Дементій Бєлий,
редактор "Політичної Херсонщини",
політолог
Капітану судна – громадянину Турецької Республіки Дюндару Озюнтюрку, було повідомлено про підозру у скоєнні злочину, але він не був затриманий і безперешкодно покинув Україну. А вже у квітні 2015-го оголошений СБУ у розшук. За санкцією статті 332-1 УКУ ( порушення порядку в’їзду/виїзду на/із тимчасово окуповану територію України) капітану загрожує арешт від 3 до 5 років, а судну - конфіскація. Ухвала суду у цій справі з невідомих підстав засекречена. Але у реєстрі доступне інше цікаве рішення.
Виявляється, капітан судна «Kanton» вже не вперше мав проблеми із законом в Україні. У лютому 2013 року Малиновський районний суд міста Одеси виніс постанову про притягнення капітана судна до адмінвідповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, і наклав на нього штраф у розмірі 100 відсотків вартості незадекларованого товару, а саме 7 990 гривень з конфіскацією та знищенням вилучених товарів. Ними були - 47 блоків цигарок «President», які митники виявили у каюті капітана т/х «Kanton». Та то вже минувшина.
Проблема сьогоднішня в тому, що поки розслідування справи триває, гіпотетичні 10 мільйонів гривень заробітку Херсонського морпорту погойдуються на хвилях акваторії невикористаними можливостями.
«Арештоване судно знаходиться біля причалу, який ми могли б експлуатувати при необхідності. На плавзасобі такого розміру як це судно, порт міг би заробити близько 10 млн. гривень на рік - за зберігання на ньому вантажу, на перевалці, тобто, принести якусь користь. Але не існує юридичного механізму, яким чином ми могли б скористатися цим судном. Поки його доля не буде юридично вирішена, ми не можемо на нього претендувати», прокоментував Андрій Соколов, в.о. директора ДП Херсонський морський торгівельний порт.
«Kanton» - це перше судно, заарештоване за статтею 332-1 ККУ «Порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», яка буда додана до Кримінального кодексу у 2014 році. У прокуратурі Криму повідомили, що досудове розслідування у цій справі може завершитись уже до кінця квітня або у травні:
«Місцезнаходження капітана невідомо, його оголошено в розшук. Досудове розслідування, можливо, до кінця квітня або наступного місяця вже буде завершено», - повідомили в прес-службі прокуратури АР Крим.
Затягнення досудового розслідування цієї прецедентної справи на два роки (плюс період судового слідства) призводить до втрати вигоди держпідприємства, а технічний стан самого судна, яке , ймовірно, після конфіскації буде передано порту, погіршується.
«Там міг би сплачуватися причальний збір, збір за стоянку. За великим рахунком, судно яке пришвартовано до причалу, їсти не просить. Але що з ним буде далі – питання. Будь-який технічний засіб після довгого простою вимагає ряд заходів, щоб його експлуатувати. В якому стані перебуває судно - мені невідомо», повідомив А. Соколов.
Від редакції ЦЖР. Арешт судна «Kanton» за порушення порядку в"їзду до окупованого Криму та відкриття кримінального провадження із притягненням до відповідальності капітана-іноземця були першим випадком після внесення до Кримінального кодексу України статті 332-1 . Практика її застосування два роки поспіль показує, що правоохоронці так і не відпрацювали тактику розслідування таких справ, а органи державної влади - координацію дій.
Для прикладу: Кримінальний кодекс був доповнений статтею 332-1 15 квітня 2014 року - законодавці спрацювали оперативно і адекватно ситуації із окупацією Криму і Севастополя. Кабмін Арсенія Яценюка мав прийняти Порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, за порушення якого і передбачена кримінальна відповідальність ст.332-1. Так от цей Порядок Кабміном було затверджено більш ніж через рік (!) - 4 червня, а в силу вступив 10 червня 2015 року. Це одна з підстав, через які справа по судну «Kanton» може бути закрита.
Друга підстава - місцезнаходження капітана Дюндара Озюнтюрка (якого не затримували і не арештовували разом із судном, а потім СБУ оголосила у розшук) невідоме. А застосувати заочне засудження неможливо у нашому випадку, бо, вносячи відповідні зміни до ККУ та КПК щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини, ВР про статтю 322-1 "забула". І не тільки про неї. , але про цю проблему - в окремому матеріалі найближчим часом.
Джерело: Центр журналістських розслідувань"Политическая Херсонщина" создана в июне 2000 года коллективом единомышленников, активистов Комитета избирателей Украины. За годы работы, наш сайт неоднократно менял дизайн, но главным в нем оставалось желание честно освещать общественные, политические и культурные события нашей области, отображая все точки зрения, которые присутствуют в нашем обществе.
Связаться с нами можно по адресу:
Херсон, Приднепровский спуск, 1, оф. 8,
телефоны
(0552) 34-44-26, (066) 100 8191
E-mail: polit.kherson@gmail.com
Редактор сайта Дементий Белый