незалежний спостерігач

«Це книга-пам’ять і книга-повага»: В Києві вийшло унікальне історико-культурне видання з історії кримськотатарського народу


«Це книга-пам’ять і книга-повага»: інтерв’ю з керівником проєкту «Календар пам’яті» про унікальне двомовне видання з історії Криму.
Нещодавно у Києві презентували унікальне історико-культурне видання — «Календар знаменних і пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу». Унікальність цього проєкту — у поєднанні наукової точності, візуальної культури та глибокої поваги до національної спадщини. Ми поговорили з керівником проєкту Ібрагімом Сулеймановим про зміст, структуру, команду та виклики, з якими довелося стикнутись. Тим паче, що протягом року, ми періодично намагалися висвітлювати як саме просувається цей проект.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » Заповіт можна оскаржити!

Заповіт можна оскаржити!

До приймальні Вознесенського центру вторинних юридичних послуг, що функціонує в рамках проекту “Земельні права: консультування, правозахист та яскрава просвіта” за підтримки USAID АгроІнвест, звернулася особа з таким питанням:

Після смерті батька мені стало відомо, що він заповів будинок із земельною ділянкою тільки моїй сестрі, хоча в мене є заповіт в якому він заповідає нам цей будинок в рівних частках. Чи можу я оскаржити цей заповіт. Якщо так, то скільки в мене є часу, щоб подати позов про визнання заповіту недійсним?

Юрист центру роз’яснив  клієнту, яким чином можна вийти із цієї ситуації і розповів покроковий алгоритм дій.

Якщо ви потрапили у схожу ситуацию, для подання позову у Вас є три роки. Це загальний строк позовної давності. Обчислювати його треба з дня, коли Ви довідалися або могли довідатися про порушення свого права. Але не раніше ніж з дня відкриття спадщини, бо саме із цього дня згідно ст. 1223 Цивільного кодексу України заповіт набуває чинності.

Але звернутися до суду з позовом про визнання заповіту недійсним Ви можете і після закінчення трирічного строку позовної давності. Оскільки згідно з ч. 2 ст. 267 ЦКУ «Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності». А  ось якщо відповідач у суді подасть заяву про застосування позовної давності, тоді суд має право відмовити у позові.

Додаємо зразок Позовної заяви про визнання заповіту недійсним.

Зразок позовної заяви 
про визнання заповіту недійсним
(підготував Трандафіл В.І.)


До Вознесенського міського суду Миколаївської обл.
56500, м. Вознесенськ___

Позивач:   ___________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
яка проживає за адресою: ______________________
номер засобів зв’язку: _________________________

Відповідач:    ________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
яка проживає за адресою: ______________________
номер засобів зв’язку: _________________________


ПОЗОВНА ЗАЯВА 
ПРО ВИЗНАННЯ ЗАПОВІТУ НЕДІЙСНИМ



«____» ______________ р. мій батько _____________________ (ПІБ) склав заповіт, яким заповів мені та моїй сестрі в рівних частках свою квартиру, яка знаходиться за адресою: __________________________________________________________________________, що підтверджується доданою до заяви копією заповіту.

«____» ______________ р. заповідач помер. Після його поховання, отримавши свідоцтво про смерть, я звернувся до нотаріуса _________________________________ (вказати назву нотаріальної контори та ПІБ нотаріуса) із заявою про прийняття спадщини. Але нотаріус повідомив мене, що мій батько за місяць до смерті склав інший заповіт, в якому вищезазначене майно заповідав виключно моїй сестрі ______________________________ (вказати ПІБ). Від неї я  отримав копію цього заповіту. Заповіт був посвідчений «___» _______________ р. __________________________ (вказати назву нотаріальної контори та ПІБ нотаріуса).  (Копія заповіту додається).

Вважаю, що згаданий заповіт є недійсним з таких причин. За два місяці до смерті батько переніс ішемічний інсульт, який вплинув на її психічний стан. Після стаціонарного лікування він проходив обстеження у лікаря-психіатра та лікаря-невропатолога. (довідки додаються).

Як мені стало відомо від сусідів батька ________________________ (вказати ПІБ) в день посвідчення останнього заповіту батько їх не впізнавав, не міг пригадати, хто вони. А вони прожили разом на одному поверсі 15 років.. Це дає мені підстави вважати, що через хворобу він не сприймав дійсність і не міг керувати своїми діями.

Відповідно до ч.1 ст. 225 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) «правочин який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені».
Окрім цього, згідно з ч.2 ст. 1257 ЦКУ «за позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі».

Оскільки, заповіт від «____» __________________ р. (вказати дату) порушує мої права, як спадкоємця, я є  зацікавленою особою, яка має право на позов. Окрім того, відповідно до ст. 15 ЦКУ кожна особа має право на захист свого цивільного права, а одним зі способів захисту згідно ч.2 ст. 16 ЦКУ є визнання правочину недійсним.
На підставі зазначеного вище, керуючись ч.1 ст.88, п.5  ч.6 ст.130, ч.1 ст.132, ст.143, п.2 ч.1 ст.145 Цивільного процесуального кодексу України,

ПРОШУ СУД:

1. Визнати недійсним заповіт ____________________ (ПІБ)  від  «___» _____________ р.
2. Стягнути з відповідача на мою користь суму судового збору в розмірі _________ грн.
3. Під час попереднього судового засідання вирішити питання про:
призначення судово-психіатричної експертизи для вирішення питання про можливість _________________ (ПІБ батька) усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент складення заповіту;
виклик до суду свідків: __________________________ (ПІБ та адресні дані сусідів).


До позовної заяви додаються:
1. Копія позовної заяви – 1 прим.
2. Оригінал та копія квитанції про сплату судового збору.
3. Копія свідоцтва про смерть заповідача – 2 прим.
4. Копія заповіту на користь відповідача – 2 прим.
5. Копія заповіту на користь позивача – 2 прим.
6. Копія довідки про останнє постійне місце  проживання заповідача - 2 прим.
7. Копії правовстановлюючих документів на заповідане майно




Підпис      ________________ /_______________________/

«___» ___________________ р.

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica