незалежний спостерігач

Передвиборчі програми Ігоря Колихаєва та Володимира Сальдо: порівняльний аналіз

Сравнение программ Сальдо и Колыхаева
До другого туру виборів Херсонського міського голови вийшли Ігор Колихаєв та Володимир Сальдо. Яку політику вони проводитимуть в разі перемоги спрогнозувати складно. Адже перший, як і більшість представників його команди херсонцям поки що мало знайомі. А Володимир Сальдо керував містом 8 далеких років тому, за вже дуже «старої влади», і тому  не зрозуміло, як буде діяти в нових політичних реаліях.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Подарок від ЦВК: довідку про судимість можна й в електронному форматі

Сьогодні на семінарі з членами територіальних виборчих комісій ми обговорювали питання чи може бути належною електронна довідка про наявність (відсутність) судимості. Тепер, на запитання "Чи можна отримувати довідку про судимість в електронному форматі?" ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Політика » Успіх "іменних" партій та неоцінені голови ОТГ: ЗМІ аналізують результати виборів

Успіх "іменних" партій та неоцінені голови ОТГ: ЗМІ аналізують результати виборів


Остаточних результатів виборів у повному обсязі ще немає: десь йдуть перерахунки голосів, деякі учасники виборчого процесу намагаються відстояти свою правоту у судах. Але є попередні результати, які вже дозволяють зробити певні висновки.
Не тільки скромні показники провладної партії "Слуга народу", але й вражаючий успіх двох регіональних партій – такі головні результати місцевих виборів на Херсонщині - про це пише В'ячеслав Гусаков на сторінках інтернет-видання "Депо. Херсон"

Маленькі, але горді партії

"Головний результат цих виборів – і на Херсонщині, і загалом по Україні – низький рівень підтримки більшості загальноукраїнських політичних партій. Навіть таких, які працюють багато років і, здавалося б, повинні були мати якийсь стійкий рівень електоральної підтримки. Натомість можемо казати про те, це стосується і Херсонщини, і загальноукраїнського контексту, що люди, які претендують на вплив у регіонах, не пішли до лав відомих великих партій, а створили свої локальні політичні проекти, значна частина з яких мала успіх", – каже голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України (ХОО КВУ) Дементій Білий.

З експертом важко не погодитися. На Херсонщині створена народним депутатом України Ігорем Колихаєвим "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити!" отримала мандати в усіх радах області. Непоганий результат показала і "іменна" партія екс-мера Херсона і екс-нардепа від ПР "Блок Володимира Сальдо". Вона отримала представництво в обласній раді, Херсонській міськраді і кількох радах інших рівнів.

Щоправда, ще один місцевий проект, партія "Херсонці", яку спробував відродити депутат облради Василь Федін, зазнав фіаско, не подолавши, за попередніми даними, прохідний бар'єр до жодної ради.

Згідно з попередніми даними, Херсонську міську раду сформують такі політичні сили: "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити!" (22,96% голосів виборців), ОПЗЖ (14,31%), "Слуга народу" (12,97%), Блок Володимира Сальдо (11,54%) і ЄС (8,68%").

Також згідно з попередніми даними, перше місце на виборах до облради з результатом 20,6% здобула партія ОПЗЖ. Друге місце – у партії "Нам тут жити" – 18% голосів виборців. На третьому місці – "Слуга народу" з 15,1% голосів виборців. "Європейська солідарність" і "Наш край" набрали приблизно однакову кількість голосів: 9,5 і 9,3%, відповідно. Подолала п'ятивідсотковий бар'єр ВО "Батьківщина" – 7,6%.

Ігор Колихаєв, який є кандидатом на виборах Херсонського міського голови, у разі перемоги матиме "своїх" депутатів і у міськраді, і у облраді, і в інших радах в регіоні. Щоправда, результат "Нам тут жити!" не "тягне" на монобільшість у жодній раді. Результат Блоку Володимира Сальдо – також.  

Власне, згідно з попередніми результатами виборів, безперечної більшості в обласній, районних і міських радах не матиме жодна з партій. Напевне для ухвалення тих чи інших рішень будуть створюватися різні ситуативні конфігурації.

Голова ХОО КВУ вважає, що цей етап буде для регіональних партій і для депутатів від них свого роду іспитом. "Створені на Херсонщині локальні політичні проекти об'єднали людей, які мають зовсім різні погляди, іноді – діаметрально протилежні. Балотування у партійному списку розглядалося кандидатами як свого роду "патент" для отримання мандату. Якоїсь цементуючої ідеології там немає. Через це партійним лідерам, мабуть, доведеться миритися з тим, що у різних радах депутати від однієї й тієї ж партії поводитимуться по-різному. І навіть наявність імперативного мандату, на мою думку, не дуже допоможе врегулювати ситуацію, бо у нашвидкуруч сформованих регіональних партій майже немає "лавок запасних", – каже Дементій Білий.

На думку аналітика Громадського руху "ЧЕСНО" по Херсонській області Сергія Нікітенка, саме ситуативність формування місцевими політичними проектами кандидатського пулу і відсутність згуртованості – запобіжник проти феодалізації Херсонщини.

"У цих партіях – люди, які до цього перебували у лавах кількох партій з однією метою: стати депутатом чи головою якоїсь ради. Чекати абсолютної вірності і надійності від таких людей як мінімум наївно. Немає "моноліту", на який повинен спиратися потенційний феодал. Але певна небезпека є. Наприклад, у тому, що можновладці з феодальними схильностями, прикриваючись турботою про безпеку громадян, будуть створювати "кишенькові" парамілітарні формування: якісь муніципальні варти або дружини", – каже Сергій Нікітенко.

Другий тур виборів мера Херсона: "битва титанів"

Щодо виборів Херсонського міського голови, то їхній ймовірний другий тур буде цікавий тим, що, мабуть, вперше в історії міста у виборчому двобої братимуть участь люди, на честь яких названі політичні партії: Ігор Колихаєв і Володимир Сальдо. Їхні результат на виборах, які відбулися 25 жовтня, – відповідно 32% і 17,3%.

Така різниця зовсім не свідчить про великі шанси Колихаєва. Бо Сальдо розраховує на підтримку електорату ідеологічно близьких кандидатів, які не вийшли у фінал. А саме – висуванця ОПЗЖ Михайла Опанащенка, який завершив перегони на третьому місці з результатом 13%, і Василя Федіна (партія "Херсонці"), якого підтримали 3% виборців, що брали участь у голосуванні.

Потенційний електорат Колихаєва – херсонці, які хочуть бачити мером людину без минулого у міських владних структурах. Ці виборці – люди з різними поглядами: й ті, хто 25 жовтня голосував за ОПЗЖ, й ті, хто голосував за ЄС. Тому буде дуже цікаво подивитися, якою у другому турі буде передвиборча кампанія кандидата, щоб зберегти прихильність такої "різношерстої" спільноти. Гумові динозаври вже навряд чи допоможуть.

Але є й чинник, який може докорінно змінити ситуацію, – явка виборців. Під час цих місцевих виборів вона була рекордно низькою: 29% – у Херсоні і 32,39% – у Херсонській області.

Поразки першопрохідців

Один з сюрпризів цих виборів – поразки кількох дуже відомих і в області, і за її межами голів ОТГ, які були першопрохідцями децентралізації, і досвід яких був визнаний дуже вдалим. Зокрема, програли вибори голова першої на Херсонщині і однієї з перших в Україні Кочубеївської ОТГ Іван Дудар, голова ОТГ Асканія-Нова Віталій Свінцицький і голова Зеленопідської ОТГ Галина Лобунько. Вони були серед найкращих посадовців місцевого самоврядування на Херсонщині. Але 25 жовтня підтримки виборців не отримали.

В експертів є пояснення цьому. "Скоріше за все, така прикра ситуація виникла тому, що очікування людей від децентралізації були значно завищеними, і тому результати не усіх задовольняли. Часто виборцям неможливо пояснити, що голова ОТГ у тих умовах, в яких він працював, зробив усе можливе і навіть неможливе", – каже експертка з питань місцевого самоврядування, виконавча директорка Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленківська.

На думку експертки, найбільш ласими до популістських обіцянок виявилися мешканці великих громад, де жителі деяких населених пунктів, не усвідомлюючи реальної ситуації, вважають себе обділеними. "У більшості невеликих ОТГ (наприклад, Музиківській, Великокопанівській) перемогли у виборах голови, які започатковували ці громади і потім ефективно працювали. Бо у маленьких громадах люди ясніше бачать різницю між тим, що було, й тим, що вони мають зараз, бачать результати роботи керівника. Коли громада велика, то можуть не підтримати на виборах навіть дуже хорошого голову, бо певна частина людей вважатиме, що є якісь недоробки. При тому, що зроблено було колосально багато", – каже Оленківська.   

Стосовно міст, то вже точно відомо, що новим міським головою Каховки стане висуванець "Слуги народу" Віталій Немерець. Також змінилися мери у Скадовську і Олешках. У Скадовську на виборах переміг Олександр Яковлєв, який раніше обирався міським головою, в Олешках - Євген Рищук – фігурант справи про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк.

Зберегли свої посади міські голови Берислава (Олександр Шаповалов), Нової Каховки (Володимир Коваленко), Генічеська (Олександр Тулупов) і Голої Пристані (Олександр Бабич).

Остаточні результати виборів на Херсонщині згідно з календарним планом ЦВК мають бути встановлені до 6 листопада.  

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica