незалежний спостерігач

Громадськість – невід’ємна компонента національної стійкості


В Українському кризовому медіа-центрі відбувся Круглий стіл «Культура безпеки в умовах війни: як забезпечити стійкість суспільства та інституцій?». Головним завданням обговорення стало бажання допомогти українцям розібратися, як жити під час тривалої невизначеності
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » У Новій Каховці декомунізація вийшла за межі розумного?

У Новій Каховці декомунізація вийшла за межі розумного?

Архітектор з Нової Каховки, член Національної спілки архітекторів України, головний архітектор ТОВ «Проектний центр» Тетяна Євсеєва дуже стурбована цією проблемою та звертається до голови Українського інституту національної пам’яті Володимиру В`ятровичу з проханням провести 21 червня Науково - практичну конференцію «Майбутнє архітектурної самобутності, унікальності міста Нова Каховка».

Цитуємо лист:

1. Нова Каховка в сенсі її комуністичної архітектурної спадщини потребує ретельнішого аналізу, бо:

1.1. це «гімн людині», котра навіть в умовах тоталітаризму, неволі, несмаку, примітивщини змогла в короткий період політичної відлиги створити архітектурні шедеври, щось нове й самобутнє в масштабах світу. Це – подвиг тогочасних зодчих, який варто шанувати.

1.2. архітектура Нової Каховки – це не ода, не ствердження переваг комунізму, а навпаки – це виняток з правила тотальної комуністичної сірості, це демонстрація, що навіть рідкісні (власне, одиночні) чудові прояви в радянській архітектурі не були успішно продовжені, а стали занедбані системою, ба, навіть засуджені нею, як «надмірності в мистецтві». Ба, навіть Н.Каховка – як заповідник антирадянщини, адже вона так рясно відрізнялася від всього радянського в тисячах кілометрах навколо.

1.3. і основне: Нова Каховка – це архітектурний експеримент, котрий в тоталітарному СРСР зміг відбутися лише в Україні. Так, саме в нашій тоді союзній республіці – і більше ніде – знайшлася достатня кількість оригінальних митців, котрі мислили красиво, по новаторськи і, головне, - свободолюбиво (!), й котрі змогли збудувати щось оригінальне, достойне й світле у вільних українських степах в… мороці тогочасного Мордору.

Тобто, Нова Каховка – це ексклюзивний приклад вільного українського духу в імперії рабів.

Зрештою, тільки лінивий не побачить явну яскраву українську стилістику в декорі будинків в Новій Каховці. А які славні українські імена пов’язані з новим містобудуванням – Михайло Бойчук, Олександр Довженко, Грігор Довженко, Мусій Катернога, Микола Коломиєць та багато інших.

Виконання нещодавно прийнятого закону України «про декомунізацію» з одного боку и проблема збереження архітектурної спадщини з іншого боку особливо на прикладі нашого міста створюють унікальну можливість для обговорення, відпрацювання наробок та роз’яснення позицій - шо варто зберегти незважаючи ні на що - а чим можливо поступитися, не втрачаючи стилю.

Наукова конференція за участю архітекторів, істориків, етнографів, інших спеціалістів край потрібна для ретельнішого, неупередженого й глибшого аналізу ситуації для визначення долі міста, бо не лінійність проблеми є інтригуючою. Вона назріла й виходить за межі Нової Каховки.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica