незалежний спостерігач

Ібрагім Сулейманов: Ворог, апелюючи до статті про колабораціонізм, говорить кримчанам, що їм в Україну не треба тому що всі опиняться за ґратами

В гостях у "Політичної Херсонщини" відомий громадський діяч, медійник Ібрагім Сулейманов. Це вже четверта зустріч й вже перетворилася на добру традицію.  Й ми говоримо про Крим, Херсон і чим живе громада кримських татар в такі складні часи.

Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Колонки » Катерина Пономаренко » Як тепер мешканці окупованих територій отримують довідки у Херсоні

Як тепер мешканці окупованих територій отримують довідки у Херсоні

Про ситуацію розповіли юрист громадської приймальні УГСПЛ на базі "ГО "Альменда" (безоплатна правова допомога для мешканців Криму) Ганна Рассамахіна, суддя палати з розгляду цивільних справ Геннадій Семиженко, начальник головного територіального управління юстиції в Херсонській області Роман Гасанов, начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Олена Клименко

Інформаційна довідка: Реєстрація народження і смерті, які сталися на території України, проводяться органами РАЦС на підставі чітко визначеної процедури та переліку документів - медичних довідок про народження і смерті. Це довідки встановленого зразка, затверджені Міністерством охорони здоров'я України.

На тимчасово окупованих територіях Криму, Донецької та Луганської областей таких довідок не видають. У Криму видають довідки російського зразка, в Донецькій і Луганській області довідки українського зразка, але зі штампами «ДНР» і «ЛНР». На підставі цих документів українські органи РАЦС не можуть внести запис до електронного реєстру та видати свідоцтва державного зразка. Негативні наслідки цього очевидні. Не можна вступити у спадок, отримати соціальні виплати на дитину, та й взагалі підтвердити спорідненість батьків з власною дитиною.

Як розповіла юрист громадської приймальні УГСПЛ на базі "ГО "Альменда" (безоплатна правова допомога для мешканців Криму) Ганна Рассамахіна, всі документи, прийняті і видані окупованою владою на тимчасово окупованих територіях (в Криму і Донецькій та Луганській областях) є незаконними і не можуть прийматися органами влади України в якості підстави для виникнення якихось юридичних фактів. Ця проблема виникла відразу з моменту окупації.

У результаті тривалої роботи правозахисних організацій і державних інститутів були прийняті зміни до Цивільного процесуального кодексу України, ст. 257-1. Це стаття про спрощений визнання фактів народження і смерті на тимчасово окупованих територіях.

«Нововведення в тому, що звертатися можна в будь-який суд України, звертатися може як родич того, хто помер або народився, так й інші зацікавлені особи, наприклад бабуся новонародженого. Це також спрощує процедуру, бо часто молоді батьки не мають можливості звертатися в суд, І третє – такі заяви розглядаються невідкладно, тобто відразу після подачі заяви. А після її розгляду можуть наступити всі правові наслідки народження і смерті за українським законодавствам, тобто можна вступати в спадщину після смерті спадщинодавця, а дитина стає повноправним громадянином України», - розповіла Ганна Рассамахіна.

Правозахисники, які займалися адвокацією цих змін, боялися, що ця процедура не почне працювати: заяви не будуть розглядатися так швидко, як потрібно, виникнуть складнощі. Але процедура запрацювали, суди дійсно виконують вимоги цієї статті. На сьогодні в реєстрі судових рішень України вже близько 2000 рішень, винесених в порядку ст. 257-1. 182 з них – по Херсонській області.

Як зазначила Ганна Рассамахіна, у неї виникло питання щодо відказів визнанні факту народження або смерті, яких в реєстрі судових рішень вона не знайшла жодного. Це значить, що або всі хто звертаються, звертаються обґрунтовано, або спрощена процедура не дозволяє в повній мірі дослідити докази й встановити цей факт. Це, за словами правозахисниці, наштовхує на роздуми, чи не виявиться через декілька років, що декі свідоцтва були видані декількома судами України.

Начальник головного територіального управління юстиції в Херсонській області Роман Гасанов зазначив, що ця проблема зі свідоцтвами виникла вже давно і добре, що завдяки нововведенням в законодавство з’явилася можливість допомогти громадянам України, які потрапляли в таке становище.

«Ми дуже раді цим нововведенням, тому що це на законодавчому рівні спростило нам роботу, це підстраховує наших співробітників, бо вони діють законно в першу чергу. Хоча, звісно, створюються деякі незручності у вигляді завантаженості як судової системи, так і нашої», - прокоментував Роман Гасанов.

Начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Олена Клименко розповіла про практичне користування документом.

«Для нас це дуже добре, тому що ми користуємося документом, який є підставою, на яку ми спираємося, і це – рішення суду. І нас не треба думати, легітимна довідка чи ні, підроблена вона чи ні. З 24 лютого по 31 березня звернулася 161 людина. Більше всього звертаються за реєстрацією смерті і в основному кримчани. 131 людина звернулася з рішенням суду про народження», - розповіла Олена Анатоліївна.

Також вона зазначила, що перед тим, як громадяни йдуть в суд, вони все одно звертаються до відділів державної реєстрації актів цивільного стану і отримують письмову відмову для судів, адже актових записів в реєстрі дійсно нема. Потім люди приходять вже з судовим рішенням. Більше всього звернень по області – в Генічеську та Херсоні.

Ну думку судді палати з розгляду цивільних справ Геннадія Семиженка, це форс-мажорна ситуація, коли стаття, про яку йде мова, не зовсім ідеальна з юридичної і правової точки зору. Такі справи внесені до справ окремого впровадження, коли люди звертаються до суду за встановленням факту, який не можна встановити іншим порядком. Інший порядок передбачено нормою Сімейного кодексу, коли проводиться реєстрація народження або смерті – це проводять відповідні державні органи. Але зараз вони не можуть провести таку реєстрацію, оскільки ті документи, яку подаються для реєстрації, не відповідають чинному законодавству, не є легітимними на території України.

«Але тут парадокс в тому, що державні органи не можуть здійснити реєстрацію з підстав невідповідності документа, але на підставі цих же документів суди мають виносити рішення про відповідність тих чи інших фактів. Зазвичай люди, які приїжджають, не мають інших документів, мають тільки медичну довідку або її копію, яка видана нелегітимними на території України органами, і суди йдуть на зустріч», - зазначив суддя.

Геннадій Семиженко зазначив, що до Генічеського суду надійшло 60 заяв, з них 50 розглянуто, всі задоволено. Також звертаються до Каланчацького суду – 8 заяв, 7 з них розглянуто. До Новотроїцького суду – 37 заяв, 33 розглянуто. І до Чаплинсього – 17 заяв, 12 розглянуто. І, звісно, звертаються до Херсонського, більше за все до Дніпровського суду. Жодне рішення з цього приводу не було оскаржене.

«Короткі терміни розгляду справи – не проблема, бо люди, які приїжджають, зазвичай не мають багато часу, іноді їм навіть нема де переночувати. Тому є певні складнощі. Наприклад, в Генічеську було відкладено 2 справи у зв’язку з хворобою судді, яка потребувала стаціонарного лікування, тому справи будуть розглянуті в понеділок. Розподіл справ електронний, не можна передати іншому судді», - також прокоментував суддя палати з розгляду цивільних справ.

За підсумками прес-конференції можна зробити висновок, що нова норма Цивільного процесуального кодексу виконується, хоча і має деякі не недоліки та може бути використана в корисливих цілях деякими громадянами, наприклад, тими, які хочуть уникнути кримінальної відповідальності. Але поки що нарікань ані у державних органів, ані в судів нема.

Повний відео-запис прес-конференції:


Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica