27 вересня 2024 року відбулося вирішальне засідання Громадської ради відновлення (ГРВ) з представниками влади та громади з теми «Ухвалення проєкту Плану відновлення Тягинської громади та складових Цільових програм». Засідання провели експерти Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД).
Спікером виступив автор проєкту Плану відновлення Тягинської громади Володимир Молчанов, експерт ПЦПСД. В роботі ГРВ активну участь взяв голова сільської військової адміністрації Микола Яценко.
Протягом року була проведена велика робота, проєкт Плану відновлення весь цей час розробляла Громадська рада відновлення, створена як дорадчо-консультативний орган при сільській військовій адміністрації, разом з експертами ПЦПСД. Були проведені опитування громадян, декілька активних громадських обговорень, прийнято багато важливих зауважень та доповнень з боку громади. В анкетному опитуванні за стихійною вибіркою взяли участь понад 6% жителів громади на предмет основних напрямків відновлення, бажання повернутись і умов повернення, а також проведено збір пропозицій щодо конкретних об'єктів, які слід відновити чи побудувати. Затверджені громадські пріоритети, на основі яких були розроблені стратегічні та оперативні цілі, написані Цільові програми та переліки завдань і заходів з істотними вимогами. Потім влада розмістила проєкт Плану відновлення у соцмережах Тягинської громади та на офіційному сайті військової адміністрації для подальшого обговорення і прийняття пропозицій.
В підсумку проєкт Плану відновлення вийшов таким: 5 пріоритетів, під них розроблено 16 стратегічних цілей, розділених на 52 оперативних цілі. Кожна оперативна ціль містить опис відповідної цільової програми, або іншого документу, необхідних для досягнення цілі, перелік завдань і заходів, опис необхідних дій та необхідні для цього умови. Окремо для кожного заходу визначено безпековий сценарій, за якого можна приступати до виконання заходу, та попередні джерела фінансування кожного заходу, причому основний акцент зроблено на залучення коштів міжнародних донорів, що є своєрідною відмінністю нашого Плану.
І ось нарешті: 27 вересня учасники засідання ГРВ обговорили та схвалили представлений експертами проєкт Плану відновлення та розвитку Тягинської сільської територіальної громади на період до 2028 року та рекомендували Тягинський сільській військовій адміністрації його затвердити.
Оскільки головою ГРВ є заступниця чинного начальника військової адміністрації Людмила Баєва, вона і головувала на засіданні, а сам голова ВА Микола Яценко також брав участь у засіданні і висловив повну підтримку документу, то перспективи швидкого затвердження Плану є високими. Після чого учасники ГРВ займуться громадським супроводом його впровадження: в тій частині, виконувати яку дозволятиме поточна безпекова ситуація, яка наразі, нажаль, для прифронтової громади є катастрофічною.
Основні пріоритети відновлення Тягинської громади
1. Розвиток громадянського суспільства. Комунікація, співпраця влади і громади, критерії відкритості і прозорості, нормативні документи і практики застосування; досягнення цілей пріоритету планується протягом наступних 6-7 місяців за участі експертів проєкту і значною мірою незалежно від безпекової ситуації.
2. Громадська безпека. Виконання цього пріоритету сильно залежить від поточної можливості виконувати роботи на території громади, передбачено сприяння розмінуванню території через заклики до міжнародних структур і через залучення допомоги для українських організацій, відповідальних за розмінування; влаштування системи голосового сповіщення на автономному живленні і з інформуванням про місцеві загрози та їх локації, зокрема про присутність в повітряному просторі ворожих fpv дронів, пуски авіабомб, рсзв, артилерії та мінометів; також передбачено облаштування укриттів, навчання жителів виявленню і безпечному поводженню з вибухонебезпечними предметами, домедичній допомозі постраждалим від мінно-вибухових травм, а також щоквартальне визначення поточного безпекового сценарію для громади (поточно-песимістичний, помірний та оптимістичний - від масової безперервної присутності в повітрі ворожих дронів і щоденних обстрілів, досяжних до будь-якої точці в громаді, через відсунення окупантів на понад 30 км на південь (за нижньодніпровську піщану арену) або припинення вогню по Дніпру, і до просто перемоги України з припиненням бойових дій та зникненням росіян з лівобережної Херсонщини).
3. Інфраструктура. Урбаністичне середовище, відновлення і нове будівництво доріг для оптимізації і закільцюванню дорожньої мережі, запровадження маршруту громадського транспорту і заохочення транзитних маршрутів, відновлення мереж електро-, водо- і газопостачання з ініціюванням перекладання останніх там, де газ раніше подавався з лівого берега знищеною греблею Каховської ГЕС, і з дотриманням вимог безпеки (підземне прокладання), енергозбереження та охорони довкілля (автономне живлення відновлювальними джерелами, пластикові труби); також передбачено впровадження нових видів платних комунальних послуг: технічного (поливного) водопостачання, водовідведення з водоочищенням, і комплексної роботи з твердими побутовими відходами (компостування самими домогосподарствами органіки, сортування решти на контейнерних майданчиках на будівельне сміття, пластик, інші відходи, централізоване вивезення, досортування, зокрема відділення пластику переробного, переробка і обробка, продаж вторинної сировини, використання отриманих будматеріалів, захоронення ущільненого непереробного пластику.
4. Економіка і бізнес. Сприяння відновленню традиційних галузей через допомогу в складанні дефектних актів, кошторисів, узагальнення збитків і заявок; сприяння і допомога в створенні і отриманні початкового капіталу переробно-збутовими кооперативами для малого сільськогосподарського бізнесу та крафту; сприяння новим видам економічної діяльності - заохочення бізнесу за територіями та галузями пріоритетного розвитку (виноградарство і виноробство, тваринництво, садівництво, овочівництво на закритих ґрунтах, переробка сільгосппродукції, туризм, розваги і рекреація), а також фінансове заохочення за допомогою розроблених експертами проєкту ноу-хау, створення індустріального парку при єдиній в громаді залізничній станції, що дозволить зокрема, відновити вивезення сільгосппродукції і завезення великотоннажних вантажів.
5. Соціальний розвиток. Найоб’ємніша частина проєкту, містить заходи з оптимізації в галузях освіти, медицини, культури, туризму, спорту, соціального захисту, із подальшим відновленням чи новим будівництвом згідно з планами оптимізації, залучення через інструменти заохочення необхідних фахівців, концепції в галузі культури та рекреаційної інфраструктури, з використанням унікальних особливостей громади - розкопаних руїн фортеці Тягинь часів Великого князівства Литовського і Руського, місце бою кораблів, яке призвело до першої в історії згадки про козаків; захист довкілля - окрім дотичних енергозбереження, поводження зі сміттям та водоочищення з інших пріоритетів, це масове і різноманітне озеленення: утворення лісового господарства, ремонт полезахисних лісосмуг і протиерозійних насаджень, висадка лісів, парків і лісопарків з крапельним зрошенням від технічного водопостачання, залучення громадян до робіт через волонтерство і оплачувані громадські роботи.
Стратегічні цілі Плану відновлення Тягинської громади
- Розвиток громадянського суспільства, обов’язкове прийняття оновленої редакції Статуту громади
- Якісні, доступні і всеосяжні адміністративні послуги
- Розмінування земель
- Безпечне від активних загроз середовище
- Відновлені і розвинені комунальні послуги
- Розвинена автодорожня мережа
- Відновлення традиційних роботодавців громади
- Розвиток переробних і збутових кооперативів
- Розвиток нових галузей бізнесу
- Оптимізована і відновлена система шкільної освіти
- Оптимізована і відновлена система дошкільної освіти
- Оптимізована і відновлена система первинної медицини та невідкладної медичної допомоги
- Стратегічна ціль: Культурне відродження і спортивний розвиток громади
- Зелене відновлення громади
- Соціально захищені громадяни
Таким чином, можна привітати всіх мешканців Тягинської громади, представників влади та експертів ПЦПСД з прийняттям настільки важливого для нашого спільного майбутнього документу, який зможе стати дороговказом і для інших громад Херсонської області.
Матеріал підготовлено в рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Володимир Молчанов
Галина Бахматова