Значна частина правової допомоги надається за місцем проживання заявників відразу декількома фахівцями, що дуже спрощує її отримання та підвищує ефективність роботи. Так, з 50 звернень в ці два місяці - 13 звернень за правовою допомогою надійшло під час виїзних прийомів в селах Лиман та Білолісся. 29 квітня 2014 року виїзд відбувся в селі Білолісся - прийом вели юрист Центру права В.О.Ковпак спільно з керівником районного управління юстиції Л.Г.Семененко, приватним нотаріусом О.П.Монастирліу та студентом-стажером Ізмаїльського технікуму економіки і права С.Аргіровим.
Реагуючи на зростаючий запит селян щодо отримання актуальної правової інформації, юристи почали активніше впроваджувати таку форму роботи, як групові консультації. Протягом цих двох місяців проведено дві таких консультації, в яких прийняли участь 14 осіб. Так, 29 квітня 2014 року групову консультацію в приміщенні сільської ради в с. Білолісся Татарбунарського району провели начальник Татарбунарського районного управління юстиції Леонід Семененко та юрист Центру Олександр Ковпак. Основними питаннями стали проблемні аспекти укладення, виконання та розірвання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Участь в заході прийняло 6 жителів села, всім роздано примірний рекомендований шаблон договору оренди.
Аналізуючи звернення за останні два місяці, можна виділити основні проблемні питання. Зокрема, дуже часто юристи стикалися з повною або частковою відсутністю правовстановлюючих документів на право власності на земельні ділянки; допущених «неточностях», внесених до правовстановлюючих документів на земельні ділянки; практики перевірки прокурорськими працівниками судових рішень, що визнають право власності або право користування певними видами об’єктів нерухомості, поданих на державну реєстрацію до реєстраційної служби; затягування часу при отриманні витягу з Державного земельного кадастру; відсутності вільних земельних ділянок, по відношенню до яких можливо ставити питання про їх передачу у приватну власність; довготривале виготовлення проектними організаціями проектів відводу земельних ділянок, втрата повністю або частково наданої для цього документації.
Безперечно, значна частина звернень за правовою допомогою потребує підготовки документів до суду та представництва інтересів. З цими питаннями працює залучений адвокат Олександр Ковпак, хоча зростаюча кількість звернень ставить питання про залучення й інших фахівців. Успішних справ за час роботи зібралося чимало.
Так, до стаціонарної приймальні звернулася громадянка Д., мешканка міста Татарбунари, з питанням надання їй допомоги у вирішенні питання щодо визнання недійсними державних актів на земельні ділянки між нею та суміжним користувачем громадянкою С. З метою вирішення спору адвокатом було підготовлено та направлено до Татарбунарського районного суду позовну заяву, яка була вирішена по суті і державні акти визнані недійсними. Інший випадок торкається надання практичної правової допомоги жителю міста Татарбунари у вирішенні питання визнання права власності на будинок за набувальною давністю. Адвокатом було підготовлено позовну заяву до Татарбунарського районного суду, в результаті її розгляду громадянин Л. поновив своє законне право на належне йому майно.
Одним з напрямків роботи є постійний моніторинг та обговорення актуальних земельних проблем як в середовищі фахівців, так і серед простих землевласників чи студентів. Так, 18 квітня 2014 року партнер Проекту USAID АгроІнвест Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” спільно з Татарбунарським районним управлінням юстиції, на базі Татарбунарської центральної районної бібліотеки провела практичний круглий стіл для землевласників та фахівців в сфері земельних відносин Татарбунарського району Одеської області під назвою “Захист земельних прав жителів Татарбунарського району: результати, проблеми, перспективи”. В ході заходу, учасникам було представлено досвід впровадження проекту “АгроІнвест” на території Татарбунарського району протягом 2012 — 2013 років та презентовано подальші плани в цій сфері; обговорено доцільність та затребуваність наявних форм роботи та запропоновано нові інноваційні механізми захисту земельних прав громадян; зроблено необхідні акценти щодо проблемних питань земельного законодавства та його реального застосування. Крім того, надано базові практичні поради землевласникам щодо захисту порушених земельних прав, а фахівцям в сфері земельних відносин — рекомендації як мінімізувати та запобігти таким порушенням. Участь в заході прийняли 16 осіб - керівник Татарбунарського районного управління юстиції Леонід Семененко, юрист Центру Олександр Ковпак, керівник юридичного відділу Херсонської обласної організації Комітету виборців, експерт в сфері земельних відносин Олександр Токаленко, представники реєстраційної служби, органів державної влади та місцевого самоврядування, студенти Ізмаїльського технікуму економіки та права, землевласники, громадські активісти та журналісти.
Приємно, що проведена робота знаходить підтримку та розуміння з боку органів місцевого самоврядування. Білоліський сільський голова Татарбунарського району Одеської області Олександр Ліповий таким чином оцінив роботу в сфері захисту земельних прав: “Зважаючи на фінансовий та економічний стан, який склався у державі (що не дає можливості створити та фінансувати за рахунок місцевої громади правову допомогу), ми з радістю сприйняли запрошення до співпраці з боку проекту «АгроІнвест», Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» та Татарбунарського районного управління юстиції. Перші прийоми із залученням спеціалістів управління юстиції та адвоката вже дали свій позитивний результат. Мешканці села отримали можливість у вирішенні питань щодо підготовки та надання до відповідних державних органів документів з питань реєстрації прав на присадибні земельні ділянки. Деякі громадяни отримали можливість розпочати процедуру оформлення документів для подальшого звернення до суду щодо визнання укладених договорів на придбання житлових будинків та присадибних ділянок. Взагалі проблем досить багато, але є надія на їх вирішення через надання громадянам цивілізованої безоплатної правової допомоги. Ми надіємося надалі продовжити плідну співпрацю з нашими партнерами з питань надання якісної правової допомоги жителям нашої громади”.
Татарбунарський центр вторинних юридичних послуг
м. Татарбунари Одеської області
Адреса: 68100, Одеська область, м. Татарбунари, вул. В.Тура, 48, каб. 4 (в приміщенні Татарбунарського районного управління юстиції)
Запис за тел. (04844)32148, тел. м. (097)0785363
Нагадаємо, що на Півдні України функціонує програма ХОО КВУ та партнерів з Херсонської, Миколаївської та Одеської областей «Земельні права: консультування, правозахист та яскрава просвіта на півдні України». В рамках проекту функціонують 4 Центри юридичних послуг – Херсонський, Каховський (Херсонська область), Вознесенський (Миколаївська область), Татарбунарський (Одеська область). Юридична допомога надається безкоштовно сільським та міським жителям з земельних питань. Програма ХОО КВУ реалізується за підтримки Проекту міжнародної технічної допомоги «Агроінвест в Україні» (USAID).