Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Більшість ситуацій дуже подібні: іменного запрошення не було, прийшли - а в списках немає... Прізвище змінила молода жінка, змінили місце реєстрації тощо. Це - зони ризику. В будь-якому випадку виборцю краще перевірити себе заздалегідь у списках виборців. Й, на жаль, не сподіватися на те, що дільнична виборча комісія зможе допомогти. Наприклад, ось історія з виборчої дільниці 650647. Молода жінка тричі (!) приносила до комісії копії своїх документів: паспорту, свідоцтва про шлюб. Й кожного разу на наступних виборах її прізвище не змінювали й у неї були проблеми із голосуванням... Іноді сімейні проблеми кардинальним чином впливають на можливість голосувати на виборах. Так, на виборчій дільниці № 650726 чоловік розповів нашому спостерігачу свою сумну історію: його колишня дружина зробила заяву в комісію, що він - моряк й тому його потрібно викреслити із списків. З того часу він не зважаючи на свої скарги так й не може знову "прописатися" у списку виборців.
Або ось випадок із розряду фантастичних: два виборця прийшли на виборчу дільницю 650763 (середня школа № 56) із іменними запрошеннями. А в уточнених списках цих двох виборці вже не було... На сусідній дільниці спочатку голосування пропав цілий під'їзд. Кілька виборців вистояли в черзі й повернулися розчаровані додому. А потім виявилося, що цей під'їзд був у в листах списку виборців, але у членів ДВК, які працювали за сусіднім столом.
А ось ще несподіваний випадок: виборець на виборчий дільниці № 650698 прийшла до відділу реєстру заздалегідь, до 19 травня, подала заяву про зміну місця голосування. Її прізвище мали внести в списки до дільниці. Сьогодні виявилося, що на дільниці її в списках не було. Їй пояснили це тим, що за день до виборів вона не прийшла і не перевірила себе у списку (!!!)
Виборець не повірила та сама намагалася подивитися у списку, але їй відмовили, сказав, що її там немає, і на неї не видано бюлетеня. Після того, як виборець подзвонила члену ОВК, член ОВК приїхала, і виборця знайшли в списках, і знайшли бюлетень (!!!)
Це вже нехлюйство членів дільничної виборчої комісії.
Майже аналогічна ситуація відбулася на виборчій дільниці в школі № 54. Виборець не зміг проголосувати, бо його не було у списках виборців. Але цей виборець, за професією хірург, а за станом души - активний громадянин став виясняти ситуацію та вирішив викликати міліцію. Після того, як він звернувся до КВУ, щоб ті допомогли й міліцію викликати, й зафіксувати "пропажу", аркуш з відсутньою частиною списку виборців знайшовся. Таким же чарівним чином "знайшлися" квартири від 33 по 150 по пр. Сенявіна, № 150, але, як констатував спостерігач КВУ, "знайшлися не повністю"... На дільниці № 650755 (вулиці 13 північна, будинки 78, 80, 103, 105) частині мешканців не виявилося у списках, хоча же зранку сусіди з будинку 107 проголосували.
Загалом, логіка часто не є зрозумілою. В деяких випадках виборців не має у списках на президентських виборах, в інших - на "мерських". Їх єднає одне: виборці не можуть проголосувати.
Серед "зниклих" будинків чи квартир спостерігачі КВУ зафіксували будинок по пл. Свободи № 3, частину квартир після 13 за адресою вул. Московська, 9/7, але чомусь у списку виборців, що голосують за міського голову. У Чорнобаївці зі списку виборців зникли непарні будинки по вулиці Жовтневої. Виникли й зовсім нерозуміння: виборець офіційно зареєстрована на вулиці 184 кілометр, а у виборчих комісіях ця вулиця зовсім невідома.
Більше всього викликає обурення факти, коли виборці намагалися зробити все по "процедурі", але "систему" не побороли. Так, молода мама, з донькою віком у півтори тижня (!) 19 травня у понеділок вистояли півтори години у черзі до Дніпровського відділу реєстру та здала заяву. Але сьогодні не змогла проголосувати.
Що робити? Ми, представники Комітету виборців України звертаємося до тих виборців, які зверталися до відділів реєстру виборців, а потім виявилося, що їх так й не має у списках виборців: ми допоможемо Вам написати скарги до правоохоронних органів, щоб ваші порушені права виборців були поновлені.
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый