ХОО КВУ спостерігає за дотриманням норм та правил передвиборчої агітації, формуванням виборчих комісій, прозорості висування кандидатів у народні депутати України, роботи окружних та дільничних виборчих комісій, підготовки та проведення голосування та підрахунку голосів.
«За останній місяць кількість порушень, які були зафіксовані нашими спостерігачами, подвоїлася» -прокоментував голова ХОО КВУ Дементій Бєлий під час прес-конференції «Вибори до Верховної Ради 26 жовтня: хід виборчої кампанії, галерея кандидатів, порушення, загрози».
Найбільша кількість цих порушень пов’язана із недотриманням норм розміщення передвиборчих матеріалів. Це свідчить про високий рівень тіньового фінансування виборчої кампанії із боку політичних партій та кандидатів. Тіньове фінансування – це один з проявів політичної корупції. Існуючі процедури контролю не дозволяють зменшити рівень політичної корупції під час виборчої кампанії.
На другому місці за кількістю порушень – застосування непрямого підкупу виборців, тобто проведення передвиборної агітації чи згадування назви партії чи імені кандидата, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, інших матеріальних цінностей. Як й в першому місяці спостереження, ХОО КВУ фіксує ці факти у всіх виборчих округах області.
В першу чергу - це благоустрій міста, ремонт та встановлення дитячих та спортивних майданчиків, ремонти доріг та міжбудинкових проїздів, організація змагань та концертів, подарунки на честь професійних свят, благодійна допомога, у тому числі військовим та переселенцям із Донбасу та Криму. Часто самі виборці спонукають кандидатів до надання їм безкоштовних послуг та товарів.
У непрямому підкупі виборців задіяні кандидати самих різних політичних партій, але найбільш активні – кандидати у народні депутати, що зареєструвалися шляхом самовисування.
Поміченими кілька разів у застосуванні цієї технології були Владлен Гірін (ВО № 182), Ганна Горкун (ВО № 184), Владислав Мангер (ВО № 182), Федір Негой(ВО № 186), Володимир Сальдо (ВО № 182). Рекорд приходиться на Суворовський виборчий округ № 182.
На третьому місці – порушення принципу рівного виборчого права через участь посадових та службових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування у передвиборчій агітації чи суміщення кандидатами у народні депутати виконання своїх службових обов’язків із веденням передвиборчої агітації. Це організація зустрічей за допомогою представників влади, участь кандидатів у заходах, що організовуються владою та передвиборча агітація на них, це виступи від імені влади, про які ЗМІ інформують з порушенням виборчого законодавства, це публічна підтримка кандидатів представниками влади.
У порівнянні із виборами народних депутатів 2012 року експерти ХОО КВУ оцінюють кількість цих порушень як 10% до 90%. Найбільш активні у застосуванні представників влади до передвиборчої агітації кандидати від політичних партій Блоку Петра Порошенка (Андрій Гордєєв, Олександр Співаковський, Сергій Хлань), «Батьківщини» (Юрій Одарченко) та «Народного фронту» (Ігор Пастух).
Фіксуються й застосування брудних технологій, тобто поширення неправдивих відомостей, розповсюдження критичної інформації в анонімних передвиборчих матеріалах. В місті знов появився так званий бюлетень Народного люстраційного комітету «Люстра», розповсюджуються листівки без вихідних даних. Активно використовується мережа Інтернет. «Жертвами» цих технологій вже стали Ганна Горкун, Юрій Одарченко, Володимир Сальдо, Ігор Семенчев.
Ще три кандидати (Іван Вінник, Владислав Мангер та Сергій Ігнатенко) заявлять про застосування проти них різного роду провокацій з боку їхніх конкурентів з метою погроз та дискредитації.