незалежний спостерігач

«Це книга-пам’ять і книга-повага»: В Києві вийшло унікальне історико-культурне видання з історії кримськотатарського народу


«Це книга-пам’ять і книга-повага»: інтерв’ю з керівником проєкту «Календар пам’яті» про унікальне двомовне видання з історії Криму.
Нещодавно у Києві презентували унікальне історико-культурне видання — «Календар знаменних і пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу». Унікальність цього проєкту — у поєднанні наукової точності, візуальної культури та глибокої поваги до національної спадщини. Ми поговорили з керівником проєкту Ібрагімом Сулеймановим про зміст, структуру, команду та виклики, з якими довелося стикнутись. Тим паче, що протягом року, ми періодично намагалися висвітлювати як саме просувається цей проект.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » «Нижні Сірогози.Сity» та «Каховська зоря» - гендернонайчутливіші видання Херсонщини у серпні

«Нижні Сірогози.Сity» та «Каховська зоря» - гендернонайчутливіші видання Херсонщини у серпні


У серпневому моніторингу рівня гендерної чутливості районних медіа Херсонської області взяли участь 5 інтернет-видань: «Новий візит», «Іванівка.info», «Нижні Сірогози.City», «Нова Каховка.City», «05542 Олешки online» та 5 друкованих видань: «Придніпровська зірка», «Рідний край», «Сільські новини», «Трудова слава» та «Каховська зоря».
Загалом було розглянуто 229 публікацій. Мета моніторингу проаналізувати кількість жінок і чоловіків як експерток і експертів та героїнь і героїв херсонських медіа, наявність стереотипних образів, сексизму в журналістських матеріалах, тематичних статей. Перша хвиля відбулася в лютому, друга у квітні, а третя у червні 2020 року.  
Загальна представленість жінок у друкованих і онлайн-виданнях Херсонщини у серпні 2020 року становить близько 32%. В інтернет-виданнях та друкованих медіа жінки були експертками та героїнями  у питаннях освіти, волонтерства, медицини та соцполітики. Чоловіки були експертами та героями у сфері роботи органів місцевого самоврядування, медицині та криміналі.

Публікації COVID-19
Темою журналістських матеріалів була статистика захворювання на Covid-19. Напередодні першого вересня з’явилися  статті про те, як планується навчання школярів в період епідемії. Херсонщина знаходиться «зеленій зоні» і не входить до переліку областей із жорсткими умовами карантину. Загалом матеріалів про Covid-19 було значно менше, ніж в попередніх моніторингах.  В онлайн-виданнях чоловіки були експертами у 100% випадків. Найчастіше вони коментували питання у сфері політики та медицини. У друкованих ЗМІ – в 50% випадків. У статті Інтенет-видання «Нова Каховка.City» під заголовком «Ковід косить чоловіків» журналісти подавали статистику виявлених випадків у чоловіків за один день. При чому до того дня і наступного дня підтверджені випадки були також і у жінок.   
 
Загалом в інтернет-виданнях думку жінок наводили в матеріалах на теми освіти, волонтерства та екології (100%), 75% – у публікаціях про культуру та 67% - економіку.  Найнижча представленість експерток – у темі криміналу 20%.

 

На сайті «05542 Олешки online» жодної інформації, де жінки фігурували б як експертки або героїні, не було. Сайт перетворився на рупор Олешківського міського голови, де розміщуються новини лише про нього.

У новинах видання «Нова Каховка.Cіty» чоловіки і жінки представлені майже порівну: 56% експерток і 44% експертів, 52% героїнь і 48% героїв.

 
Найбільша кількість героїнь – у повідомленнях сайту «Іванівка.info» (100%) та «Нова Каховка.Cіty» (52%), однак у першому виданні відсутні експертки, хоча в другому їх найбільше - 56%. Немає експерток та фемінітивів у виданні «Іванівка.info». 33% вживають фемінітиви видання «Новий візит» та «Нижні Сірогози.City».

Найбільша кільсть маскулунітивів (назви посад, професій, виду діяльності жінок у чоловічому роді) у виданні «Нова Каховка.City» Наприклад: Заступник голови комісії – Злипухіна Наталя; міністр соціальної політики Марина Лазебна; генеральний директор Центру Олена Ходорковська; заступник директора БДТ Ольга Ганжа. директор Ірина Лісовська; кореспондент Укрінформу Ірина Староселець; депутат Новокаховської міської ради Діана Іваннікова.

Загалом в онлайн-виданнях назви професій, посад, зайнятості жінок у жіночому роді (фемінітиви) вживані у 25% випадків. Цей показник нижчий за квітневий на 15%.

Відповідно до отриманих даних найбільш гендерночутливим онлайн-виданням Херсонщини у серпні стали «Нижні Сірогози.City» (40%), на другій позиції - «Нова Каховка.Cіty» (37%).

 
 
У друкованих медіа жінки як експертки фігурують у 24% випадків, а героїні – у 33%. Найчастіше вони коментували соціальні теми та питання освіта та науки (100%), порівну з чоловіками культуру/релігію, економіки та бізнесу (33%). Зовсім не представлені жінки- експертки у темах медицини, спорту, війни, екології та кримінальних хронік.
Найбільша представленість героїнь на сторінках газет зафіксована у матеріалах на тему освіти (100%), медицини (75%), культури (53%). Однаково з чоловіками як героями – в публікаціях на економічну тематику.
Не згадують про жінок-героїнь у матеріалах на тему соцполітики, спорту, війни, волонтерства та екології.  Чоловіки були героями публікацій переважно на теми криміналу, політики та спорту.   
 

Лише три видання використовували фемінітиви: «завідуюча», «волонтерка», «директорка», «підприємиця», «громадська активістка». Із них 75% фемінітивів – у матеріалах «Каховська зоря», у публікаціях «Сільських новин» – 67%.
 
Згідно цих даних гендернонайчутливішим друкованим видання у червні стала «Каховська зоря» (37%) та «Сільські новини» (36%)
 


Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Херсонщини у серпні склав 33%. Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.
Експертка з моніторингу – Оксана Жіляєва

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews


Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica