незалежний спостерігач

Херсон зібрав Форум громадських організацій в день спонтанності

16 березня в Херсоні відбувся Форум громадських організацій, в день, коли «Все, що ти робиш – правильно!» Також в цей день відзначають День без селфі, День спонтанності, День свободи інформації  і День кольорових олівців. Також в цей день у 2014 році відбувся незаконний референдум у Криму, організований російськими окупантами, а в 2022 році в цей день росія скинула надпотужну бомбу на Драматичний театр у центрі Маріуполя. Знаменитий видався деньок! 
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Невипадкове співпадіння. Окупанти готують мобілізацію херсонців

На тимчасово окупованій території Херсонської області у часі співпало дві події: Подія перша. Малозрозуміла для невійськових. Росіяни включили наші окуповані території до свого південного військового округу. Для довідки: Військовий округ в росії - це ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » Про маленькі перемоги у великій справі

Про маленькі перемоги у великій справі

У зв’язку з цим, починаючи з березня, до Громадської приймальні Ресурсного Центру для ОСН, почали звертатись за допомогою в реєстрації юридичними особами комітети Херсона, левова частка яких є легалізованими шляхом повідомлення.

Основною проблемою стало нерозуміння представниками районної у м.Херсоні влади Закону України «Про органи самоорганізації населення» (далі – Закон про ОСН). І проблема полягала ось у чому.

Відповідно до роз’яснення Державної реєстраційної служби, набуття органом самоорганізації населення статусу юридичної особи має здійснюватися в два етапи, спочатку у відповідності до Закону про ОСН у виконавчому комітеті відповідної ради отримується рішення про реєстрацію, а потім у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» на підставі поданих документів вноситься до Єдиного державного реєстру відповідний запис державним реєстратором.

Проблема виникла саме на першому етапі - отримання рішення про реєстрацію від виконкому районної у м.Херсоні ради, для чого відповідно до ст. 13 Закону про ОСН треба було надати:

1) копію  рішення  відповідної  ради  про  надання дозволу на створення органу самоорганізації населення;

2) протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішеннями про обрання членів органу самоорганізації населення та його персональний склад, про затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації органу самоорганізації населення;

3) Положення, затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання, - у двох примірниках;

4) персональний склад членів органу самоорганізації населення із зазначенням прізвищ, імені та по батькові, року народження, місця проживання.

Відразу слід зазначити, що не всі документи були на руках у голів наших херсонських ОСНів, деякі з вищеперерахованих документів довелося поновлювати різними способами, але це завдання не стало надскладним для експертів Ресурсного центру. Набагато складнішим завданням виявилося переконати співробітників районних рад у тому, що на термін повноважень відповідної ради обирається лише персональний склад органу самоорганізації населення, а ніяк не сам орган самоорганізації населення як представницький орган, як суб’єкт правовідносин. Але службовці органів місцевого самоврядування не здавалися і вперто доказували, що зараз нічого реєструвати не треба, оскільки, восени будуть місцеві вибори і все одно доведеться всі зареєстровані ОСНи перереєстровувати.

Ситуація хоч і комічна, особливо для тих, хто не перший день працює у цій сфері і розуміє положення Закону про ОСН, але сил та часу на вирішення цієї проблеми пішло немало.

Крапку у спорі поставив цей витяг з науково-практичного коментарю до Закону України «Про органи самоорганізації населення» (можна переглянути тут ), який ще у 2012 році було підготовлено спільними зусиллями науковців та практиків, які спеціалізуються на питаннях діяльності ОСНів:

«Стаття 11. Термін повноважень органу самоорганізації населення

Орган самоорганізації населення обирається терміном на строк повноважень відповідної ради, якщо інше не передбачено рішенням ради чи положенням про орган самоорганізації населення.

Ця стаття Закону відноситься до числа тих, які найбільш вільно трактуються та застосовуються на практиці органами місцевого самоврядування, що в кінцевому рахунку нерідко призводить до порушення прав як органів самоорганізації населення, так і членів територіальної громади, які проживають на території їх діяльності. Стаття 11 встановлює термін повноважень органу самоорганізації населення. Відповідно до неї орган самоорганізації населення обирається терміном на строк повноважень відповідної ради, якщо інше не передбачено рішенням ради чи положенням про орган самоорганізації населення. Слід окремо звернути увагу на термін «обирається», який використав законодавець. Він прямо вказує на те, що тут йдеться про термін, на який обирається персональний склад органу самоорганізації населення, а ніяк не про термін, на який утворюється сам орган самоорганізації населення як представницький орган, як суб’єкт правовідносин. У такому випадку замість терміну «обирається» у Законі був би використаний термін «утворюється». Сам же орган самоорганізації утворюється на необмежений термін, якщо інше не було визначено відповідною місцевою радою при наданні згоди на його створення із урахуванням рішення зборів (конференції) жителів, яким ініціювалося створення органу самоорганізації населення. Підтвердженням цієї позиції є також те, що в абз. 2 ч. 2 ст. 9 Закону, де йдеться про перелік позицій, які мають бути відображені у рішенні сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, яким вона надає дозвіл на створення органу самоорганізації населення, відсутнє посилання на необхідність визначення органом місцевого самоврядування терміну, на який утворюється орган самоорганізації населення. Тим не менш, чимало органів місцевого самоврядування, посилаючись саме на цю статтю, вимагає від органів самоорганізації повторного проходження складного процесу отримання згоди на його утворення з боку відповідної місцевої ради.»

На теперішній час залишається пройти другий етап – Державну реєстрацію та внесення запису до Єдиного державного реєстру державним реєстратором.

Як бачимо, іноді виявляється, що науково-практичний коментар до Закону має більш переконливий вплив на чиновників, аніж сам Закон.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica