Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Процес пішов
Щоб про це дізнатися, юристи громадської приймальні Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я направили інформаційні запити до відповідних органів.
– Задум зі ЦНАПами дуже хороший – в одному місці людина отримує всі адмінпослуги від держави. З їх переліком можна ознайомитися на стендах або через Інтернет. Усе максимально спрощується. Забирається корупційна складова, зникають черги. За законом ЦНАПи повинні були з'явитися ще кілька років тому. А торік вони мали б узяти на себе функції з оформлення паспортів, чим до цього займалася міграційна служба. Ми хотіли вивчити, наскільки ЦНАПи до цього готові, – розповідає керівник громадської приймальні Фонду милосердя Наталя Козаренко.
І що ж отримали у відповідь? Наприклад, за повідомленням Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, на Херсонщині створено 22 ЦНАПи, але надання тих самих послуг розпочали у 15 центрах: Херсоні, Каховці, Голій Пристані, Білозерському, Великоолександрівському, Великолепетиському, Верхньорогачицькому, Горностаївському, Іванівському, Каланчацькому, Каховському, Нижньосірогозькому, Нововоронцовському, Новотроїцькому та Скадовському районах. Це станом на листопад минулого року.
Відповіді надійшли і з районів. Питання задавалися усім однакові. Проте відповідали на них порізному. Наприклад, Нововоронцовський район був небагатослівним. У декількох рядках повідомлялося, що ЦНАП працює щодня, окрім неділі. Центр розташований на 1 поверсі будівлі нововоронцовського відділення новокаховської об’єднаної податкової інспекції. Там людина може оформити паспорт громадянина України та закордонний. А от Каховський район розписав усе детально. Місцевий ЦНАП поки що не оформлює закордонні паспорти. А приміщення частково відповідає Постанові КМУ, але розглядається питання щодо його розширення. Центр – на другому поверсі, поряд із будівлею – безкоштовна автостоянка. Поруч розташована міграційна служба, управління Держземагентства та Пенсійний фонд. За 500 метрів – автостанція. До відповіді з Генічеського району додавався ще перелік з більше ніж 60 видів адміністративних послуг, які надає місцевий ЦНАП.
Проблеми – є
У Білозерському районі ЦНАП на другому поверсі районного будинку культури. На першому – встановили кнопку виклику адміністратора для людей з особливими потребами. На сайті райадміністрації можна ознайомитись із графіком роботи та переліком послуг.
Відвертою була відповідь з Чаплинського району. Там Центр надання адміністративних послуг відкрили 1 серпня 2014 року. А 6 листопада того ж року затвердили перелік адмінпослуг. Усю необхідну інформацію можна знайти на сайті Чаплинської райадміністрації. Станом на 25 листопада ЦНАП не був готовий надавати адміністративні послуги з декількох причин. Поперше, технічні характеристики приміщення не відповідають вимогам, затвердженим Постановою Кабміну. Подруге, там не було належногого матеріальнотехнічного забезпечення. Окрім цього, на законодавчому рівні не прописані механізми та процедура взаємодії між центрами та структурами міграційної служби. Зокрема, не вирішене питання створення баз даних та їх передача центрам. Крім того, потребує роз’яснення процедура надання адмінпослуг для вимушених переселенців. А для вирішення проблемних питань потрібно фінансування та внесення змін до законодавства.
Інші реалії
– Коли ми виїхали на місця, то стикнулись із зовсім іншим баченням. ЦНАПи виявились просто не готовими надавати послуги. Поперше, приміщення. Вони маленькі. Подруге – кадри. Люди просто не готові до такого потоку відвідувачів. Співробітники розповіли, що їх майже не навчають . Є єдиний, визначений законом, стандарт. На місцях же все робилося по-іншому, – розповідає Наталя Козаренко.
Наприклад, ЦНАП у Новій Каховці. Там просторе приміщення, співробітники проходили навчання, регулярно звертаються за консультаціями до Державної міграційної служби (ДМС). Це все налагоджено. Але самі жителі міста не знають, що в ЦНАПі можна оформити внутрішній паспорт, вклеїти фотографію. І продовжують іти до міграційної служби. У результаті – довгі черги.
– До проведення моніторингу ми залучали місцевих жителів. Тому що дуже важливо, щоб контроль діяльності державних органів здійснювався постійно, особливо у віддалених районах. Тому що в Херсоні більш професійно підготовлені кадри, тут багато громадських діячів. І чиновники знають, що будьяка їх помилка дуже швидко стане надбанням громадськості. І в Херсоні ми не стикалися з такими порушеннями, які ми бачили в районах. До того ж, з часом оформлення закордонних паспортів також передадуть в ЦНАПи, і ми теж зіткнемося зі схожою ситуацією. Дуже не хочеться, щоб це проходило під гаслом “Хотіли як краще, а вийшло як завжди”, – каже керівник громадської приймальні.
Вихід – є
Спеціалісти виявили декілька видів проблем у роботі Центрів. Їх умовно можна поділити на три види. Перші залежать і вирішуються на рівні місцевих представництв Державної міграційної служби і ЦНАПів. Вирішення інших – залежить від районної влади. Наприклад, якщо під ЦНАП виділяють третину п'ятиметрової кімнати, то це вже неправильно. Тому що потрібно розраховувати, що багато людей будуть туди звертатися. І розташовуватися він повинен у зручному місці. Тому потрібно виділяти кошти на благоустрій відповідного приміщення. Але з фінансами, як завжди, проблеми. Треті ж проблеми можна вирішити лише на законодавчому рівні. І для всіх цих рівнів юристи розробили рекомендації.
– Виникає дуже багато питань по роботі з кримчанами та переселенцями зі Сходу. Ми підписали договір із ДМС області. І коли людина потребує додаткової правової допомоги, вони рекомендують людям звертатися до нас в приймальню. Дуже багато звернень було саме від кримчан. Для людей, які зберегли на півострові українське громадянство, усе складніше його зберігати, – каже Наталя Козаренко.
Проте є у юристів і рекомендації, які не потребують грошей. Наприклад, встановити чіткий графіка роботи, обідньої перерви та наповнення інформаційних стендів.
За словами Наталі Козаренко, всі рекомендації вони планують озвучити на підсумковому круглому столі. Щодо пропозицій по зміні законодавства, то просувати ці ідеї вони будуть спільно з коаліцією громадських організацій.
Моніторинг на цьому не завершується. Його постійно будуть проводити місцеві активісти. А громадська приймальня обласного Фонду милосердя та здоров’я продовжить консультувати усіх, хто стикнувся з порушеннями в органах Державної міграційної служби та ЦНАПах.
У Херсонській області триває реалізація проекту Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я "Підвищення рівня прозорості діяльності та доступності адміністративних послуг Державної міграційної служби в Херсонській області" за підтримки Проекту "Посилення спроможності місцевих ОГС в Миколаївській та Херсонській областях", який реалізується МО "Нова генерація" у партнерстві з "Центром сприяння громадянській участі" та "Інститутом аналізу політики та стратегій" за фінансової підтримки Європейського Союзу.
P.S. Адреса громадської приймальні Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я: м Херсон, вул. Фрунзе, 2, оф. 19, вівторок, четвер з 1000 до 1500. Попередній запис за телефонами (0552) 496003, 0667909021.
Олена Піменова,
«Вгору»
"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый