штаб на наше уточнююче запитання відповів, що підтримує цей напрям розвитку країни. Водночас Петро Порошенко прямо обіцяє в програмі «у 2023 ми подамо заявку на вступ до ЄС». Того ж року Порошенко обіцяє почати виконувати План дій щодо членства в НАТО. У Володимира Зеленського дещо відмінна позиція - членство України в НАТО він вирішуватиме на всеукраїнському референдумі”.
Питання повернення окупованих територій Криму та Донбасу. Тут погляди кандидатів значно різняться:
“Петро Порошенко підтримує механізм санкцій проти Росії та вважає, що доцільно ввести на Донбасі міжнародну місію ООН. Щодо Криму, то він декларує бажання повернути його політико-дипломатичним шляхом. Його конкурент Володимир Зеленський немає позицій щодо Криму в програмі, однак у його штабі заявили - у разі перемоги він планує провести повноцінну реінтаграцію Криму, однак у який спосіб не зазначали. Щодо повернення Донбасу, то Зеленський планує залучити до переговорів країн-підписантів Будапештського меморандуму, зокрема США та Великобританію. Подібні до запропонованих кандидатами заходи вже використовували Молдова і Грузія, але особливих успіхів у звільненні своїх територій від Росії не досягли”.
Петро Порошенко у своїй програмі він чимало говорить саме про зміцнення та модернізацію армії.
“Петро Порошенко у разі перемоги планує оснастити армію новітніми зразками зброї та військової техніки, зокрема він зазначив: «Ми завершимо створення щільної системи протиракетної та протиповітряної оборони. На часі – докорінна модернізація українського флоту і повітряних сил». У Володимира Зеленського бачення розвитку Збройних Сил є трохи більш поверхневим у порівнянні з його конкурентом. Зокрема, він наголосив на необхідності подолати корупцію в оборонній сфері та ліквідувати монополію Укроборонпрому. А також у його планах підвищити зарплати військовослужбовців до стандартів НАТО”.
Головна ж відмінність між їхніми програмами у сфері оборони у тому, що вони по-різному деталізують свої ідеї та шляхи досягнення поставлених завдань.
Але кандидати у своїх програмах оминають увагою основні сфери компетенції, зосереджуючи свої зусилля здебільшого на внутрішній політиці, зокрема соціально-економічному секторі – в обох ця сфера займає близько половини програми. Ймовірно, все це тому, аби сподобатись своїй аудиторії та отримати кілька додаткових відсотків на виборах.
“Передвиборча програма кандидати у президента - це його план розвитку країни на наступні п’ять років і голосуючи за того чи іншого кандидата, ми підписуємось під цим планом. Знати програмі обіцянки своїх фаворитів - це мінімум відповідального виборця, аби вимагати від них підзвітності”.