незалежний спостерігач

«Це книга-пам’ять і книга-повага»: В Києві вийшло унікальне історико-культурне видання з історії кримськотатарського народу


«Це книга-пам’ять і книга-повага»: інтерв’ю з керівником проєкту «Календар пам’яті» про унікальне двомовне видання з історії Криму.
Нещодавно у Києві презентували унікальне історико-культурне видання — «Календар знаменних і пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу». Унікальність цього проєкту — у поєднанні наукової точності, візуальної культури та глибокої поваги до національної спадщини. Ми поговорили з керівником проєкту Ібрагімом Сулеймановим про зміст, структуру, команду та виклики, з якими довелося стикнутись. Тим паче, що протягом року, ми періодично намагалися висвітлювати як саме просувається цей проект.
Детальніше

Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог

Барабани радості або кілька слів про українське відродження

Я назавжди запам'ятав як на початку 90-х років на якусь херсонську філологічну конференцію прийшла із доповіддю талановита викладачка з української філології Херсонського державного університету Наталія Чухонцева з купою книжок. Й замість вступу почала ці ...
Детальніше
Політична Херсонщина » Суспільство » Тягинська громада Херсонської області навчається інструментам демократії участі та залученню громадян

Тягинська громада Херсонської області навчається інструментам демократії участі та залученню громадян

Продовжується курс навчання активістів Тягинської громади – членів Громадської ради з відновлення.  В останні дні літа відбувся  онлайн-тренінг з теми "Інструменти  місцевої демократії, залучення громадян та громадська активність. Складання плану   публічних консультацій». 

Мета тренінгу: підвищити  знання та навички представників дорадчо-консультативних органів щодо інструментів місцевої демократії, різних форм безпосереднього  самоврядування та  залучення громадян;  підготовка плану консультацій з громадськістю.
Тренінг провів Дементій Білий, експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД). 

На тренінгу  учасники дізналися про законодавчі основи залучення громадян, нові правила в залученні громадськості до вирішення питань місцевого значення, про новели Закону України про народовладдя в місцевому самоврядуванні, про нові процедури демократії участі, про  публічні консультації та бюджетні слухання, про необхідність Статуту громади. 
Корисна інформація для читачів з теми тренінгу 

Правові підстави участі громадян, сформульовані в міжнародних та національних документах: Міжнародний пакт ООН про громадянські і політичні права, Європейська хартія місцевого самоврядування, Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція), Конституція України; Закони України («Про місцеве самоврядування в Україні», «Про органи самоорганізації», «Про громадські об'єднання», «Про доступ до публічної інформації», «Про публічні консультації» та інші); Указ Президента України від 27.09.2021 № 487/2021 «Про Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки»; Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» від 9 травня 2024 року; Розпорядження КМУ «Про затвердження плану заходів до 2024 року щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки»; Постанова КМУ № 996 від 2010 р. Із змінами «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики»; Розпорядження військових обласних, районних,  та сільських адміністрацій; місцеві НПА, стратегія розвитку громади.
Забезпечення ефективних процедур участі громадськості під час вирішення питань місцевого значення  - це одне з основних завдань місцевих рад: обов’язкове затвердження у кожній територіальній громаді її Статуту; сприяння запровадженню публічних консультацій з громадськістю;  сприяння включенню до регламентів місцевих рад обов'язкових процедур забезпечення інформаційної прозорості і відкритості. 

Під час інтерактивних сесій учасники  тренінгу обговорювали наступні питання: 
•    Які форми інформування громадян з боку влади ви знаєте? Які форми інформування застосовувалися у Вашій громаді?
•    Які форми консультування, що проводить місцева влада, можете назвати? Які форми консультування застосовувалися у Вашій громаді?
•    Назвіть можливі форми діалогу влади та мешканців громади? Що застосовувалося у Вашій громаді?
•    Які ви знаєте форми партнерства? 

Значення громадської участі для місцевої демократії неможливо переоцінити: від нього залежить забезпечення відповідальності та контролю за діяльністю органів влади; підтримка прозорості та відкритості процесів прийняття рішень; вплив громадськості на формування політики та планування розвитку; підсилення громадської солідарності та взаємодопомоги. 

Статути територіальної громади необхідно затвердити всім громадам в Україні до 1 січня 2027 року треба затвердити. 

Основні форми  демократії участі, закладені в законі про місцеве самоврядування: 
-    Громадські слухання
-    Загальні збори громадян
-    Місцеві ініціативи
-    Органи самоорганізації населення 
-    Місцевий референдум

Додаткові форми  демократії участі: 
•    Публічні консультації 
•    Громадські  обговорення
•    Громадські Ради та колегії 
•    Громадські організації та їхні проекти і програми
•    Інститут радників (помічників) 
•    Соціальне партнерство – конкурси проектів, соціальне замовлення
•    Інформаційно-просвітницькі  та навчальні програми для членів громади та ОМС
•    Громадські благодійні акції з боку НУО та влади (можна спільно)
•    Звернення, петиції, меморандуми, заяви, інформаційні запити від НУО до органів влади
•    Громадські приймальні, юридичні клініки, консульт пункти, «гарячі лінії»,
•    Стратегічне планування розвитку міста – спільно влада та громада 
•    Діалогові платформи, зустрічі влади та громади.
•    Використання ефективності  відділів  зав’язків із громадськістю та зі  ЗМІ 
•    Акції прямої дії -  протесту чи підтримки
•    Скринька для пропозицій громадян 
•    Соціологічні дослідження громадської думки
•    Звернення та інформаційні запити 
•    Електронні петиції 
•    Бюджет участі 
•    Громадська експертиза
•    Доручення виборців
•    Толоки, інші види громадської роботи; тощо.
Публічні консультації забезпечують право мешканців громад брати участь в обговореннях, організованих органами місцевого самоврядування, шляхом внесення пропозицій щодо вирішення питань місцевого значення.

20 червня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про публічні консультації», в якому прописані принципи їхнього проведення:  
1.  Закріплює принципи проведення публічних консультацій: участі та відкритості, прозорості, доступності, підзвітності, дієвості, пропорційності. 
2.    Передбачає обов’язковість проведення публічних консультацій, що, зокрема, включає звітування про:
•    заходи, проведені в межах публічних консультацій;
•    пропозиції, що надійшли до суб’єкта проведення публічних консультацій за результатами цих консультацій;
•    врахування або відхилення пропозицій з обґрунтуванням прийнятого рішення.
•    Порядок організації проведення публічних консультацій органами місцевого самоврядування визначається відповідною місцевою радою.

Громадські ради – двигун процесу публічних консультацій

Саме Громадська рада відповідно до покладених на неї завдань готує та подає органу виконавчої влади пропозиції до орієнтовного плану проведення консультацій з громадськістю, про залучення представників заінтересованих сторін; про обов’язкові для розгляду пропозиції, висновки, аналітичні матеріали щодо вирішення питань у відповідній сфері, щодо підготовки проектів нормативно-правових актів. Громадська рада проводить громадський моніторинг  пропозицій та зауважень громадськості, забезпечення прозорості та відкритості  діяльності влади. 

Орієнтовний план публічних консультацій – головний документ планування залучення громадян, він  складається щороку з урахуванням пропозицій Громадських рад. 

Обов’язкові публічні консультації щодо проектів нормативно-правових актів:
•    стосуються конституційних прав, свобод та обов’язків громадян;
•    стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища;
•    передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері;
•    визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у тому числі проекти програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання;
•    визначають порядок надання адміністративних послуг;
•    стосуються найменуванню та перейменуванню;
•    стосуються витрачання бюджетних коштів (звіти головних розпорядників бюджетних коштів за минулий рік).

Матеріал підготовлено в рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови»   за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Галина Бахматова 

Наше відео

Про нас

"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.

Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны (0552) 34-44-26, (066) 100 8191 
E-mail: polit.kherson@gmail.com

Редактор сайта Дементий Белый

розроблено - photografica