Тренінг з теми «Організаційний розвиток громадських організацій. Основи проєктного менеджменту. Написання грантових заявок» було проведено в онлайн-форматі 20 серпня 2024 року. На навчання були запрошені члени Громадської ради з відновлення Тягинської громади, члени Діалогової групи з відновлення Бериславської громади, представники військової адміністрації Калинівської громади Херсонської області. Під час тренінгу представники дорадчо-консультативних органів отримали теоретичні знання та практичні навички з написання успішних грантових заявок, сформували чітке уявлення про структуру проектів від громадських організацій та управління проектами.
Тренери Володимир Молчанов, експерт ПЦПСД, та Галина Бахматова, прес-секретарка ПЦПСД, поєднували теоретичні та практичні частини тренінгу для ефективного засвоєння матеріалу.
Надаємо короткий конспект головної інформації щодо написання проектів, щоб ця стаття стала в нагоді для всіх читачів, бажаючих брати участь в грантових конкурсах та в розвитку громадянського суспільства.
Що таке проєкт? Це тимчасове підприємство, призначене для надання унікальних, соціально-важливих послуг та створення інших корисних для громади продуктів, які буде продукувати сама громада за технічної підтримки міжнародних благодійних організацій.
Які є фази проекту? Це ініціювання, оборотний основний цикл, завершення робіт, оцінка результатів та звітування.
Що таке Піраміда планування? Знизу вверх розташовані поверхи піраміди: цінності, місія, візія, стратегія, план проекту, який формує відповіді на запитання: чому ми його робимо? чого ми хочемо досягти? як ми цього досягнемо – що, хто, коли і яким чином.
Що таке Аплікаційна форма проекту? Це власне грантова заявка, яка формує структуру проекту: яка у нього мета, завдання, актуальність, очікувані результати, план заходів, бенефіціари і стейкхолдери, управління ризиками, забезпечення сталості.
Як формулювати Проблему та Актуальність проекту? Спочатку треба зібрати з різних офіційних джерел перевірену інформацію щодо тих проблем в громаді, заради вирішення яких ви пишете свою проектну заявку, з чіткими кількісними та якісними доказами існування цих проблем. Потім необхідно коротко перерахувати всі заплановані вами заходи по проекту, в різних сферах діяльності, які будуть впливати на вирішення проблем. І на завершення треба довести актуальність свого проекту власними висновками, пояснити, яким чином всі заплановані вами заходи зможуть подолати або зменшити вище вказані проблеми.
Мета проекту заявляє про якісні зміни в житті, які відбудуться завдяки проєкту; завдання прописують методи, етапи та шляхи досягнення мети.
Стейкхолдери проекту – це всі особи, які діями чи бездіяльністю впливають чи можуть вплинути на перебіг виконання проєкту.
Бенефіціари проєкту – це всі люди, хто отримає вигоду та користь від результатів проєкту.
Що таке заходи по проєкту? Це діяльність, яка здійснюється послідовно чи паралельно, і яку можна виокремити; всі заходи повинні мати вимірюваний результат з індикаторами виконання та доказами, з відповідальними особами та графіком.
Що таке змістовний звіт після завершення проєкту? Це модифікована проєктна заявка, де плани перетворюються у повідомлення про їхнє виконання, з посиланням на індикатори у вигляді додатків. Фінансовий звіт – це модифікований бюджет, де план витрат стає звітом про їх здійснення з індикаторами – первинними бухгалтерськими документами.
На допомогу авторам майбутніх грантових заявок тренери надали практичні поради
у вигляді певних правил (формул) формулювання основних розділів проекту.
Назва проекту повинна вказувати на головну дію проєкту та на його бажаний кінцевий результат, сформований дуже узагальнено; назва має відповідати на питання: спочатку - що ми хочемо зробити, а потім - заради чого?
Наприклад: «Діалог та співпраця влади і громади заради відновлення громад Херсонської області: розвиток демократії участі»
Мета проекту формулюється за такою лінгвістичною формулою: спочатку дієслово доконаного виду з додаванням (це узагальнено сформульоване те, заради чого ми написали проєкт, наше надзавдання, наша головна мрія в рамках цього проєкту, наш кінцевий загальний результат проекту), далі слово-зв’язка «шляхом», далі - віддієслівний іменник (наприклад, «створення», «організація», «проведення», «навчання» тощо) з додатками (це дуже узагальнено сформульовані завдання для досягнення мети, методи, заходи, шляхи, кроки тощо).
Формула мети: "Що зробити і для чого?" - шляхом - "Якими засобами це зробити?"
Наприклад: «Сприяти залученню жителів двох обраних громад Херсонської області (Бериславська та Тягинська) після деокупації до процесів відновлення шляхом посилення демократії участі (вплив громадян на розвиток своїх громад)»
*** Перша частина мети – це узагальнений результат, якого ми бажаємо досягти, щоб подолати виявлені проблеми в громаді;
***Друга частина мети – це узагальнені завдання, шлях до результату, себто в описі завдань нижче в тексті проекту ми пояснимо, яким чином і якими конкретними діями та методами ми власне і виконаємо оце заявлене в другій частині мети «посилення демократії участі».
Завдання проекту: перелік основних послідовних етапів, кожен з яких може складатися з кількох заходів, використовувати різні методи, робити по декілька кроків на шляху до досягнення мети.
Наприклад: «Для виконання мети – виконуємо поставлені завдання:
- Створення та обладнання хабів для проведення діалогових платформ як постійного місця для комунікації активних громадян та представників влади
- Створення постійно діючих діалогових груп для проведення платформ для обговорення та формування планів відновлення
- Підвищення спроможності місцевих ОГС через навчання та коуч підтримку в реалізації місцевих ініціатив
- Побудова діалогу у форматі влада - громадськість для вирішення ключових проблем громад, Посилення впливу громадян на прийняття рішень».
Коротка інформація про проект, в рамках якого проводиться тренінг
Проект «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» був розроблений громадською організацією «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень» в рамках Програми "Демократія і належне врядування" Міжнародного фонду «Відродження». Мета проекту: сприяти швидкому та ефективному відновленню Тягинської сільської громади Херсонської області шляхом активного залучення жителів до розробки та широкого обговорення відповідних програмних документів; підвищення фахового рівня посадовців місцевої влади та активістів. План роботи по проекту включає наступні дії: діагностика стану проблем Тягинської громади та можливостей залучення громадян; створення громадської Ради з відновлення; підготовка проекту комплексного Плану відновлення громади; Консультаційний центр з питань місцевого розвитку, відновлення та розвитку громадянського суспільства; серія навчальних тренінгів для представників місцевої влади, військової адміністрації та громадських активістів.
Таким чином, Тягинська громада активно долучається до загальноукраїнських процесів відновлення держави в кожному населеному пункті за допомогою громадських експертів та міжнародних донорів.
Матеріал підготовлено в рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Галина Бахматова